REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS - interpretacje indywidualne

Interpretacje indywidualne ZUS. /Fot. Fotolia
Interpretacje indywidualne ZUS. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS od początku 2013 r. zobowiązany jest do wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Wniosek o wydanie pisemnej interpretacji

Autopromocja

W świetle art. 10 ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji w jego indywidualnej sprawie co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.

Zobacz: Interpretacje przepisów ubezpieczeniowych

Zdarzenia przeszłe i przyszłe

Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Przedsiębiorca obowiązany jest przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementy wniosku

Wniosek o wydanie interpretacji zawiera również:

 1. firmę przedsiębiorcy;
 2. oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy;
 3. numer identyfikacji podatkowej (NIP);
 4. numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej;
 5. adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.

Zobacz: Tylko przedsiębiorcy mogą uzyskać od ZUS interpretację przepisów ubezpieczeniowych

Decyzja

Interpretacji udziela się w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie. Interpretacja zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.

Opłata

Od wniosku o wydanie interpretacji należy uiścić 40 zł w terminie 7 dni od dnia jego złożenia. W przypadku nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
Jeśli jeden wniosek zawiera kilka stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, opłatę pobiera się od każdego z nich. Uiszcza się ją na rachunek organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej, właściwych do wydania interpretacji albo, jeżeli istnieje taka możliwość, gotówką w kasie tego organu lub jednostki. Opłata stanowi odpowiednio dochód budżetu państwa, Narodowego Funduszu Zdrowia albo jednostki samorządu terytorialnego.

Zobacz: Czy warto wnioskować o interpretacje indywidualne ZUS?

Termin wydania interpretacji

Interpretację należy wydać bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez organ administracji publicznej lub państwową jednostkę organizacyjną kompletnego i opłaconego wniosku. Jeśli zobowiązany podmiot nie wyda interpretacji w terminie, uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji.

Moc wiążąca

Interpretacja nie wiąże przedsiębiorcy. Jednak przedsiębiorca, który zastosował się do uzyskanej interpretacji, nie może być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w tym zakresie.

Natomiast w stosunku do organów administracji publicznej lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy interpretacja jest wiążąca i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. Nie zmienia się interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Problemy

Opisany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej obowiązek udzielania interpretacji indywidualnych nie spełniał jednak swojej roli. Jego zakres przedmiotowy został zbyt ogólnie ujęty. Konsekwencją tego było częste odmawianie udzielenia interpretacji przepisów.

Doprecyzowanie zakresu

Ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce doprecyzowała zakres przedmiotowy obowiązku udzielania interpretacji indywidualnych. Zobowiązane podmioty mają udzielać interpretacji w zakresie:

Co więcej, ustawa nałożyła obowiązek niezwłocznego zamieszczania w Biuletynie Informacji Publicznej interpretacji wraz z wnioskiem o wydanie interpretacji. Przed opublikowaniem należy usunąć dane identyfikujące wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji.

Zobacz także: Składki na ubezpieczenie społeczne

Pisemne wyjaśnienia

Ustawa nie przewidziała obowiązku udzielania interpretacji indywidualnych dotyczących ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jeśli podatnik ma problemy w tym zakresie, może zgłosić się o pisemne wyjaśnienia uprawnionego organu. Nie pełnią one jednak funkcji ochronnej właściwej dla interpretacji indywidualnych.

Narodowy Fundusz Zdrowia

Warto wspomnieć, że ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przewidziała również wydawanie interpretacji indywidualnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z ustawą dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Co więcej, ustawa nakłada obowiązek niezwłocznego przekazania interpretacji indywidualnych wraz z wnioskiem o wydanie interpretacji centrali NFZ przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Przed przekazaniem należy usunąć dane identyfikujące wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji. Następnie centrala NFZ niezwłocznie zamieszcza je w Biuletynie Informacji Publicznej.

Do spraw objętych zakresem obowiązku udzielenia interpretacji nie należą sprawy dotyczące składek na ubezpieczenie zdrowotne należące do właściwości organów ubezpieczeń społecznych na podstawie art. 62a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz na podstawie art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012, poz. 1342)
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  REKLAMA

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  REKLAMA

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA