reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Składki ZUS przedsiębiorcy w 2015 r.

Składki ZUS przedsiębiorcy w 2015 r.

Przedsiębiorca może w okresie pierwszych 2 lat od rozpoczęcia działalności gospodarczej opłacać tzw. mały ZUS czyli składki preferencyjne. W kolejnych latach płaci się składki na ogólnych zasadach. Przy określaniu wysokości składek duże znaczenie ma minimalne i przeciętne wynagrodzenie za pracę. Przedsiębiorca opłaca składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową, zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy. Ile składki ZUS wynoszą w 2015 roku?

Składki ZUS w 2015 r.

Założyłeś firmę? A może dopiero chcesz to zrobić? Zastanawiasz się, jakie składki musi opłacać przedsiębiorca? Przeczytaj!

Z myślą o osobach, które pierwszy raz zakładają firmę, stworzono specjalną ulgę w postaci tzw. preferencyjnego ZUS-u. Na czym on polega? Osoby podejmujące działalność gospodarczą po raz pierwszy od 5 lat mają prawo do ograniczenia wysokości swoich składek ZUS w okresie pierwszych 2 lat od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Mały ZUS

Mały ZUS to składki na ubezpieczenia dla przedsiębiorców korzystających z preferencyjnych zasad. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą i korzystających z tzw. ZUS-u preferencyjnego stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r. wynosi 1750 zł.

Polecany produkt: Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

Weź udział w bezpłatnym wideoszkoleniu na www.wideoszkolenia.infor.pl

Zadaj pytanie: FORUM

Wysokości poszczególnych składek na ubezpieczenia społeczne od podanej podstawy wymiaru wynoszą:

W 2015 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 3104,57 zł (75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2014 r.). Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r., począwszy od składek należnych od 1 stycznia 2015 r., nie może więc być niższa niż: 279,41 zł (tj. 9 proc. podstawy wymiaru).

Przedsiębiorcy korzystający z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne nie opłacają składki na Fundusz Pracy.

Wynagrodzenie prokurenta a składki ZUS

Składki na ubezpieczenia dla przedsiębiorców opłacających składki na zasadach ogólnych

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców opłacających składki na zasadach ogólnych stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. W 2015 r. jest to kwota 3959 zł.

Wysokości poszczególnych składek na ubezpieczenia społeczne od podanej podstawy wymiaru wynoszą:

Ubezpieczenie zdrowotne naliczane jest na tych samych zasadach jak w przypadku ZUS-u preferencyjnego. W 2015 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 3104,57 zł (75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2014 r.). Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r., począwszy od składek należnych od 1 stycznia 2015 r., nie może być niższa niż: 279,41 zł (tj. 9 proc. podstawy wymiaru).

Zmiany dotyczące zaległości w składkach ZUS

Składkę na Fundusz Pracy przedsiębiorcy ustalają za siebie i za osoby współpracujące od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Składki na Fundusz Pracy nie opłaca się za osoby, które ukończyły 55 lat – kobiety i 60 lat – mężczyźni.

Źródło: http://www.zus.pl/seminariaprognozy/default.asp?p=1&id=35

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 26.02.2016

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Składki ZUS przedsiębiorcy w 2015 r. / Fot. Fotolia
Składki ZUS przedsiębiorcy w 2015 r. / Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama