REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nierówne traktowanie w zakresie wynagrodzeń

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Sosnowski Krzysztof
Radca prawny. Z Kancelarią Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy związany od 2011 roku. Pracuje głównie przy projektach: dotyczących wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy (regulaminy, zakładowe układy zbiorowe pracy, porozumienia z organizacjami związkowymi), w obszarze relacji ze związkami zawodowymi i zbiorowego prawa pracy głównie w związku z restrukturyzacją przedsiębiorstw, w tym również organizacji i współpracy z radami pracowników, dotyczących indywidualnych stosunków pracy, przygotowania umów oraz w bieżącej obsłudze klientów. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Współautor publikacji: Musisz to wiedzieć! (Infor Biznes 2020), Elastyczne formy zatrudnienia (Infor 2019).
Nierówne traktowanie w zakresie wynagrodzeń/Fot. Fotolia
Nierówne traktowanie w zakresie wynagrodzeń/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wskazane w przepisie zwroty "jednakowa praca, jednakowa wartość" nie wyjaśniają jednoznacznie co jest pracą o jednakowej wartości.

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest równość praw pracowników w zatrudnieniu, wprowadzona w art. 111 Kodeksu pracy. Równość praw obejmuje także prawo do jednakowego wynagrodzenia, obowiązek jednakowego traktowania pracowników pod względem wysokości wynagrodzenia został wprowadzony w art. 183c Kodeksu pracy:

Autopromocja

„§ 1. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna.

§ 3. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.”

Polecamy książkę: Świadczenia na rzecz pracowników – podatki, ZUS, ewidencja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Paragraf 1 wyraźnie wskazuje jacy pracownicy powinni otrzymywać jednakowe wynagrodzenie. Nie ma wątpliwości co do konieczności jednakowego wynagradzania pracowników, którzy wykonują taką samą pracę. Bardziej dyskusyjne jest co należy uznać za pracę o jednakowej wartości. Ustawodawca zawarł definicję tej pracy w § 3 art. 183c KP. Jest to jednak na tyle problematyczne zagadnienie, że wskazane w przepisie zwroty wcale nie wyjaśniają jednoznacznie co jest pracą o jednakowej wartości. Paragraf 3 wskazuje metodę umożliwiającą ustalenie czym jest praca o jednakowej wartości. Mimo, iż definicja zawarta w przytoczonym przepisie wydaje się być jasna to w rzeczywistości dostarcza trudności w ustaleniu jednakowości pracy konkretnych pracowników.

Pracownicy posiadający identyczne wykształcenie i doświadczenie mogą wykonywać pracę wymagającą podobnego wysiłku, mimo to pracodawca nie zawsze uzna, iż należy im się takie samo wynagrodzenie co jest uzasadnione np. wymiernymi efektami pracy. Nie można wymagać od pracodawcy, aby wynagradzał pracowników jednakowo mimo, iż nie przynoszą jednakowych efektów, mimo że pozornie świadczą identyczną pracę. Z drugiej strony pracownik wykonujący identyczną pracę jak jego kolega, ma prawo czuć się dyskryminowany w momencie gdy otrzymuje mniejsze wynagrodzenie. W takich sytuacjach należy badać wszelkie aspekty sprawy, które mogą przybierać nieskończoną ilość mutacji. Z tego w pierwszej kolejności należy spróbować wyjaśnić sytuacje z pracodawcą, a w przypadku niezadawalającego pracownika rozwiązania wystąpić z roszczeniem do Sądu Pracy.

Pracodawcy często starają się ukryć nierówności w zatrudnieniu poprzez przyznawanie pracownikom dodatkowych składników wynagrodzenia. Jest to jednak niewłaściwy sposób obejścia zasady równego traktowania w zakresie wynagrodzenia, gdyż zgodnie z § 2 zasada ta obejmuje wszystkie dodatkowe składniki wynagrodzenia, o których mowa w art. 78 § 2 KP. Żadnemu z pracowników nie może przysługiwać dodatkowy składnik wynagrodzenia, który nie przysługuje pozostałym pracownikom. Najlepiej pokazać to na prostym przykładzie Pracownikowi A przysługuje premia w wysokości 100 zł za nieopuszczenie żadnego dnia pracy w miesiącu. Natomiast Pracownikowi B nie przysługuje taka premia mimo, że obaj zatrudnienie są na takich samych stanowiskach. Jest to ewidentnie nierówne traktowanie pracownika B. Nierówne traktowanie może mieć miejsce także w przypadku, gdy Pracownikowi A przysługuje dodatkowy składnik wynagrodzenia w postaci np. dodatkowej opieki medycznej natomiast Pracownikowi B takie świadczenie ponownie nie zostało przyznane bez obiektywnych przyczyn.

Dodatkowymi składnikami wynagrodzenia są także:

 •  prowizje – jest to dodatkowy składnik wynagrodzenie przyznawany w zależności od wielkości sprzedaży
 •  dodatki funkcyjne – ten dodatkowy składnik wynagrodzenia może być przyznawany w zależności od wykonywanych funkcji na danym stanowisku możliwe jest, iż pracownicy są zatrudnieni na takich samych stanowiskach, mimo to jeden z nich sprawuje funkcje kierownicze nad pozostałą częścią zespołu za to jest przyznawany dodatek funkcyjny. (pamiętać jednak należy, iż sprawowanie funkcji kierowniczych nie może być pozorne, gdyż w takim przypadku można narazić się na zarzut nierównego traktowania)
 •  wynagrodzenia za czynności wykonane poza obowiązującym pracownika wymiarem czasu pracy, np. dyżury
 •  inne świadczenia gwarantowane takie jak: zasiłki chorobowe i wynagrodzenia gwarantowane za czas niewykonywania pracy (np. za czas: urlopu wypoczynkowego, urlopu szkoleniowego, postoju)
 •  ekwiwalenty za deputat lub inne odpłatne świadczenia (np. ekwiwalent za należne umundurowanie)
 •  szczególne przywileje wynikające z kart pracowniczych, np. dodatkowe wypłaty za staż pracy
 •  świadczenia odszkodowawcze, np. wyrównawcze, płacone przez zakład pracownikom, którzy doznali w pracy uszczerbku na zdrowiu
 •  wynagrodzenia i świadczenia wypłacane pracownikom zatrudnionym za granicą
 •  wynagrodzenia osób wykonujących pracę nakładczą
 •  dodatki fakultatywne takie jak np. dodatek za wysługę lat, za pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, za szczególne umiejętności, za znajomość języków obcych.

W przypadku, gdy pracodawca postanowi poza wynagrodzeniem zasadniczym przyznawać pracownikom dodatkowe składniki wynagrodzenia, warunki ich przyznania muszą być przede wszystkim obiektywne. Ponadto muszą być możliwe do uzyskania dla wszystkich pracowników.

Podstaw prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA