REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwie godziny dla rodziny - 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodziny

Subskrybuj nas na Youtube
Dwie godziny dla rodziny - 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodziny
Dwie godziny dla rodziny - 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodziny
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny. Tego dnia pracodawcy skrócą czas pracy o dwie godziny w ramach akcji "Dwie Godziny dla Rodziny", w celu zachęcenia pracowników do spędzania czasu z rodziną. W tym roku hasłem przewodnim jest "Gotowanie na Rodzinnym Planie”.

15 maja 2017 r. ma swój finał VI edycja akcji ,,Dwie Godziny dla Rodziny” organizowanej przez Fundację Humanites w związku z Międzynarodowym Dniem Rodzin. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem ,,Gotowanie na Rodzinnym Planie”. Tego dnia pracodawcy – uczestnicy akcji – skrócą czas pracy o symboliczne dwie godziny, by zachęcić pracowników do spędzania czasu przy stole z bliskimi na dobrej rozmowie i dobrej, wielopokoleniowej kuchni. Obecnie na rynku pracy coraz więcej uwagi poświęca się roli społecznej pracodawców, ponieważ sukces firm w dużej mierze zależy od jakości życia prywatnego zatrudnionych w niej osób. Badania pokazują również, że udane życie rodzinne ma istotny wpływ na gospodarkę, a dezintegracja rodziny obniża tempo wzrostu gospodarczego.

REKLAMA

Akcja w każdym roku ma inny motyw przewodni zachęcający do chwili refleksji i dbałości o nasze relacje w dzisiejszym zabieganym świecie. W tym roku w duchu motta „Gotowanie na Rodzinnym Planie” zachęcamy pracodawców do zainspirowania swoich pracowników i ich rodzin do zbliżenia się do siebie wokół tematyki jedzenia, poszukiwania zapomnianych smaków, zapachów i rodzinnych tradycji kulinarnych.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

– Tradycja codziennego jedzenia posiłków w gronie bliskich zanika, a wraz z nią kolejna przestrzeń, w której możemy usiąść i porozmawiać z naszymi najbliższymi. Stół coraz rzadziej jest dzisiaj miejscem spotkań, żywych rozmów czy wymiany poglądów. Liczymy jednak na to, że nasze wspólne działania przyczynią się do przypomnienia rodzinnych, być może zapomnianych przepisów kulinarnych wspomnień i odkrycia na nowo korzyści płynących z uczucia wspólnego spotkania się przy stole – mówi Zofia Dzik, prezes Fundacji Humanites.

Rodzinny stół – łącznik międzypokoleniowy

Pomimo, że aż 94 proc. ankietowanych Polaków przyznaje, że wspólne celebrowanie posiłków jest ważnym aspektem w życiu rodziny, z badań marki MOSSO wynika, że zaledwie 4 na 10 rodzin w Polsce zasiada razem do stołu każdego dnia (38 proc.), 50 proc. Polaków jada z najbliższymi tylko w weekendy, a 14 proc. „od święta”. Najczęściej w gronie rodziny spożywamy obiad (57 proc.), następnie kolację (29 proc.) oraz śniadanie (14 proc.). Ponadto tegoroczny raport "Praca, moc, energia w polskich firmach” pokazuje, że co trzeci przedstawiciel kadry (34,3 proc.) w ciągu tygodnia je dania wysoko przetworzone typu „fast food”. Badanie pokazało, że Polacy są świadomi zalet wspólnego jedzenia: dla 79 proc. to jedyny moment, kiedy mają możliwość spotkania się i porozmawiania z najbliższymi, 71 proc. ma świadomość, że wspólny posiłek pogłębia ich więzi, a 29 proc. dzięki wspólnemu spożywaniu posiłków wzmacnia swoje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dla 15 proc. ankietowanych bycie razem przy stole wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas poświęcony rodzinie poprawi stan gospodarki

REKLAMA

Środowisko pracy poprzez wysoki poziom stresu i presji mocno wpływa na jakość życia pracowników i ich zdrowie psychiczne. Dane zarówno z Polski, jak i innych krajów pokazują aspekt zdrowia psychicznego jako istotny element ograniczający produktywność. Polscy pracownicy są jednymi z najbardziej zestresowanych na świecie. Wskaźnik napięcia wśród Polaków jest zdecydowanie wyższy niż u pracowników z innych krajów świata.[1] Z przeprowadzonych w 2016 r. badań Fundacji Slowlajf[2] wynika, że problem wypalenia zawodowego dotyczy 70 proc. organizacji działających na terenie Polski, a 4 na 10 pracowników uważa, że problem stresu nie jest właściwie rozwiązywany w ich miejscu pracy. Z kolei WHO szacuje koszty związane z zaburzeniami psychicznymi w rozwiniętych gospodarkach na 3-4 proc. PKB.

– Dbanie o dobre relacje w rodzinie jest szczególnie ważne również w aspekcie ekonomicznym. Badania dr. hab. Pawła Baranowskiego i prof. Jana Sztaudyngera[3] pokazują, że wzrost liczby rozwodów, tj. dezintegracji rodziny, może spowodować spowolnienie wzrostu gospodarczego o nawet 1,8 p.p. – dodaje Zofia Dzik.

REKLAMA

Statystyki pokazują, że zachorowalność z powodu depresji stale się zwiększa. W latach 2008-2015 liczba sprzedawanych w Polsce antydepresantów wzrosła o prawie jedną trzecią. Każdego miesiąca kupuje je 1,5 mln Polaków. Wyliczenia mogą wydawać się szokujące, lecz w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, zaburzenia psychiczne o równym nasileniu występują aż u 20 proc. społeczeństwa. Prognozy również nie napawają optymizmem – szacuje się, że do 2030 r. koszty związane z zaburzeniami psychicznymi zwiększą się 2,5-krotnie.[4] Nie chodzi tylko o środki finansowe jakie trzeba przeznaczyć na leczenie schorzeń, ale także zwolnienia lekarskie i ryzyko wystąpienia innych schorzeń.

– Dobre relacje w życiu prywatnym są istotnym czynnikiem mającym pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne społeczeństwa. Pracodawcy są istotną siłą nie tylko generowania wartości ekonomicznej, ale także społecznego oddziaływania. W interesie pracodawcy jest wsparcie pracowników w rozwoju zarówno zawodowym, jak i prywatnym, dlatego akcja ,,Dwie Godziny dla Rodziny” jest wyrazem ich troski o sferę rodzinną i równowagę życiową osób, które zatrudniają. Dotyka również systemowo bardzo istotnego obszaru, tj. zdrowia psychicznego społeczeństwa – mówi Zofia Dzik.

[1] Na podstawie badań firmy Extendent DISC, zajmującej się wspieraniem organizacji w zwiększaniu potencjału pracowników.

[2] Fundacja, która pomaga zwalczać problem wypalenia zawodowego.

[3] P. Baranowski, J.J. Sztaudynger, Rodzinny kapitał społeczny a wzrost gospodarczy – analiza dla Polski i 15 krajów Unii Europejskiej, Etyka w życiu gospodarczym, [w:] Annales. Etyka w życiu gospodarczym, wyd. Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 2011, vol.14, nr 1, s.157-170.

[4] Na podstawie badań prof. Jana Rybakowskiego, krajowego konsultanta Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz serwis: Urlopy

Źródło: Fundacja Humanites

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA