Wypowiedzenie umowy na zastępstwo
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest umowa na zastępstwo
Umowa o pracę na czas zastępstwa pracownika zaliczana jest do umów zawieranych na czas określony. Kodeks nie przewiduje dla takich umów odrębnej nazwy.
REKLAMA
Przed zawarciem umowy o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika, pracodawca może zawrzeć z zastępującym pracownikiem umowę na okres próbny, w celu sprawdzenia jego umiejętności, na chwilowo wolnym stanowisku.
Zawierana jest na czas nieobecności zastępowanego pracownika. Ulega rozwiązaniu wraz z zakończeniem nieobecności zastępowanego pracownika. Pracownik zastępujący musi zostać zatrudniony na takim samym stanowisku, jak pracownik zastępowany. Musi wykonywać takim sam rodzaj pracy, ale jego wynagrodzenie nie musi być takie same.
Zobacz: Czy skonfliktowany pracownik zostanie przywrócony do pracy?
Możliwość wypowiedzenia
Umowa na zastępstwo co do zasady rozwiązuje się po zakończeniu nieobecności zastępowanego pracownika. Jednak umowę na zastępstwo można zakończyć wcześniej przez jej wypowiedzenie. Wypowiedzenie umowy na czas zastępstwa nie wymaga wskazania przez pracodawcę przyczyny. Oznacza to, że pracodawca może zwolnić zastępującego pracownika bez podawania przyczyn.
Osobie, której wypowiedziano umowę na zastępstwo nie przysługują dni na poszukiwanie pracy.
Okres wypowiedzenia
Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze, niezależnie na jak długi okres została zawarta umowa.
Zobacz serwis: Okresy wypowiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat