Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2017 roku
REKLAMA
REKLAMA
Urlopy wypoczynkowe normuje dział 7 rozdział I ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Zgodnie z art. 152 pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu, którego to nie może się zrzec. Urlop taki przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni po raz pierwszy, prawo do urlopu przysługuje nam po każdym miesiącu pracy w wymiarze 1/12 czasu trwania urlopu w danym roku kalendarzowym. Po upływie roku od zatrudnienia, urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w pełnym wymiarze.
REKLAMA
Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2017 r.
Wymiar urlopu wypoczynkowego oblicza się na podstawie obecnego, ale również każdego poprzedniego zatrudnienia, bez względu na to, jak długie przerwy następowały między podjęciem nowej pracy oraz bez względu na przyczynę i sposób ustania stosunku zatrudnienia i jest to:
- 20 dni roboczych w wypadku, jeśli okres zatrudnienia jest krótszy niż 10 lat,
- 26 dni roboczych jeśli pracownik jest zatrudniony od 10 lub więcej lat.
Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami
W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin, wymiar urlopu oblicza się proporcjonalnie do przepracowanych dni w roku. Oznacza to, że jeśli nasza umowa o pracę zapewnia nam 1/2 etatu, a staż pracy wynosi więcej niż 10 lat, otrzymamy 13 dni urlopu.
Wymiar urlopu a edukacja
Zgodnie z art. 155 Kodeksu pracy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
- zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
- szkoły policealnej - 6 lat,
- szkoły wyższej - 8 lat.
Okresy nauki nie sumują się. Jeśli jednak jednocześnie z nauką podejmowaliśmy pracę, do wymiaru urlopu wlicza się bądź okres zatrudnienia bądź nauki w zależności, który z nich jest korzystniejszy dla zatrudnionego.
Pracownicy młodociani
Pracownik młodociany również ma prawo do urlopu wypoczynkowego, jednak w innym wymiarze niż pracownicy pełnoletni. Po upływie 6 miesięcy od podjęcia pracy niepełnoletniemu pracownikowi przysługuje 12 dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Po upływie roku ma on prawo do 26 dni wolnych od pracy. Dodatkowo w pierwszym roku pracy dni takie sumują się, co daje młodocianemu pracownikowi aż 38 dni wolnych od pracy po pierwszym roku zatrudnienia.
W kolejnych latach zasada ta już nie obowiązuję i nabywa on prawo wyłącznie do urlopu w wymiarze 26 dni. W roku, w którym kończy on 18 lat wymiar urlopu skraca się do 20 dni roboczych jeśli uzyskał prawo do urlopu przed ukończeniem 18 roku życia. Należy również przypomnieć że dni wolne od pracy przysługują młodocianemu pracownikowi także w czasie ferii szkolnych. Pracodawca może zaliczkowo udzielić zatrudnionemu urlopu na czas ferii zimowych, jeśli nie nabył on jeszcze prawa do urlopu.
Jak zaplanować urlop
Pracownik ma prawo do wykorzystania wszystkich wolnych dni przysługujących mu w ramach urlopu wypoczynkowego naraz. Jeśli jednak zdecyduje się na podzielenie urlopu na kilka terminów, jeden z nich musi trwać co najmniej 14 kolejnych dni. Udzielanie urlopu przez pracodawcę następuje według sporządzonych w porozumieniu z pracownikami planami urlopowymi. Pracownik może, ale nie musi, uwzględnić w takim planie 4 dni przysługujące mu w ramach urlopu na żądanie.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat