REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dopuszczalność zmiany planu urlopów/ fot. Fotolia
Dopuszczalność zmiany planu urlopów/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Plan urlopów tworzony jest przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczy. Wielce prawdopodobne jest zatem, iż w czasie jego obowiązywania będą miały miejsce zdarzenia, które wymagać będą jego modyfikacji. Przesunięcie wcześniej zaplanowanego urlopu może jednak nastąpić wyłącznie w związku z zaistnieniem ustawowo określonych okoliczności.

Plan urlopów

Plan urlopów pracodawca ustala samodzielnie. Powinien przy tym mieć na względzie wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Okoliczności te są równoważne względem siebie i żadna z nich nie ma charakteru dominującego. Co więcej, ustalając plan urlopów pracodawca winien pamiętać, iż nie obejmuje się nim części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672 k.p., tj. urlopu na żądanie (art. 163 § 1 in fine). Jest on bowiem udzielany w terminie wskazanym przez pracownika.

Autopromocja

Ustalenie planu urlopów powinno nastąpić w okresie poprzedzającym okres, którego on dotyczy. Zazwyczaj jest to rok. Dopuszczane jest jednak ustalenie planu urlopów na okresy krótsze niż rok, np. na pół roku, na kwartał.

Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 163 § 2 k.p.) np. w drodze wiadomości e-mail.

Pracodawca nie ma obowiązku ustalania planu urlopów, w przypadku gdy w zakładzie pracy nie działa zakładowa organizacja związkowa lub gdy działająca organizacja związkowa wyrazi zgodę na nieustalanie tego planu. W takim przypadku termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego powinien zostać ustalony po porozumieniu z pracownikiem. Ustalając termin wykorzystania urlop wypoczynkowego w ten sposób, pracodawca winien mieć na względzie, tak jak przy ustalaniu planu urlopów, wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy oraz pamiętać, iż porozumienie nie może objąć urlopu na żądanie (art. 163 §11 k.p.)

Zmiana planu urlopów

Plan urlopów jest wiążący dla pracownika i pracodawcy. Wynika z niego bowiem obowiązek pracodawcy udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego we wskazanym terminie. Stanowi on również podstawę roszczenia pracownika wobec pracodawcy o wykonanie przedmiotowego obowiązku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie można jednak przypisać planowi urlopów charakteru bezwzględnie wiążącego. Możliwe jest bowiem przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego oznaczonego w planie urlopów.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Pracodawca ma obowiązek przesunąć plan urlopów w razie zaistnienia okoliczności wskazanych w art. 165 k.p., t.j.:

  • czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia pracownika w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania pracownika na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego.

Art. 165 k.p. koresponduje art. 166 k.p. Przepis ten nakłada na pracodawcę powinność udzielenia pracownikowi w terminie późniejszym urlopu niewykorzystanego z powodu w/w okoliczności.

W przypadku zaistnienia okoliczność wskazanych w art. 164 k.p., pracodawca może (fakultatywnie) przesunąć termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Należą do nich: wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami, a także szczególne potrzeby pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

Zmiana planu urlopu ma miejsce również w przypadku skorzystania przez pracodawcę z uprawnienia z art. 1671 k.p. Przepis ten przyznaje pracodawcy prawo do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

REKLAMA

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

REKLAMA