reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracownik może zataić swoją niepełnosprawność

Czy pracownik może zataić swoją niepełnosprawność

Pracownikowi z niepełnosprawnością przysługuje szereg uprawnień wynikających z Kodeksu pracy. Czy za niepoinformowanie pracodawcy o niepełnosprawności, pracownik może zostać ukarany?

Co do zasady w przepisach polskiego prawa brak jest normy nakazującej pracownikowi ujawnianie pracodawcy informacji o posiadanym stopniu niepełnosprawności. W szczególności obowiązek taki nie wynika z przepisów Kodeksu pracy ani rozporządzeń wydanych na jego podstawie.

Pracownicy często z obawy przed negatywną reakcją pracodawcy nie chcą ujawniać informacji o niepełnosprawności. Należy jednakże pamiętać, iż w szerszej perspektywie zatajanie takich informacji może okazać się dla pracownika niekorzystne. Przede wszystkim pozbawia ono niepełnosprawnego pracownika szczególnych uprawnień związanych z czasem pracy oraz urlopem wypoczynkowym. Pracownik niepełnosprawny nie może być bowiem skierowany do pracy w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Przysługuje mu także wliczana do czasu pracy 15- minutowa przerwa na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje również dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Niepoinformowanie pracodawcy o niepełnosprawności może być także odebrane jako brak lojalności i w konsekwencji skutkować obniżeniem zaufania do zatrudnianego pracownika. Należy wszak pamiętać, iż na pracowniku ciążą obowiązki związane z dbaniem o dobro zakładu pracy, zachowania zasad współżycia społecznego oraz przestrzegania przepisów bhp (art. 100 § 2 K.p.). W skrajnych przypadkach, kiedy stopień niepełnosprawności pracownika bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wykonywanej pracy, niepoinformowanie o niej pracodawcy może zostać zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych rodzące podstawę do rozwiązania stosunku pracy.

W mniej drastycznych przypadkach skutki mogą być bardziej nieformalne – pracodawca traktujący zatajenie informacji za próbę oszustwa, może „ochłodzić” swoje relacje z pracownikiem czyniąc zakład pracy mniej przyjemnym miejscem niż dotychczas. Ponadto zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2001 r., sygn. akt: I PKN 244/00) zatajenie przez pracownika, że został zaliczony do grupy inwalidzkiej, w zamiarze wprowadzenia w błąd pracodawcy co do braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy, może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141);

- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 1997 nr 123 poz. 776).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 05.06.2017

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Czy pracownik może zataić swoją niepełnosprawność/fot. Fotolia
Czy pracownik może zataić swoją niepełnosprawność/fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama