Kategorie

Jak należy liczyć 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP

Małgorzata Kozłowska
Nasza pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 10 kwietnia 2012 r. Po powrocie do pracy złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2012 r. W jakim okresie, jako pracodawca, będziemy zwolnieni z opłacania za nią składek na FP i FGŚP?
Reklama

Składek na FP i FGŚP za tę pracownicę nie powinni Państwo naliczać już za maj 2012 r. Bieg 36-miesięcznego okresu zwolnienia z tych składek zostaje zawieszony od 1 czerwca 2012 r. do końca urlopu wychowawczego pracownicy, czyli do 31 grudnia 2012 r. Po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego, tj. od 1 stycznia 2013 r. ponownie będą Państwo korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, ale tylko przez 35 miesięcy (do 30 listopada 2015 r.), ponieważ jeden miesiąc zwolnienia (maj 2012 r.) został już przez Państwa wykorzystany.

Pracodawcy są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP m.in. za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Zwolnienie przysługuje przez 36 miesięcy kalendarzowych (art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy). Okres zwolnienia należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu.

Zwolnienie ma zastosowanie do przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, za miesiące następujące po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu.

PRZYKŁAD

Natalia S. wróciła do pracy z urlopu macierzyńskiego 14 września 2012 r. Pracodawca będzie zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę od miesiąca następującego po wrześniu, czyli po miesiącu, w którym wróciła do pracy. Pierwszy miesiąc zwolnienia dotyczy zatem przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek w październiku 2012 r. Nie ma znaczenia, za jaki okres jest należne wynagrodzenie (za wrzesień czy za październik).

Wariant 1

Wynagrodzenie za wrzesień zostało wypłacone 28 września br. Od wynagrodzenia wypłaconego we wrześniu należy opłacić składki na FP i FGŚP, gdyż zwolnienie obejmie dopiero wynagrodzenie wypłacone w październiku. Składki za wrzesień zostaną wykazane i rozliczone w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc (termin złożenia raportu rozliczeniowego oraz termin opłacenia składek przypada 15 października br.).

Wariant 2

Reklama

Wynagrodzenie za wrzesień Natalia S. otrzymała 10 października br. Pracodawca za wrzesień złożył za Natalię S. raport „zerowy”. Od wynagrodzenia należnego pracownicy za wrzesień (lecz wypłaconego w październiku, a tym samym stanowiącego podstawę wymiaru składek za październik) pracodawca nie powinien opłacać za Natalię S. składek na FP i FGŚP. Pozostałe składki zostaną rozliczone w imiennym raporcie i deklaracji ZUS DRA za październik, w terminie do 15 listopada 2012 r.

Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP biegnie po powrocie z urlopu macierzyńskiego (i dodatkowego urlopu macierzyńskiego) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu, do miesiąca, w którym następuje rozpoczęcie urlopu wychowawczego lub jego części (włącznie z tym miesiącem). Analogicznie należy liczyć okres zwolnienia po powrocie z każdej części wykorzystanego urlopu wychowawczego. Okres zwolnienia kończy się, gdy w wyniku sumowania okresów płatnik wykorzysta łącznie 36 miesięcy.


PRZYKŁAD

Maria P. wróciła do pracy 20 kwietnia 2012 r. po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego Następnie pracodawca udzielił tej pracownicy urlopu wychowawczego od 11 czerwca do 15 sierpnia 2012 r. Pozostałą część urlopu pracodawca udzielił na okres od 1 października do 31 grudnia 2012 r. W tym przypadku pracodawcy przysługuje zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP za Marię P. w następujących okresach:

 • od 1 maja do 30 czerwca 2012 r. (2 miesiące),
 • od 1 do 30 września 2012 r. (1 miesiąc),
 • od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2015 r. (33 miesiące).

Sumowaniu podlegają wszystkie okresy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, które nastąpiły po powrocie pracownicy z urlopu udzielonego z tytułu urodzenia dziecka lub dzieci przy jednym porodzie. Jeśli pracownica urodzi kolejne dziecko, wówczas pracodawca nabywa uprawnienie do zwolnienia z opłacania składek na następny 36-miesięczny okres.

PRZYKŁAD

Iwona N. 20 września 2011 r. wróciła do pracy po urlopie wychowawczym udzielonym jej na pierwsze dziecko. Od 23 maja 2012 r. przebywa na urlopie macierzyńskim w związku z urodzeniem kolejnego dziecka. W tej sytuacji pracodawca kończy okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, który był związany z powrotem z urlopu udzielonego pracownicy na pierwsze dziecko. Po powrocie Iwony N. z kolejnego urlopu macierzyńskiego pracodawca będzie zwolniony ze składek na FP i FGŚP na następne 36 miesięcy.

WAŻNE!

Jeżeli urlop macierzyński i wychowawczy został udzielony na to samo dziecko, miesiące należy sumować aż do uzyskania łącznie przysługujących płatnikowi 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP.

Jeżeli pracodawca w całości wykorzysta 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, a następnie udzieli pracownikowi urlopu wychowawczego na to samo dziecko, wówczas temu pracodawcy nie będzie przysługiwało kolejne 36-miesięczne zwolnienie z opłacania składek.

PRZYKŁAD

Maria G. przebywała na urlopie macierzyńskim do 20 marca 2009 r. W okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2012 r. pracodawca był zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP. Następnie pracodawca udzielił Marii G. urlopu wychowawczego na to samo dziecko w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2012 r. Po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego pracodawcy nie przysługuje już zwolnienie z opłacania za nią składek na FP i FGŚP, ponieważ wykorzystał pełne 36 miesięcy zwolnienia po jej powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Jeśli między urlopem macierzyńskim a wychowawczym (analogicznie między częściami urlopu wychowawczego) pracownik będzie świadczył pracę, wykorzystywał urlop wypoczynkowy albo przebywał na zwolnieniu lekarskim, wówczas do okresu 36 miesięcy zwolnienia należy zaliczyć każdy rozpoczęty miesiąc między jednym a drugim urlopem (lub jego częściami). ZUS uznaje, że powrót pracownika do pracy nastąpił po zakończeniu urlopu (macierzyńskiego, wychowawczego), a nie w momencie faktycznego podjęcia pracy, czyli po zakończeniu urlopu wypoczynkowego czy po upływie okresu niezdolności do pracy z powodu choroby. W takim przypadku okres urlopu wypoczynkowego czy okres niezdolności do pracy jest traktowany na równi z okresem świadczenia pracy.


PRZYKŁAD

Elwira K. przebywała na urlopie macierzyńskim do 18 kwietnia 2012 r. Od 19 kwietnia do 4 czerwca 2012 r. przebywała na urlopie wypoczynkowym, a następnie, do 4 października, na zwolnieniu lekarskim. 5 października 2012 r. Elwira K. rozpoczęła urlop wychowawczy. Płatnik nie powinien za nią naliczać składek na FP i FGŚP za maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2012 r. Po powrocie Elwiry K. do pracy z urlopu wychowawczego pracodawca będzie mógł korzystać ze zwolnienia jeszcze przez 30 miesięcy, gdyż 6 miesięcy z przysługującego okresu zostało już wykorzystane.

Podstawa prawna:

 • art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
 • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 2006 r. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
 • art. 183 § 1 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?