Czym jest Fundusz Pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Cel założenia Funduszu Pracy
Za cel Fundusz Pracy stawia sobie łagodzenie skutków bezrobocia oraz promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Funkcjonuje od 1990 roku jako państwowy fundusz celowy, którego dysponentem jest Minister ds. Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA
Środki Funduszu Pracy
Fundusz Pracy nie obciąża zbytnio budżetu Państwa, ponieważ tworzony jest głównie z obowiązkowych składek pracodawców i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które wynoszą 2,45% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne pracowników.
Dodatkowo środki FP pochodzą z:
- dotacji budżetu państwa,
- środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej,
- odsetek od środków na rachunkach bankowych.
Wysokość składki na Fundusz Pracy
Podział środków Funduszu Pracy
Środki, jakie mogą być wydatkowane w roku budżetowym na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań w województwie, obliczane są zgodnie z algorytmem przedstawionym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2014 r.
Bierze się w nim pod uwagę liczbę bezrobotnych i stopę bezrobocia oraz efektywność działań na rzecz aktywizacji bezrobotnych.
Zapytaj na naszym FORUM
Przeznaczenie środków Funduszu Pracy
Po rozdysponowaniu środków między urzędy pracy mogą być one wykorzystane na zasiłki dla bezrobotnych, prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenie i przekwalifikowywanie bezrobotnych, rozwój poradnictwa zawodowego oraz na rozwój systemów informatycznych i badania rynku pracy.
Największe wydatki Fundusz ponosi na zasiłki i świadczenia oraz aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Co ciekawe, z Funduszu Pracy również pokrywane są koszty związane ze specjalizacją oraz realizacją staży podyplomowych lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych.
Zasiłek dla bezrobotnych w 2015 r.
Plan działania Funduszu Pracy na rok 2015
Fundusz Pracy przeznaczył na wydatki Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2015 roku 179 096 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na wsparcie kształcenia ustawicznego osób z grupy pracujących w wieku 45 lat i więcej. Skupienie się na tej grupie ma na celu zapobieganie utracie pracy przez osoby starsze z powodu braków lub dezaktualizacji posiadanych przez nich kompetencji.
Minister przyjął wzór podziału tej puli dla powiatowych urzędów pracy, w którym ważna jest liczba osób pracujących w województwie i liczba osób pracujących ogółem w kraju.
Wyliczając środki dla powiatowych urzędów pracy na rok 2015, bierze się pod uwagę liczbę osób pracujących według stanu na koniec I kwartału 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat