Oświadczenie wypowiedzeniu umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Za wypowiedzeniem można rozwiązać następujące umowy o pracę:
REKLAMA
- umowę na okres próbny,
- umowę na czas określony,
- umowę na czas nieokreślony,
- umowę na zastępstwo,
- umowę na czas wykonywania określonej pracy.
Każda z tych umów podlega wypowiedzeniu. Sposób przeprowadzenia wypowiedzenia umowy, jest uzależniony od rodzaju umowy o pracę, okresu na jaki została zawarta oraz stażu pracownika u danego pracodawcy.
Oświadczenie o wypowiedzeniu może złożyć zarówno pracownik, jak i pracodawca. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno zostać sporządzone na piśmie.
Zobacz: Zwolnienie z powodu likwidacji stanowiska
Niezachowanie pisemnej formy wypowiedzenia nie powoduje automatycznie negatywnych skutków, nie powoduje bezskuteczności dokonanego wypowiedzenia. Pisemne stwierdzenie wypowiedzenia ułatwia przeprowadzenie dowodu stwierdzającego bezspornie fakt dokonania wypowiedzenia.
Oświadczenie powinno zwierać pouczenie o możliwości i terminie odwołania się do sądu.
Pracodawca w oświadczeniu powinien wskazać pouczenie pracownika o możliwości skierowania w ciągu 7 dni od otrzymania wypowiedzenia, sprawy do sądu pracy. Jeśli oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę nie zawiera pouczenia o możliwości i terminie odwołania się do sądu pracy, pracownika ma prawo wnieść odwołanie po upływie ustawowego terminu 7 dni. Wnosi w takim przypadku, że nie dochowanie terminu wynikło nie z jego winy.
Zobacz serwis: Ochrona przed wypowiedzeniem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat