reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują odrębnych rozwiązań w zakresie rozwiązania umowy z pracownicą w ciąży zatrudnioną na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego. Zatem ta grupa zatrudnionych podlega ogólnym zasadom dotyczącym ochrony zatrudnienia w okresie ciąży.

Przepisy dotyczące umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego nie zawierają odrębnych regulacji dotyczących rozwiązania umowy o pracę z pracownicą młodocianą będącą w ciąży. W takim przypadku należy stosować ogólne zasady dotyczące szczególnej ochrony stosunku pracy pracownic w ciąży. Oznacza to, że pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na takie rozwiązanie umowy.

RADA

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w celu przygotowania zawodowego zawartej z pracownicą młodocianą będącą w ciąży.

Umowa o pracę zawarta na czas określony w celu przygotowania zawodowego, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy).

Oznacza to, że pracownica w ciąży zatrudniona na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego do chwili urodzenia dziecka ma status pracownika, a traci go po urodzeniu dziecka i w związku z tym nie nabywa prawa do urlopu macierzyńskiego. Ma ona jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia (art. 30 ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych (...)).

WAŻNE

Umowa o pracę zawarta na czas określony w celu przygotowania zawodowego, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca ma wówczas obowiązek uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę.

Pracownicy, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (art. 30 ust. 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych (...)).

Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, zatrudnioną na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, bez wypowiedzenia bez jej winy (art. 53 Kodeksu pracy). Może jednak rozwiązać taką umowę bez wypowiedzenia z winy pracownicy (art. 52 Kodeksu pracy). Rozwiązanie to jest możliwe po zasięgnięciu przez pracodawcę opinii reprezentującej pracownicę zakładowej organizacji związkowej, którą pracodawca zawiadamia o przyczynie rozwiązania umowy. Jeżeli u pracodawcy nie działają związki zawodowe, pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję o zwolnieniu pracownicy w ciąży w trybie natychmiastowym.

Warto podkreślić, że jeżeli pracownica w ciąży złożyła wypowiedzenie umowy o pracę, a następnie dowiedziała się, że jest w ciąży, ma prawo uchylić się od skutków prawnych złożonego oświadczenia. Jeżeli natomiast w chwili składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę wiedziała o tym, że jest w ciąży, jej oświadczenie wywołuje skutek w postaci rozwiązania umowy.

Podstawa prawna:

  • art. 177, art. 178, art. 194 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)
  • art. 30 ust. 3–4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama