Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w okresie przedemerytalnym
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
REKLAMA
Ochrony nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Warunki, które muszą zostać spełnione, aby pracownik podlegał ochronie w wieku przedemerytalnym są następujące:
- pracownik musi osiągnąć wiek niezbędny do przyznania mu prawa do emerytury - obecnie powszechny wiek przedemerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
- pracownik musi legitymować się odpowiednim stażem pracy.
Z ochrony nie będzie mógł skorzystać pracownik, któremu wprawdzie brakuje niespełna cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale wraz z jego osiągnięciem nie będzie posiadał okresu zatrudnienia uprawniającego do emerytury.
W odniesieniu do niektórych pracowników obowiązuje niższy od powszechnego wiek emerytalny. W przypadku takich pracowników, korzystają oni z ochrony w okresie czterech lat przed jego osiągnięciem.
Zobacz: Powszechna ochrona przed wypowiedzenia umowy o pracę
W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się ochrony przed wypowiedzeniem pracowników w okresie przedemerytalny. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Skuteczne będzie wypowiedzenie umowy o pracę złożone przed rozpoczęciem okresu ochronnego, nawet jeśli do rozwiązania stosunku pracy doszłoby już w jego trakcie. Wypowiedzenie dokonane przed datą rozpoczęcia obowiązywania zakazu wypowiedzenia, będzie ważne i skuteczne. Zakaz dotyczy niemożliwości wypowiedzenia umowy, a nie jej rozwiązania w tym okresie, jeżeli wypowiedzenia dokonane zostało wcześniej.
Ochrony nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nie ma podstaw do dodatkowej ochrony pracy osób, które mają już zapewnione określone źródło dochodu. Oznacza to, że w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy brak jest zakazu złożenia wypowiedzenia umowy o pracę.
Zobacz serwis: Okresy wypowiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat