Kategorie

Jak długo aktualna pozostaje przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Małgorzata Podgórska
Pracownik telefonii komórkowej zatrudniony w salonie sprzedaży dostał upomnienie od kierownika punktu za brak profesjonalizmu w obsługiwaniu klientów. Chodziło o nierzetelne udzielanie informacji o ofercie i wielokrotne wprowadzanie klientów w błąd przy zawieraniu umów o świadczenie usług telefonicznych. Powodowało to liczne reklamacje i zepsuło wizerunek firmy. Ponieważ pracownik nadal nie przykładał się do pracy, kierownik salonu postanowił wypowiedzieć mu z tego powodu umowę o pracę. W tym czasie pracownik jednak rozchorował się i był na zwolnieniu lekarskim, które trwało przez maksymalny okres zasiłkowy, tj. 182 dni. Następnie skorzystał z 2 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego i potem wrócił do pracy. Nastawienie pracownika do pracy nie uległo zmianie. Nadal nie przykłada się do swoich obowiązków, np. po długotrwałej nieobecności nie zapoznał się z nową ofertą naszej firmy, która stała się obowiązująca w czasie jego choroby, i nadal udziela klientom nierzetelnych informacji. Kierownik salonu ma wątpliwości, czy w takiej sytuacji może zwolnić pracownika. Czy w wypowiedzeniu umowy o pracę można podać temu pracownikowi, jako przyczynę zwolnienia go z pracy, zdarzenia, które miały miejsce kilka miesięcy temu?
Reklama

Nie ma przeszkód prawnych, aby kierownik salonu zwolnił nierzetelnego pracownika. Działanie na szkodę klientów oraz psucie wizerunku firmy jest wystarczającą przyczyną do złożenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę. Brakuje przepisów określających granice czasowe zdarzeń, do których pracodawca może odwołać się uzasadniając wypowiedzenie. Jeżeli zatem przyczyna wypowiedzenia istniejąca przed zwolnieniem lekarskim pracownika jest obecnie aktualna, ponieważ nadal obsługuje on nierzetelnie klientów, to mogą się Państwo powołać w wypowiedzeniu także na te zdarzenia z przeszłości.

Przepisy prawa pracy nie określają żadnych przedziałów czasowych stosowanych przy wypowiadaniu pracownikowi umowy o pracę na czas nieokreślony. Zatem istnieją wątpliwości, jak długo pracodawca może powoływać się na zdarzenia lub działania pracownika mogące uzasadniać wypowiedzenie. W tym zakresie można odwoływać się wyłącznie do orzecznictwa sądowego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 23 listopada 2010 r. (I PK 105/10), wypowiedzenie nie jest ograniczone terminem od ujawnienia przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę. Jeżeli jednak okoliczność uzasadniająca wypowiedzenie na skutek upływu czasu stała się nieaktualna ze względu na cel wypowiedzenia, może być ono uznane za nieuzasadnione. Zatem jeżeli zdarzenia, które chcą Państwo wskazać jako przyczynę wypowiedzenia, wystąpiły przed chorobą pracownika, ale nadal są aktualne, ponieważ pracownik nie przykłada się do swoich obowiązków pracowniczych, to można je podać jako powód wypowiedzenia umowy o pracę.

Podając pracownikowi przyczynę wypowiedzenia można mu wskazać kilka przyczyn. W wypowiedzeniu najlepiej podać wszystkie przyczyny zwolnienia, ponieważ w razie jego zakwestionowania przez pracownika sąd będzie badał tylko prawidłowość przyczyn podanych w wypowiedzeniu. Określając przyczynę wypowiedzenia mogą ją Państwo sformułować w następujący sposób:

Reklama

Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest brak profesjonalizmu w obsłudze klientów, polegający na udzielaniu nierzetelnych informacji o ofercie firmy oraz wprowadzaniu klientów w błąd przy zawieraniu umów o świadczenie usług telefonicznych.

Nie będą natomiast brane pod uwagę inne przyczyny, których pracodawca nie wskazał w wypowiedzeniu. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku 19 kwietnia 2010 r. (II PK 306/09) orzekając, że „okoliczności podane pracownikowi na uzasadnienie decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy, a następnie ujawnione w postępowaniu sądowym, muszą być takie same, zaś pracodawca pozbawiony jest możliwości powoływania się przed organem rozstrzygającym spór na inne przyczyny mogące przemawiać za słusznością wypowiedzenia umowy”.


PRZYKŁAD

Pracownik zakładu futrzarskiego otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony, bez pisemnego uzasadnienia. Pracodawca poinformował jedynie pracownika ustnie, że powodem zwolnienia jest fakt, że pracownik od kilku miesięcy spóźnia się do pracy i jest nieuprzejmy dla klientów. W ocenie pracownika przyczyny przekazane mu ustnie są wyłącznie pozorne, bo prawdziwą przyczyną wypowiedzenia są kłopoty finansowe zakładu pracy i konieczność zlikwidowania jego stanowiska pracy. Pracownik utrzymywał w sporze z pracodawcą, że nie może on powoływać jako przyczynę wypowiedzenia spóźnień do pracy. W firmie istniała bowiem zasada, dotycząca wszystkich pracowników, że dopuszczalne jest 15-minutowe spóźnienie. Zatem pracodawca musiałby zwolnić większość pracowników z powodu spóźnień. Pracownik kwestionował także drugi zarzut, wskazując, że miał najlepsze wyniki sprzedażowe w firmie, trudno więc posądzać go o nieuprzejme zachowanie wobec kontrahentów. W omawianej sytuacji nie będą jednak rozważane przyczyny rozwiązania stosunku pracy, gdyż pracodawca pisemnie nie wskazał ich w wypowiedzeniu umowy o pracę, przez co naruszył przepisy Kodeksu pracy odnośnie do wypowiadania umów. Niepodanie lub niewłaściwe podanie przyczyny wypowiedzenia bezterminowej umowy o pracę stanowi naruszenie prawa i uprawnia pracownika do dochodzenia przywrócenia do pracy lub do odszkodowania.

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony musi być w oświadczeniu woli pracodawcy określona w sposób konkretny i rzeczywisty; ale nie bardzo szczegółowy.

WAŻNE!

Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna, rzeczywista i zrozumiała dla pracownika.

Sąd Najwyższy w wyroku 11 stycznia 2011 r. (I PK 152/10, M.P.Pr. 2011/7/363–367) stwierdził m.in., że „wypowiedzenie umowy o pracę stanowi zwykły sposób jej rozwiązania. Przyczyna wypowiedzenia nie musi w związku z tym mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości. Nie oznacza to przyzwolenia na arbitralne, dowolne i nieuzasadnione lub sprzeczne z zasadami współżycia społecznego wypowiedzenie umowy o pracę. Wymóg wskazania przez pracodawcę konkretnej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę nie jest równoznaczny z koniecznością sformułowania jej w sposób szczegółowy, drobiazgowy, z powołaniem opisów wszystkich faktów i zdarzeń, dokumentów, ich dat oraz wskazaniem poszczególnych działań czy zaniechań, składających się w ocenie pracodawcy na przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. Wymóg konkretności może być spełniony poprzez wskazanie kategorii zdarzeń, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że szczegółowe motywy wypowiedzenia są pracownikowi znane”. Nie będzie jednak błędem szczegółowe wskazanie przyczyny wypowiedzenia, ponieważ powinna ona być zrozumiała dla pracownika.

Należy przypomnieć, że brak uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony stanowi naruszenie przepisów prawa pracy. Niespełnienie przez pracodawcę wymogu przedstawienia pracownikowi uzasadnienia wypowiedzenia bezterminowego stosunku pracy nie powoduje nieważności wypowiedzenia umowy o pracę z mocy prawa. Dopiero gdy pracownik zakwestionuje takie wypowiedzenie przed sądem pracy, to sąd może uznać złożone wypowiedzenie za bezskuteczne.

Podstawa prawna:

 • art. 30 § 4, art. 45 § 1 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?