REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie pracy, Młodociany pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy na czas nie określony (art. 36(1))

Wskazane w kodeksie pracy okresy wypowiedzenia umowy na czas nie określony są dość długie. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ich skrócenia w niektórych sytuacjach.

Zmniejszony etat zamiast urlopu wychowawczego a ochrona przed zwolnieniem

Pracownik (pracownica) uprawniony do urlopu wychowawczego może zamiast niego pracę na rzecz pracodawcy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy- nadal przysługuje mu jednak ochrona przed wypowiedzeniem.

Szczególne przypadki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

Szczególnym przypadkiem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika są przypadki pozwalające pracownikowi na rozwiązanie umowy za kilkudniowym uprzedzeniem.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownicy w ciąży

Pracodawca zatrudniający pracownice w ciąży musi liczyć się z wieloma ograniczeniami. Prawo pracy szczególnie chroni pracownice w ciąży. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia

Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Czyni to w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Wynagrodzenie za czas przywrócenia do pracy

Przywrócenia do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia może żądać osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony oraz kobiety w ciąży i pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego.

Odszkodowanie za niezasadne wypowiedzenie

Pracownik, któremu wypowiedziano umowę pracę w sposób nieuzasadniony lub niezgodny z prawem ma prawo w związku z tym do odszkodowania.

Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę

Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Oświadczenie wypowiedzeniu umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę powoduje zakończenie trwania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Wypowiedzenie umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy

Umowa zawarta pomiędzy pracownikiem i pracodawcą na czas wykonywania określonej pracy nie można wypowiedzieć. Takie uprawnienia nie ma zarówna pracownik, jak i pracodawca.

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Wypowiedzenie umowy na okres próbny

Umowę o pracę na okres próby można wypowiedzieć przy zachowaniu ściśle określonych terminów wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowę o pracę zawarta a czas nieokreślony może wypowiedzieć zarówno pracodawca i pracownika.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony ograniczona jest możliwość wypowiedzenia stosunku pracy.

Powszechna ochrona przed wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik jest słabszą stroną umowy o pracę, w związku z tym prawo pracy chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę

Jednym z przejawów ochrony przed wypowiedzeniem jest obowiązek przeprowadzenia kontroli wypowiedzenia przez związki zawodowe.

Potrzeba uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę

Jednym z elementów powszechnej ochrony przed wypowiedzeniem umów o pracę. Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę tylko z uzasadnionych powodów.

Grupy szczególnie chronione przed wypowiedzeniem

Nie każdego pracownika można zwolnić poprzez wręczenie mu wypowiedzenia umowy o pracę. Określone grupy pracowników podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem.

Ochrona przed wypowiedzeniem działaczy związkowych

Działacze związkowi podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem im umowy o pracę. Na czym polega wyjątkowa ochrona ich stosunków pracy.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie choroby pracownika

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Usprawiedliwioną przyczyną jest bez wątpienia choroba pracownika.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu wypoczynkowego

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jest to czas szczególny dla rodzica młodego dziecka, który powinien skupić się na opiece na dzieckiem i nie martwić się o swoje zatrudnienie.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w czasie ciąży

Ciąża jest dla pracownicy okresem szczególnej ochrony. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownicy w ciąży odpowiednie warunki pracy. Jednym z nich jest zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w czasie ciąży.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w okresie przedemerytalnym

Osoby, które posiadają długi staż pracy i którym brakuje nie wielu lat pracy do uzyskania prawa do emerytury podlegają ochronie przed wypowiedzeniem.

Ochrona przed zwolnieniami grupowymi

Zwolnienia grupowe to rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem z przyczyn jego niedotyczących. Przy zwykłych zwolnieniach duża grupa pracowników jest chroniona przed zwolnieniami, w przypadku zwolnień grupowych ta grupa jest znacznie mniejsza.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Umowa o pracę może zostać zakończona poprzez jej wypowiedzenie przez pracodawcę lub pracownika. Obie strony umowy o pracę obowiązują jednak okresy wypowiedzenia.

Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

W przypadku umowy na czas określony nie zawsze możemy mówić o możliwości rozwiązania jej za wypowiedzeniem. Umowa na czas określony jest pod tym względem umową specyficzną.

Okres wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony

Umowa zawarta na czas nieokreślony, daje pracownikowi największe poczucie stabilności zatrudnienia, jednak i taką umowę można wypowiedzieć. Okresy wypowiedzenia umowy bezterminowej są znacznie dłuższe niż w przypadku umów terminowych.

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny

Umowa na czas próbny może zostać wypowiedziana zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. Muszą oni jednak liczyć się określonymi okresami wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo

Pracodawca zatrudniający pracownika w zamian za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub długotrwale chorego, ma prawo wypowiedzieć mu umowę z odpowiednim okresem wypowiedzenia.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę dla pracownika jest sytuacją trudną. Najważniejsze jest dla niego znalezienie nowej pracy. Prawo pracy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, w określonych sytuacjach maja oni prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Skracanie długości okresów wypowiedzenia

Pracodawcę i pracownika obowiązują te same okresy wypowiedzenia umowy o pracę. Są to okresy co do zasady niezmienne, jednak w określonych sytuacjach mogą zostać skrócone.

Wydłużenie okresów wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik i pracodawca są ograniczeni okresami wypowiedzenia zawartymi w przepisach Kodeksu pracy. W określonych okolicznościach okresy wypowiedzenia można wydłużyć.

Wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia (art. 167(1))

W praktyce często spotykamy się z problemem, czy musimy czy nie musimy wykorzystać urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia. Ma to istotne znaczenie, gdyż za urlop niewykorzystany należy się ekwiwalent pieniężny w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

Kim jest pracownik młodociany? (art.190)

Młodociany to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat.

Kiedy wolno zatrudniać młodocianych? (art.191)

Młodociani pracownicy mogą zostać zatrudnieni tylko w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego młodocianego pracownika (art.192)

Pracownik młodociany jest pracownikiem szczególnym. Zatrudnienie młodocianego wiąże się dla pracodawcy z wieloma dodatkowymi obowiązkami.

Ewidencja pracy pracowników młodocianych (art. 193)

Pracodawca jest obowiązany prowadzić ewidencję pracowników młodocianych.

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami młodocianymi (art.194)

Pracodawca może zatrudniać pracownika młodocianego, jeśli ukończył 16 lat, ukończył co najmniej gimnazjum oraz przedstawił świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Umowa w celu przygotowania zawodowego (art.195)

Pracodawca może zatrudnić pracownika młodocianego w celu przygotowania do zawodu. Zawiera z takim pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony.

Rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy z pracownikiem młodocianym (art.196)

Pracownik młodociany należy do grupy pracowników objętych szczególną ochroną stosunku pracy i rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego.

Dokształcanie się pracownika młodocianego (art.197)

Młodociany pracownik, to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Ciąży na niej obowiązek dokształcania się.

Zwolnienie pracownika młodocianego na naukę (art.198)

Na pracowniku młodocianym ciąży obowiązek szkolny do 18 roku życia. Pracodawca ma związku z tym obowiązek zwolnienia pracownika na czas dokształcania.

Przedłużony obowiązek dokształcania się młodocianego (art.199)

Jeżeli młodociany nie ukończył przygotowania zawodowego przed osiągnięciem 18 lat, obowiązek dokształcania się, może być przedłużony do czasu ukończenia przygotowania zawodowego.

Zatrudnianie młodocianych (art. 190-206)

Dział dziewiąty poświęcony jest pracy osób młodocianych. Wskazane są w nim warunki zatrudniania młodocianych pracowników, prawa młodocianych i ich prawo do urlopu wypoczynkowego.

Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Możliwe jest skrócenie przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia. Dopuszczalne jest to jednak tylko w sytuacjach wyjątkowych. Co dzieje się wtedy z wynagrodzeniem pracownika.

Wynagrodzenie młodocianych a nieobecność w szkole

Zgodnie z polskim kodeksem pracy pracodawca ma prawo zatrudniać młodocianych po ukończeniu przez nich 16 roku życia. Często jednak takie osoby jeszcze się uczą, ponadto pracodawcy nie zawsze wiedzą, jakie wynagrodzenie im wypłacić.

Co się dzieje z urlopem po wypowiedzeniu?

Osoba zwalniana z pracy często zastanawia się, co dzieje się z jej urlopem wypoczynkowym, czy może go wykorzystać, czy też należy jej się ekwiwalent pieniężny.

Czy na urlopie można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Czy jednak zawsze?

Jak ustalić wynagrodzenie młodocianego?

Chciałbym zatrudnić młodocianego w celu przygotowania zawodowego w zakładzie stolarskim. W jaki sposób mam ustalić wysokość wynagrodzenia?

REKLAMA