REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uprawnienia pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dopuszczalność zmiany planu urlopów

Plan urlopów tworzony jest przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczy. Wielce prawdopodobne jest zatem, iż w czasie jego obowiązywania będą miały miejsce zdarzenia, które wymagać będą jego modyfikacji. Przesunięcie wcześniej zaplanowanego urlopu może jednak nastąpić wyłącznie w związku z zaistnieniem ustawowo określonych okoliczności.

Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych

Kwestia dofinansowania pracownikom zakupu okularów korekcyjnych została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr. 148, poz. 973) zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Pracodawca nabywa prawo do utworu powstałego w związku z wykonywaniem przez pracownika jego obowiązków służbowych. Prawo to może zostać wyłączone na podstawie postanowień umowy o pracę. Czy uprawnienie przysługuje osobom świadczącym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych?

Jakie zachowania nie stanowią mobbingu?

Mobbing jest pojęciem nadużywanym przez pracowników. Często klasyfikują oni pod tym pojęciem różne stresowe sytuacje w pracy. Natomiast w rzeczywistości nie wszystkie tego typu sytuacje mogą zostać objęte definicją mobbingu z art. 94(3) § 2 k.p.

REKLAMA

Urlop bezpłatny - najważniejsze informacje

Urlop bezpłatny jest przerwą w świadczeniu pracy, bez prawa do wynagrodzenia. Instytucja urlopu bezpłatnego może dotyczyć pracowników w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy ale także większej grupy osób na podstawie przepisów szczególnych, pozakodeksowych. W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy trwa nadal, jednak ulega pewnego rodzaju zawieszeniu.

Urlop macierzyński 2018 - podstawowe informacje, które warto znać

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która podczas zatrudnienia urodziła dziecko. Urlop macierzyński jest obowiązkowy, ale w uzasadnionych przypadkach przewidzianych przez Kodeks Pracy, pracownica ma prawo do częściowej rezygnacji z jego odbywania.

Urlop ojcowski 2018

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownik, który jest ojcem wychowującym dziecko, ma prawo do urlopu ojcowskiego. W celu skorzystania z urlopu należy spełnić przewidziane przez ustawę wymagania formalne. Na jaki wymiar urlopu ojcowskiego może liczyć pracownik-ojciec w 2018 roku?

Zmiany w opłacaniu składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od 2017 r.

Od 5 września 2017 r. obowiązują nowe zasady opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Głównym celem FGŚP jest ochrona roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy.

REKLAMA

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego

Generalną i podstawową zasadą obowiązującą wszystkich pracodawców jest wypłata pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Istnieje jednak od tej zasady pewien wyjątek wskazany w art. 171 § 3 Kodeksu pracy.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kolejna umowa o pracę z tym samym pracodawcą

W ostatnim dniu miesiąca pracownikowi kończy się umowa o pracę. Pracodawca i pracownik chcą zawrzeć kolejną umowę o pracę kilka dni po zakończeniu obecnej. Czy w związku z tym pracodawca może nie wypłacić ekwiwalentu pieniężnego?

Czy zaległy urlop na żądanie należy wykorzystać do 30 września

Pracownikowi, który ma zaległy urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku, należy udzielić dni wolnych do końca września. Czy zaległego urlopu na żądanie również udziela się do 30 września?

Termin na wykorzystanie urlopu okolicznościowego

Z przepisów prawa nie wynika jednoznacznie termin wykorzystania urlopu okolicznościowego. Należy zatem pamiętać, że podstawową zasadą skorzystania z tego rodzaju urlopu jest wydarzenie bezpośrednio związane z wykorzystaniem urlopu.

Czy wymiar urlopu na żądanie zależy od wymiaru etatu?

Zasady korzystania z urlopu na żądanie nie zostały określone przez ustawodawcę jednoznacznie. W związku z tym ich stosowanie wywołuje wiele wątpliwości praktycznych. Jedną z nich jest kwestia wymiaru urlopu na żądanie przysługującego osobom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2017/2018

Pracownikowi-ojcu przysługuje szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, między innymi: urlop ojcowski, urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka czy urlop rodzicielski. Z jakich innych uprawnień może skorzystać ojciec dziecka?

Czy pracownik ma obowiązek założenia konta bankowego

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca może wypłacić wynagrodzenie w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Za uporczywe naleganie założenia konta bankowego, pracownik może domagać się odszkodowania.

Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku a rozwiązanie umowy o pracę

Pracodawca może dopuścić do pracy tylko tych pracowników, którzy mają aktualne zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność konkretnej osoby do wykonywania pracy na danym stanowisku. Czy przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę?

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego

Wyliczenie wynagrodzenia za czas urlopu i wyjaśnienie pracownikowi, dlaczego otrzymane w tym miesiącu wynagrodzenie różni się od wynagrodzenia otrzymywanego dotychczas, potrafi przyprawić o ból głowy niejednego pracodawcę i/lub osoby odpowiedzialne u pracodawcy za naliczanie wynagrodzeń. Przyczyną są głównie nieprecyzyjne i nieadekwatne do zmieniającego się rynku pracy, przepisy prawa pracy w tym zakresie. Pojawia się bowiem dużo wątpliwości odnośnie składników, które powinny być wliczane do podstawy wynagrodzenia.

Dodatkowe przerwy w czasie pracy pracownika

Jednym z uprawnień pracowniczych uregulowanych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa pracy jest prawo do przerwy, które przysługuje pracownikowi w związku z wykonywaną przez niego pracą. Przepisy kodeksu pracy przewidują pewne okresy w czasie pracy, które mogą być przeznaczone bądź na spożycie posiłku, bądź na chwilowy odpoczynek lub na karmienie dziecka. Pracodawca niektóre przerwy jest zmuszony udzielać pracownikom – obligują go do tego przepisy. Niekiedy to pracodawca może sam decydować o udzieleniu dodatkowej przerwy. Jakie uprawnienia oraz jakie obowiązki przewidują przepisy w stosunku do pracodawców jeżeli chodzi o ustalenie w zakładzie pracy dodatkowych przerw związanych przykładowo z wysoką temperatura panującą w okresie letnim?

Strajk pracowników jako środek ostateczny rozwiązywania sporów

Strajk jest środkiem ostatecznym stosowanym, w celu rozwiązywania sporów pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Strajk musi odbywać się zgodnie z zasadami i przesłankami określonymi w obowiązujących przepisach.

Rezygnacja matki z urlopu macierzyńskiego

Ustawodawca w Kodeksie pracy wyczerpująco określił zasady, według których powinna nastąpić rezygnacja z urlopu macierzyńskiego lub pobierania zasiłku macierzyńskiego. Pracownica rezygnująca z urlopu macierzyńskiego obowiązana jest złożyć pracodawcy pisemny wniosek w odpowiednim terminie.

Zmiana roszczenia odszkodowawczego na przywrócenie do pracy

W związku z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik ma prawo wyboru czy chce przywrócenia do pracy czy też odszkodowania. Czy w trakcie postępowania sądowego, pracownik może zmienić roszczenie z pierwotnego zgłoszonego żądania przywrócenia do pracy na wypłatę odszkodowania, albo odwrotnie?

Praca podczas upałów - uprawnienia pracownika

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach pracy odpowiedniej temperatury. Przepisy nie określają jednak maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach. Przyjmuje się, że dla pracy w biurze to 30°C, a dla ciężkiej pracy fizycznej 28°C.

Dodatkowe obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Zgodnie z przepisami prawa pracy, podczas upałów na pracodawcach ciążą dodatkowe obowiązki, między innymi zapewnienie pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze zimnych napojów. Za nieprzestrzeganie przepisów, pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.

Czy dopuszczalne jest planowanie pracy w nadgodzinach

Nadgodziny stanowią przedłużenie pracy ponad obowiązujący pracownika harmonogram pracy. Czy pracodawca może zaplanować pracę w godzinach nadliczbowych?

Urlop ojcowski w przypadku urodzenia bliźniaków

Urlop ojcowski jest przywilejem pracownika – ojca, któremu podczas trwającego stosunku pracy urodziło się dziecko. Urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcu biologicznemu jak i również, temu który dziecko adoptował. Czy wymiar urlopu ojcowskiego wydłuży się w przypadku urodzenia bliźniaków?

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego jest wyjątkiem od zasady nieprzerwanego urlopu. Jakie są przesłanki odwołania pracownika z urlopu i kto ponosi konsekwencje takiego odwołania?

Urlop wypoczynkowy 2017 - poradnik

Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem każdego pracownika. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego, jak udzielać urlopu wypoczynkowego, czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku urlopowicza.

Przesunięcie i zmiana terminu urlopu – przyczyny, wzór wniosku

Wraz z rozpoczęciem lata, rozpoczynają się pracownicze urlopy wypoczynkowe. Ich plan należy złożyć odpowiednio wcześnie tak, aby pracodawca mógł rozporządzić czasem pracy w zakładzie. Co w wypadku, gdy z różnych przyczyn musimy przesunąć lub całkowicie zmienić termin urlopu? W jakich sytuacjach możemy tego dokonać?

Urlop macierzyński 2017 - wniosek, dokumenty

Urlop macierzyński jest obowiązkowym uprawnieniem przysługującym po urodzeniu dziecka. Czas jego trwania zależy od ilości urodzonych dzieci. Jakie wnioski należy złożyć, aby otrzymać urlop macierzyński?

Nierówne traktowanie w zakresie wynagrodzeń

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wskazane w przepisie zwroty "jednakowa praca, jednakowa wartość" nie wyjaśniają jednoznacznie co jest pracą o jednakowej wartości.

Czy pracodawca może żądać zaświadczenia o niekaralności?

Informacje, których może żądać pracodawca od przyszłego i obecnego pracownika, zawarte zostały w przepisach Kodeksu pracy. Czy pracodawca może wymagać od pracownika informacji o niekaralności?

Nakaz wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka

Każdy pracodawca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzyma sądowy, z którego wynikać będzie zobowiązanie do wypłacania całości lub części wynagrodzenie za pracę należnego pracownikowi do rąk jego małżonka. Nie jest to zajęcie komornicze i nie mają tutaj zastosowania zasady prowadzenia egzekucji z wynagrodzenia za pracę określone w Kodeksie pracy.

Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy - zasady przyznawania i obliczania

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Zasady przyznawania i obliczania urlopu wypoczynkowego dla pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu są inne niż dla pozostałych pracowników.

Ochrona pracownika po złożeniu wniosku o urlop rodzicielski lub urlop ojcowski

Czy pracownik-rodzic, który złoży wniosek o urlop rodzicielski lub urlop ojcowski jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę od momentu złożenia wniosku o ten urlop? W przepisach istnieje luka w tym zakresie.

Jak wystawić świadectwo pracy do 30 czerwca 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu pracy, które wprowadziły zmiany w terminach wydawania świadectwa pracy. Zrezygnowano z tzw. zbiorczych świadectw pracy wydawanych po upływie 24 miesięcy pozostawania w zatrudnieniu na podstawie umów terminowych. Ustawodawca przewidział również przepisy przejściowe, które obligują pracodawców do wystawienia tzw. częściowych świadectw pracy do 30 czerwca 2017 r.

Czas pracy kobiet w ciąży – zmiany od 1 maja 2017 roku

Ciąża jest dla kobiety szczególnym czasem w życiu, stan ten jednak może w znacznym stopniu utrudniać jej wykonywanie dotychczasowych obowiązków w pracy. Ustawodawca ustalił więc szczególne regulacje czasu pracy dla kobiet w ciąży. Jakie zmiany w związku z nim zaszły od 1 maja 2017 roku?

Urlop rodzicielski w świadectwie pracy

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy dotyczących m.in. wykorzystanego urlopu rodzicielskiego. Poniżej przykładowe wzory zapisu w świadectwie pracy informacji o urlopie rodzicielskim.

Zmiany w urlopie rodzicielskim - większa ochrona przed zwolnieniem

Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 12 lat - taką propozycję przedstawiła Komisja Europejska. Obecnie z urlopu rodzicielskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Opiekunowie dzięki temu zyskają dłuższą ochronę przed zwolnieniem.

Czy pracownik może zataić swoją niepełnosprawność

Pracownikowi z niepełnosprawnością przysługuje szereg uprawnień wynikających z Kodeksu pracy. Czy za niepoinformowanie pracodawcy o niepełnosprawności, pracownik może zostać ukarany?

Procesy kadrowo-płacowe a ochrona danych osobowych – w praktyce

Przyspieszenie postępowań ws. przypadków nieprzestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych i wprowadzenie kar finansowych to tylko niektóre założenia wstępnego projektu nowej ustawy o ochronie danych osobowych, który ma być przedstawiony w czerwcu 2017 roku. Proces legislacyjny zakończy się na początku 2018 r., natomiast sama ustawa powinna zacząć obowiązywać 25 maja 2018 r. Projekt ten ma wdrożyć rozporządzenie Unii Europejskiej przyjęte w maju 2016 r. czyli wprowadzić Nowy Krajowy System Ochrony Danych Osobowych.

Ochrona praw autorskich pracownika

W trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych powstał utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komu w takim przypadku będą przysługiwać prawa autorskie do tak stworzonego dzieła?

Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2017 roku

Urlop wypoczynkowy jest podstawowym dla pracownika rodzajem urlopu. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego w 2017 roku?

Rozwiązanie stosunku pracy za siedmiodniowym uprzedzeniem w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę

Zmiana pracodawcy wskutek przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę bardzo często jest negatywnie odbierana przez przejmowanych pracowników. W skrajnych przypadkach nie chcą oni być zatrudnieni u nowego pracodawcy. W związku z tym ustawodawca przyznał przejmowanym pracownikom prawo do rozwiązania stosunku pracy za siedmiodniowym uprzedzeniem.

Zmiany w prawie dla pracujących rodziców

Nowy projektu dyrektywy unijnej w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada zmiany w uprawnieniach rodzicielskich, wprowadzając m.in. urlop opiekuńczy. Jak propozycje zmian oceniają Pracodawcy RP?

Co powinien zrobić pracownik, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?

Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia ciężko narusza swój obowiązek. Jakie praktyczne możliwości ma pracownik, jeśli pracodawca nie wypłaca mu umówionego wynagrodzenia?

Dwie godziny dla rodziny - 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodziny

15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny. Tego dnia pracodawcy skrócą czas pracy o dwie godziny w ramach akcji "Dwie Godziny dla Rodziny", w celu zachęcenia pracowników do spędzania czasu z rodziną. W tym roku hasłem przewodnim jest "Gotowanie na Rodzinnym Planie”.

Praca na urlopie macierzyńskim 2017

Czy kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może podjąć zatrudnienie? Czy w przypadku podjęcia pracy podczas urlopu macierzyńskiego traci prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Czy pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o posiadanym stopniu niepełnosprawności?

Bardzo często pracownicy zadają pytanie, czy mają obowiązek poinformować pracodawcę o posiadaniu stopnia niepełnosprawności. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy dany pracownik chce skorzystać z uprawnień przyznanym przez przepisy prawa osobom niepełnosprawnym.

Kobiety w ciąży będą dłużej pracować przy komputerze

Do 8 godzin wydłużono maksymalny czas pracy kobiet w ciąży przy ekranie komputera. Wcześniej czas ten wynosił maksymalnie 4 godziny. Zmiany weszły w życie 1 maja.

Świadectwo pracy - zmiany od 1 czerwca 2017 r.

W dniu 1 stycznia 2017 zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, które wprowadziło szereg zmian w zakresie treści świadectwa pracy oraz terminów wydawania świadectwa pracy. Prawdopodobnie od 1 czerwca 2017 zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy, w projekcie rozporządzenia wskazano bowiem, że nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 01 czerwca 2017.

REKLAMA