REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transfer pracowników

Agnieszka Furmanik

REKLAMA

W obliczu problemów finansowych pracodawcy często sięgają po radykalne rozwiązania, aby uratować przedsiębiorstwo przed bankructwem. Szukając oszczędności, obniżają wynagrodzenia lub zmniejszają liczbę zatrudnionych. Zanim jednak wręczy się pracownikom wypowiedzenia, warto rozważyć alternatywne rozwiązania.

Zlecenie pracownikowi świadczenia usług na rzecz innego pracodawcy nie jest wprost uregulowane w przepisach prawa pracy. Dopuszczalne jest jednak, aby na mocy porozumienia z pracownikiem lub w drodze wypowiedzenia zmieniającego powierzyć mu takie zadanie. W ten sposób z usług doświadczonego pracownika, na którego pracę w naszej firmie akurat spadło zapotrzebowanie, będzie mógł skorzystać inny pracodawca – oczywiście za ustalonym wynagrodzeniem.

Oddelegowanie

Przeprowadzenie oddelegowania należy rozpocząć od uzgodnienia warunków, w szczególności czasu jego trwania oraz wysokości wynagrodzenia za świadczone usługi. Następuje to poprzez zawarcie umowy cywilno-prawnej przez zainteresowanych pracodawców. Istotne jest, że w tej konstrukcji pracownik pozostaje zatrudniony przez dotychczasowego pracodawcę. Oznacza to, że nie podlega on bezpośrednio pracodawcy, na rzecz którego świadczy usługi i co do zasady nie ma obowiązku stosowania się do jego poleceń. W przypadku braku odpowiedniej współpracy między wszystkimi stronami może to powodować trudności organizacyjne. Pracownik otrzymuje również wynagrodzenie od dotychczasowego pracodawcy, natomiast firma korzystająca z usług oddelegowanego pracownika rozlicza się z jego pracodawcą na podstawie wspomnianej powyżej umowy.

Leasing pracowniczy

Rozwiązaniem zbliżonym do powyższego jest tzw. leasing pracowniczy uregulowany w art. 1741 kodeksu pracy. Tu pracodawcy także zawierają ze sobą porozumienie dotyczące „wypożyczenia” pracownika, jednakże firma korzystająca ze świadczonej przez niego pracy przejmuje na siebie wszelkie obowiązki związane z zatrudnieniem. Oznacza to, że jest m.in. zobowiązana do wypłacania wynagrodzenia, odprowadzania należnego podatku oraz opłacania odpowiednich składek na ubezpieczenia społeczne i chorobowe. Na okres wypożyczenia dotychczasowy pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego, a wiążący strony stosunek pracy ulega zawieszeniu.

Dla pracodawcy korzystającego z pracy wypożyczonego pracownika takie rozwiązanie jest niewątpliwie korzystniejsze niż oddelegowanie opisane wcześniej. Umożliwia mu ukształtowanie stosunku pracy odpowiednio do aktualnych potrzeb jego przedsiębiorstwa. Ponadto pracownik podlega jego kierownictwu i jest zobowiązany do wykonywania wydawanych poleceń. Z perspektywy zaś pracownika istotne jest, że pomimo przebywania na urlopie bezpłatnym u dotychczasowego pracodawcy, okres wypożyczenia zaliczany jest to jego stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego.

Warunkiem zastosowania leasingu pracowniczego jest pisemna zgoda pracownika, która może zostać wyrażona przez złożenie jednostronnego oświadczenia przez niego, bądź podpisanie umowy trójstronnej z pracodawcami.

Po upływie ustalonego terminu stosunek pracy u początkowego pracodawcy zostaje odwieszony i pracownik kontynuuje zatrudnienie na takich samych warunkach, jakie obowiązywały go przed wypożyczeniem. Warunki zaproponowane pracownikowi przez tymczasowego pracodawcę nie są wiążące dla zatrudniającej go wcześniej firmy.

Przepisy nie przewidują limitów czasowych dla stosowania omówionego powyżej rozwiązania. Niewątpliwie jednak nie może ono mieć charakteru stałego. Pośrednictwo pracy zastrzeżone jest dla działalności agencji pracy tymczasowych, których funkcjonowanie uregulowane jest przepisami szczególnymi. Permanentne wypożyczanie pracowników przez firmę nieposiadającą statusu agencji mogłoby zostać uznane za obejście prawa.


Przejęcie pracownika

Możliwe, że wypożyczony na ustalony okres pracownik doskonale sprawdzi się w nowej firmie, podczas gdy dotychczasowy pracodawca wciąż nie będzie miał możliwości zapewnienia mu zatrudnienia. W takim wypadku strony mają możliwość zawarcia kolejnego trójstronnego porozumienia, na mocy którego jeden pracodawca rozwiąże umowę o pracę z danym pracownikiem, a drugi pracodawca zatrudni go na tych samych lub nowych warunkach. Pracodawca rozwiązujący umowę o pracę unika w ten sposób nieprzyjemnej rozmowy związanej ze zwalnianiem pracownika, a jednocześnie buduje pozytywny wizerunek swojej firmy jako odpowiedzialnego pracodawcy.

Co do zasady, zakładowy staż pracownika nie jest kontynuowany u nowego pracodawcy, jednakże częstą praktyką jest uwzględnianie takiego postanowienia w porozumieniu trójstronnym w celu zachęcenia pracownika do przejścia do innej firmy.

Przejście zakładu pracy

W porównaniu z rozwiązaniami opisanymi powyżej, przejście części lub całości zakładu pracy jest niewątpliwie bardziej skomplikowane, w szczególności ze względu na sformalizowaną procedurę jego przeprowadzania. Pozwala jednak na przeniesienie dużej grupy lub nawet wszystkich pracowników do innego pracodawcy bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich umowach o pracę.

Transfer pracowników związany z przejściem zakładu pracy lub jego części następuje automatycznie, zazwyczaj jako skutek łączenia się lub podziału spółek. Może być również następstwem nabycia akcji lub udziałów innej spółki, jeśli obejmuje przejęcie określonej jednostki biznesowej przedsiębiorstwa. Warto dodać, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego za przejście części zakładu pracy może być uznane także samo przekazanie określonych funkcji (zadań) do innego przedsiębiorstwa.

Przygotowanie transferu należy rozpocząć od zaplanowania samej transakcji, która go spowoduje i określenia jej zakresu. Następnie, co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części, dotychczasowy i nowy pracodawca są zobowiązani do przekazania odpowiednich informacji działającym u każdego z nich zakładowym organizacjom związkowym. Zawiadomienie powinno być dokonane na piśmie i zawierać informacje o przewidywanym terminie przejścia, jego przyczynach oraz prawnych, ekonomicznych i socjalnych skutkach dla pracowników, a także o zamierzonych działaniach pracodawcy dotyczących warunków zatrudnienia. Ponadto pracodawca zamierzający wprowadzić zmiany w warunkach zatrudnienia ma obowiązek podjęcia negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi. Brak porozumienia w tym zakresie po upływie 30 dni od przekazania wspomnianego powyżej zawiadomienia upoważnia pracodawcę do samodzielnego podejmowania działań, jest on jednak zobowiązany uwzględnić ustalenia dokonane z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku negocjacji.

Jeśli u pracodawców nie działają zakładowe organizacje związkowe, opisane powyżej zawiadomienie w tym samym terminie należy przekazać wszystkim pracownikom w obydwu przedsiębiorstwach objętych transakcją. W takim wypadku obowiązek przeprowadzania negocjacji nie ma zastosowania.

Skutek w postaci przejścia pracowników od dotychczasowego do nowego pracodawcy następuje automatycznie w momencie wejścia w życie transakcji i nie można go opóźnić. Od tej chwili nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną umów o pracę transferowanych pracowników. Należy podkreślić, że przedmiotem przejścia jest stosunek pracy rozumiany jako całość. Nowego pracodawcę wiążą zatem nie tylko postanowienia umów o pracę, lecz także przepisy wewnętrzne obowiązujące u poprzedniego pracodawcy w zakresie, w jakim kreowały dany stosunek pracy. Nowy pracodawca może zmienić warunki pracy lub płacy przejętych pracowników, zawierając odpowiednie porozumienia (aneksy) lub w drodze wypowiedzeń zmieniających.

Pracownicy objęci transferem nie mają możliwości wyłączenia się z jego zakresu i pozostania u dotychczasowego pracodawcy. Mają jednak prawo rozwiązać bez wypowiedzenia stosunek pracy z nowym pracodawcą, składając oświadczenie za siedmiodniowym uprzedzeniem. Przepisy wiążą z tym rozwiązaniem fikcję prawną przewidującą dla pracownika skutki prawne, jak przy rozwiązaniu umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Powyższe uprawnienie przysługuje pracownikowi w terminie dwóch miesięcy od daty przejścia.


Podsumowując, warto podkreślić, że przepisy prawa pozwalają pracodawcom na prowadzenie polityki kadrowej w różnorodny sposób. Wystarczy zejść z udeptanych szlaków zatrudniania i zwalniania pracowników i skorzystać z innych dostępnych rozwiązań. Mogą się one okazać korzystniejsze dla obydwu stron stosunku pracy.

WAŻNE

Warto podkreślić, że warunki zatrudnienia w nowej firmie nie muszą być identyczne z dotychczasowymi. Tymczasowy stosunek pracy kreowany jest wedle uznania jego stron. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby pracownik otrzymywał wyższe wynagrodzenie, wykonywał inne zadania czy pracował w odmiennym systemie czasu pracy.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA