REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski w świadectwie pracy

Małgorzata Podgórska
Urlop rodzicielski w świadectwie pracy
Urlop rodzicielski w świadectwie pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy dotyczących m.in. wykorzystanego urlopu rodzicielskiego. Poniżej przykładowe wzory zapisu w świadectwie pracy informacji o urlopie rodzicielskim.

Problem

Wystawiamy świadectwo pracy dla pracownicy korzystającej z urlopu rodzicielskiego. Jak powinniśmy podać w świadectwie informację, że pracownica wykorzystała na starsze dziecko, które w tym roku ukończyło 4 lata, cały maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego w ówcześnie przysługującym jej wymiarze 26 tygodni (na podstawie jednego wniosku złożonego w ciągu 14 dni po porodzie), natomiast na drugie dziecko, urodzone 2 marca 2016 r., również wykorzystała pełny, tyle że 32-tygodniowy urlop rodzicielski, o który wnioskowała na 21 dni przed jego rozpoczęciem?

REKLAMA

Autopromocja

Rada

W świadectwie pracy powinni Państwo podać informację o wymiarach urlopu rodzicielskiego udzielonych pracownicy na każde z dzieci, wskazać, że urlop ten był udzielony w obu przypadkach w jednej części, oraz podać art. 1791 Kodeksu pracy jako podstawę prawną jego udzielenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Uzasadnienie

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy dotyczących m.in. wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawy prawnej jego udzielenia (§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Od 1 stycznia 2017 r. informację tę zamieszcza się w ust. 5 pkt 4 świadectwa pracy (zgodnie z pomocniczym wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia). Kolejny pracodawca musi bowiem wiedzieć, czy pracownikowi przysługuje, bądź nie, prawo do urlopu rodzicielskiego w łączącym ich stosunku pracy. Istotne znaczenie ma w tym przypadku wiek dziecka, który może przesądzać o tym, czy pracownik jest jeszcze uprawniony do takiego urlopu. Informację bowiem o urlopie rodzicielskim podajemy w świadectwie pracy tylko wówczas, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby skorzystać z takiego urlopu u kolejnego pracodawcy.

Zgodnie z nowymi przepisami o świadectwach pracy istotny jest nie tylko wiek dziecka, ale także podstawa prawna udzielenia urlopu rodzicielskiego. Jeżeli zatem pracownica korzystała z urlopu rodzicielskiego na podstawie tzw. długiego wniosku (z całości albo części tego urlopu) zgodnie z art. 1791 Kodeksu pracy, to w świadectwie pracy nie umieszcza się informacji dotyczącej wykorzystania 16 tygodni tego urlopu w późniejszym terminie. Taki tryb wnioskowania o ten urlop przesądza bowiem o tym, że z prawnego punktu widzenia nie jest możliwe późniejsze wykorzystanie maksymalnie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. Zatem jeśli w świadectwie pracy zamieszczono informację, że urlop został udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy i wykorzystany w pełnym lub niepełnym wymiarze, to bez względu na wiek dziecka pracownik ten u kolejnego pracodawcy i tak nie będzie już uprawniony do urlopu rodzicielskiego. Jednak informację o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego trzeba w takim przypadku podać, ponieważ wiek dziecka może sugerować, że taki urlop przysługuje pracownicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowy wzór zapisu w ust. 5 pkt 4 świadectwa pracy informacji o urlopie rodzicielskim wykorzystanym na podstawie tzw. długiego wniosku

4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy w wymiarze 10 tygodni w 1 części.

W przypadku gdy urlop rodzicielski został udzielony na podstawie art. 1821c Kodeksu pracy (czyli na podstawie wniosku składanego najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego), to informacja o wykorzystaniu tego urlopu ma istotne znaczenie, jeżeli nie zakończył się rok kalendarzowy, w którym dziecko ukończy 6. rok życia. Urlop rodzicielski przysługuje bowiem tylko do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Może to oznaczać, że jeśli pracownik ma młodsze dziecko, to u kolejnego pracodawcy będzie jeszcze uprawniony do części urlopu rodzicielskiego.

Przykładowe wzory zapisów w ust. 5 pkt 4 świadectwa pracy informacji o urlopie rodzicielskim wykorzystanym na podstawie kilku wniosków

4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie art. 1821c Kodeksu pracy w wymiarze 20 tygodni w 2 częściach, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy w 0 częściach.

4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie art. 1821c Kodeksu pracy w wymiarze 32 tygodni w 3 częściach, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy w 1 części.

Informacja w świadectwie pracy dotycząca liczby części urlopu rodzicielskiego wykorzystanego na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy, tj. w późniejszym terminie, ma natomiast znaczenie przy udzielaniu urlopu wychowawczego. Liczba części urlopu wychowawczego jest bowiem pomniejszana o liczbę części, w jakich został wykorzystany urlop rodzicielski. Dotyczy to tylko urlopu rodzicielskiego wykorzystanego w trybie niebezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo niebezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres poprzedniej części urlopu rodzicielskiego (art. 1821c § 3 Kodeksu pracy).

Pracownik wykorzystał w 2017 r. 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w 2 częściach. Zrobił to kilka miesięcy po wykorzystaniu pierwszych 16 tygodni tego urlopu. W związku z tym urlop wychowawczy może wykorzystać maksymalnie w 3 częściach, a nie w 5, jak byłoby możliwe, gdyby nie korzystał z urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie.

W związku z tym, że Państwa pracownica wykorzystała na starsze dziecko, które ukończyło w tym roku 4 lata, cały maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego w ówcześnie przysługującym jej wymiarze 26 tygodni (na podstawie jednego wniosku złożonego w ciągu 14 dni po porodzie) i na drugie dziecko, urodzone 2 marca 2016 r., również wykorzystała pełny, tyle że 32-tygodniowy urlop rodzicielski, o który wnioskowała na 21 dni przed jego rozpoczęciem, informacje o wykorzystanych urlopach powinny zostać zamieszczone w świadectwie pracy. Jeżeli pracownik wykorzystał więcej niż jeden urlop rodzicielski, pracodawca w świadectwie pracy wskazuje odrębnie urlop wykorzystany na każde dziecko, podając imię i nazwisko dziecka. Przedstawiamy to poniżej:

Przykładowy zapis urlopu rodzicielskiego w świadectwie pracy

4) wykorzystała urlop rodzicielski na:

- Annę Kowalską udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy w wymiarze 26 tygodni w 1 części,

- Jana Kowalskiego udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy w wymiarze 32 tygodni w 3 częściach.

Powyższy zapis w świadectwie pracy będzie dla kolejnego pracodawcy informacją, że pracownica nie jest już uprawniona do urlopu rodzicielskiego na dwójkę swoich dzieci.

Należy pamiętać, że po zmianach przepisów wprowadzonych do Kodeksu pracy od 2 stycznia 2016 r. urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia (art. 1821c § 1 Kodeksu pracy). Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do:

- 32 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

- 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie (art. 1821a § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

Część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni może być udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu (art. 1821c § 3 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

art. 1791, art. 1821a § 1 pkt 2, art. 1821c ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

§ 2 ust. 1 pkt 9 i załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy - Dz.U. z 2016 r. poz. 2292

Zobacz serwis: Urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

REKLAMA