REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwie godziny dla rodziny - 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodziny

Subskrybuj nas na Youtube
Dwie godziny dla rodziny - 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodziny
Dwie godziny dla rodziny - 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodziny
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny. Tego dnia pracodawcy skrócą czas pracy o dwie godziny w ramach akcji "Dwie Godziny dla Rodziny", w celu zachęcenia pracowników do spędzania czasu z rodziną. W tym roku hasłem przewodnim jest "Gotowanie na Rodzinnym Planie”.

REKLAMA

15 maja 2017 r. ma swój finał VI edycja akcji ,,Dwie Godziny dla Rodziny” organizowanej przez Fundację Humanites w związku z Międzynarodowym Dniem Rodzin. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem ,,Gotowanie na Rodzinnym Planie”. Tego dnia pracodawcy – uczestnicy akcji – skrócą czas pracy o symboliczne dwie godziny, by zachęcić pracowników do spędzania czasu przy stole z bliskimi na dobrej rozmowie i dobrej, wielopokoleniowej kuchni. Obecnie na rynku pracy coraz więcej uwagi poświęca się roli społecznej pracodawców, ponieważ sukces firm w dużej mierze zależy od jakości życia prywatnego zatrudnionych w niej osób. Badania pokazują również, że udane życie rodzinne ma istotny wpływ na gospodarkę, a dezintegracja rodziny obniża tempo wzrostu gospodarczego.

REKLAMA

Akcja w każdym roku ma inny motyw przewodni zachęcający do chwili refleksji i dbałości o nasze relacje w dzisiejszym zabieganym świecie. W tym roku w duchu motta „Gotowanie na Rodzinnym Planie” zachęcamy pracodawców do zainspirowania swoich pracowników i ich rodzin do zbliżenia się do siebie wokół tematyki jedzenia, poszukiwania zapomnianych smaków, zapachów i rodzinnych tradycji kulinarnych.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

– Tradycja codziennego jedzenia posiłków w gronie bliskich zanika, a wraz z nią kolejna przestrzeń, w której możemy usiąść i porozmawiać z naszymi najbliższymi. Stół coraz rzadziej jest dzisiaj miejscem spotkań, żywych rozmów czy wymiany poglądów. Liczymy jednak na to, że nasze wspólne działania przyczynią się do przypomnienia rodzinnych, być może zapomnianych przepisów kulinarnych wspomnień i odkrycia na nowo korzyści płynących z uczucia wspólnego spotkania się przy stole – mówi Zofia Dzik, prezes Fundacji Humanites.

Rodzinny stół – łącznik międzypokoleniowy

Pomimo, że aż 94 proc. ankietowanych Polaków przyznaje, że wspólne celebrowanie posiłków jest ważnym aspektem w życiu rodziny, z badań marki MOSSO wynika, że zaledwie 4 na 10 rodzin w Polsce zasiada razem do stołu każdego dnia (38 proc.), 50 proc. Polaków jada z najbliższymi tylko w weekendy, a 14 proc. „od święta”. Najczęściej w gronie rodziny spożywamy obiad (57 proc.), następnie kolację (29 proc.) oraz śniadanie (14 proc.). Ponadto tegoroczny raport "Praca, moc, energia w polskich firmach” pokazuje, że co trzeci przedstawiciel kadry (34,3 proc.) w ciągu tygodnia je dania wysoko przetworzone typu „fast food”. Badanie pokazało, że Polacy są świadomi zalet wspólnego jedzenia: dla 79 proc. to jedyny moment, kiedy mają możliwość spotkania się i porozmawiania z najbliższymi, 71 proc. ma świadomość, że wspólny posiłek pogłębia ich więzi, a 29 proc. dzięki wspólnemu spożywaniu posiłków wzmacnia swoje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dla 15 proc. ankietowanych bycie razem przy stole wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas poświęcony rodzinie poprawi stan gospodarki

REKLAMA

Środowisko pracy poprzez wysoki poziom stresu i presji mocno wpływa na jakość życia pracowników i ich zdrowie psychiczne. Dane zarówno z Polski, jak i innych krajów pokazują aspekt zdrowia psychicznego jako istotny element ograniczający produktywność. Polscy pracownicy są jednymi z najbardziej zestresowanych na świecie. Wskaźnik napięcia wśród Polaków jest zdecydowanie wyższy niż u pracowników z innych krajów świata.[1] Z przeprowadzonych w 2016 r. badań Fundacji Slowlajf[2] wynika, że problem wypalenia zawodowego dotyczy 70 proc. organizacji działających na terenie Polski, a 4 na 10 pracowników uważa, że problem stresu nie jest właściwie rozwiązywany w ich miejscu pracy. Z kolei WHO szacuje koszty związane z zaburzeniami psychicznymi w rozwiniętych gospodarkach na 3-4 proc. PKB.

– Dbanie o dobre relacje w rodzinie jest szczególnie ważne również w aspekcie ekonomicznym. Badania dr. hab. Pawła Baranowskiego i prof. Jana Sztaudyngera[3] pokazują, że wzrost liczby rozwodów, tj. dezintegracji rodziny, może spowodować spowolnienie wzrostu gospodarczego o nawet 1,8 p.p. – dodaje Zofia Dzik.

Statystyki pokazują, że zachorowalność z powodu depresji stale się zwiększa. W latach 2008-2015 liczba sprzedawanych w Polsce antydepresantów wzrosła o prawie jedną trzecią. Każdego miesiąca kupuje je 1,5 mln Polaków. Wyliczenia mogą wydawać się szokujące, lecz w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, zaburzenia psychiczne o równym nasileniu występują aż u 20 proc. społeczeństwa. Prognozy również nie napawają optymizmem – szacuje się, że do 2030 r. koszty związane z zaburzeniami psychicznymi zwiększą się 2,5-krotnie.[4] Nie chodzi tylko o środki finansowe jakie trzeba przeznaczyć na leczenie schorzeń, ale także zwolnienia lekarskie i ryzyko wystąpienia innych schorzeń.

– Dobre relacje w życiu prywatnym są istotnym czynnikiem mającym pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne społeczeństwa. Pracodawcy są istotną siłą nie tylko generowania wartości ekonomicznej, ale także społecznego oddziaływania. W interesie pracodawcy jest wsparcie pracowników w rozwoju zarówno zawodowym, jak i prywatnym, dlatego akcja ,,Dwie Godziny dla Rodziny” jest wyrazem ich troski o sferę rodzinną i równowagę życiową osób, które zatrudniają. Dotyka również systemowo bardzo istotnego obszaru, tj. zdrowia psychicznego społeczeństwa – mówi Zofia Dzik.

[1] Na podstawie badań firmy Extendent DISC, zajmującej się wspieraniem organizacji w zwiększaniu potencjału pracowników.

[2] Fundacja, która pomaga zwalczać problem wypalenia zawodowego.

[3] P. Baranowski, J.J. Sztaudynger, Rodzinny kapitał społeczny a wzrost gospodarczy – analiza dla Polski i 15 krajów Unii Europejskiej, Etyka w życiu gospodarczym, [w:] Annales. Etyka w życiu gospodarczym, wyd. Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 2011, vol.14, nr 1, s.157-170.

[4] Na podstawie badań prof. Jana Rybakowskiego, krajowego konsultanta Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz serwis: Urlopy

Źródło: Fundacja Humanites

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA