Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia - jak je obliczyć
REKLAMA
Skrócenie okresu wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca
Obliczając wysokość odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia, stosujemy zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Z tą różnicą, że w obliczeniach nie uwzględnia się współczynnika urlopowego.
REKLAMA
Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy, skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca.
Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić, gdy strony łączy umowa na czas nieokreślony oraz wymagany okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (art. 361 k.p.).
W przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia pracownikowi należy się odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Okres, za który odszkodowanie przysługuje, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Umowa o pracę rozwiązuje się z upływem skróconego okresu wypowiedzenia, a odszkodowanie należy wypłacić najpóźniej w ostatnim dniu pracy. W przeciwnym razie pracodawca naraża się na karę grzywny, o której mowa w art. 282 § 1 pkt 1 k.p.
Obliczanie odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia
Wysokość odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia oblicza się na podstawie rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.
Jednak przy obliczaniu odszkodowania stosuje się z pewnymi zmianami zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, o których mowa w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, zwanym dalej rozporządzeniem.
Ustalając podstawę odszkodowania:
- stałe miesięczne składniki wynagrodzenia uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego odszkodowania,
- składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy miesięczne w zmiennej wysokości, wypłacane pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania, uwzględnia się w przeciętnej wysokości z tego okresu,
- składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu.
Obliczając wysokość odszkodowania stanowiącą równowartość wynagrodzenia miesięcznego (lub jego wielokrotność), poprzestajemy na ustaleniu średniego miesięcznego wynagrodzenia (§ 14–17 rozporządzenia). Przy wyliczeniach nie bierzemy pod uwagę współczynnika urlopowego, o którym mowa w § 19 rozporządzenia, służącego do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za dzień urlopu wypoczynkowego.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Jak obliczać odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat