reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Czym jest Fundusz Pracy?

Czym jest Fundusz Pracy?

Fundusz Pracy w obecnym kształcie działa od 1990 roku. W 2015 roku przeznaczy dużą kwotę pieniędzy na Krajowy Fundusz Szkoleniowy i skupi się na dokształcaniu pracowników posiadających więcej niż 45 lat. Ile wynosi składka na Fundusz Pracy?

Cel założenia Funduszu Pracy

Za cel Fundusz Pracy stawia sobie łagodzenie skutków bezrobocia oraz promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Funkcjonuje od 1990 roku jako państwowy fundusz celowy, którego dysponentem jest Minister ds. Pracy i Polityki Społecznej.

Środki Funduszu Pracy

Fundusz Pracy nie obciąża zbytnio budżetu Państwa, ponieważ tworzony jest głównie z obowiązkowych składek pracodawców i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które wynoszą 2,45% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne pracowników.

Dodatkowo środki FP pochodzą z:

  • dotacji budżetu państwa,
  • środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej,
  • odsetek od środków na rachunkach bankowych.

Wysokość składki na Fundusz Pracy

Podział środków Funduszu Pracy

Środki, jakie mogą być wydatkowane w roku budżetowym na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań w województwie, obliczane są zgodnie z algorytmem przedstawionym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2014 r.

Bierze się w nim pod uwagę liczbę bezrobotnych i stopę bezrobocia oraz efektywność działań na rzecz aktywizacji bezrobotnych.

Zapytaj na naszym FORUM

Przeznaczenie środków Funduszu Pracy

Po rozdysponowaniu środków między urzędy pracy mogą być one wykorzystane na zasiłki dla bezrobotnych, prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenie i przekwalifikowywanie bezrobotnych, rozwój poradnictwa zawodowego oraz na rozwój systemów informatycznych i badania rynku pracy.

Największe wydatki Fundusz ponosi na zasiłki i świadczenia oraz aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Co ciekawe, z Funduszu Pracy również pokrywane są koszty związane ze specjalizacją oraz realizacją staży podyplomowych lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2015 r.

Plan działania Funduszu Pracy na rok 2015

Fundusz Pracy przeznaczył na wydatki Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2015 roku 179 096 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na wsparcie kształcenia ustawicznego osób z grupy pracujących w wieku 45 lat i więcej. Skupienie się na tej grupie ma na celu zapobieganie utracie pracy przez osoby starsze z powodu braków lub dezaktualizacji posiadanych przez nich kompetencji.

Minister przyjął wzór podziału tej puli dla powiatowych urzędów pracy, w którym ważna jest liczba osób pracujących w województwie i liczba osób pracujących ogółem w kraju.

Wyliczając środki dla powiatowych urzędów pracy na rok 2015, bierze się pod uwagę liczbę osób pracujących według stanu na koniec I kwartału 2014 r.

Więcej ofert pracy w urzędach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama