| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w okresie przedemerytalnym

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w okresie przedemerytalnym

Osoby, które posiadają długi staż pracy i którym brakuje nie wielu lat pracy do uzyskania prawa do emerytury podlegają ochronie przed wypowiedzeniem.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Ochrony nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Warunki, które muszą zostać spełnione, aby pracownik podlegał ochronie w wieku przedemerytalnym są następujące:

  • pracownik musi osiągnąć wiek niezbędny do przyznania mu prawa do emerytury - obecnie powszechny wiek przedemerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
  • pracownik musi legitymować się odpowiednim stażem pracy.

Z ochrony nie będzie mógł skorzystać pracownik, któremu wprawdzie brakuje niespełna cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale wraz z jego osiągnięciem nie będzie posiadał okresu zatrudnienia uprawniającego do emerytury.
W odniesieniu do niektórych pracowników obowiązuje niższy od powszechnego wiek emerytalny. W przypadku takich pracowników, korzystają oni z ochrony w okresie czterech lat przed jego osiągnięciem.

Zobacz: Powszechna ochrona przed wypowiedzenia umowy o pracę

W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się ochrony przed wypowiedzeniem pracowników w okresie przedemerytalny. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Skuteczne będzie wypowiedzenie umowy o pracę złożone przed rozpoczęciem okresu ochronnego, nawet jeśli do rozwiązania stosunku pracy doszłoby już w jego trakcie. Wypowiedzenie dokonane przed datą rozpoczęcia obowiązywania zakazu wypowiedzenia, będzie ważne i skuteczne. Zakaz dotyczy niemożliwości wypowiedzenia umowy, a nie jej rozwiązania w tym okresie, jeżeli wypowiedzenia dokonane zostało wcześniej.

Ochrony nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nie ma podstaw do dodatkowej ochrony pracy osób, które mają już zapewnione określone źródło dochodu. Oznacza to, że w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy brak jest zakazu złożenia wypowiedzenia umowy o pracę.

Zobacz serwis: Okresy wypowiedzenia

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ochrony przedemerytalnej nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Ochrony przedemerytalnej nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »