Czy pracownik może zataić swoją niepełnosprawność
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady w przepisach polskiego prawa brak jest normy nakazującej pracownikowi ujawnianie pracodawcy informacji o posiadanym stopniu niepełnosprawności. W szczególności obowiązek taki nie wynika z przepisów Kodeksu pracy ani rozporządzeń wydanych na jego podstawie.
REKLAMA
Pracownicy często z obawy przed negatywną reakcją pracodawcy nie chcą ujawniać informacji o niepełnosprawności. Należy jednakże pamiętać, iż w szerszej perspektywie zatajanie takich informacji może okazać się dla pracownika niekorzystne. Przede wszystkim pozbawia ono niepełnosprawnego pracownika szczególnych uprawnień związanych z czasem pracy oraz urlopem wypoczynkowym. Pracownik niepełnosprawny nie może być bowiem skierowany do pracy w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Przysługuje mu także wliczana do czasu pracy 15- minutowa przerwa na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje również dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.
Niepoinformowanie pracodawcy o niepełnosprawności może być także odebrane jako brak lojalności i w konsekwencji skutkować obniżeniem zaufania do zatrudnianego pracownika. Należy wszak pamiętać, iż na pracowniku ciążą obowiązki związane z dbaniem o dobro zakładu pracy, zachowania zasad współżycia społecznego oraz przestrzegania przepisów bhp (art. 100 § 2 K.p.). W skrajnych przypadkach, kiedy stopień niepełnosprawności pracownika bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wykonywanej pracy, niepoinformowanie o niej pracodawcy może zostać zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych rodzące podstawę do rozwiązania stosunku pracy.
W mniej drastycznych przypadkach skutki mogą być bardziej nieformalne – pracodawca traktujący zatajenie informacji za próbę oszustwa, może „ochłodzić” swoje relacje z pracownikiem czyniąc zakład pracy mniej przyjemnym miejscem niż dotychczas. Ponadto zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2001 r., sygn. akt: I PKN 244/00) zatajenie przez pracownika, że został zaliczony do grupy inwalidzkiej, w zamiarze wprowadzenia w błąd pracodawcy co do braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy, może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141);
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 1997 nr 123 poz. 776).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat