REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Katarzyna Drążek
Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?/fot.shutterstock
Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?/fot.shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego jest wyjątkiem od zasady nieprzerwanego urlopu. Jakie są przesłanki odwołania pracownika z urlopu i kto ponosi konsekwencje takiego odwołania?

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest prawem o charakterze konstytucyjnym przewidzianym przez art. 66 ust. 2 Konstytucji RP. Urlop wypoczynkowy stanowi coroczną, ciągłą i odpłatną przerwę w świadczeniu pracy, przysługującą pracownikowi w ustalonym wymiarze, uzależnionym od stażu pracy, udzielaną w celu regeneracji jego zdolności do pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Zastanawiając się nad charakterem urlopu wypoczynkowego z pewnością możemy stwierdzić, iż jest to urlop o charakterze osobistym, którego pracownik nie może się zrzec. Ze względu na cel powinien on być wykorzystany w całości oraz w naturze.

Odwołanie z urlopu

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego jest wyjątkiem od zasady nieprzerwanego urlopu, który jest zawarty w art. 152 §1 k.p. Odwołanie występuje w wyjątkowych sytuacjach, niemożliwych do przewidzenia w chwili rozpoczęcia urlopu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż chodzi tu o takie okoliczności, w których nieobecność pracownika w pracy spowodowałaby poważne zakłócenia w procesie pracy. Odwołanie z urlopu powinno nastąpić w taki sposób, aby pracownik mógł się z nim zapoznać, a także powinno być dokonane z takim wyprzedzeniem, aby mógł stawić się do pracy w wyznaczonym przez pracodawcę terminie.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Niezastosowanie się przez pracownika do decyzji pracodawcy w sprawie odwołania urlopu wypoczynkowego stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych, które może zostać zakwalifikowane nawet jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika lub zastosowania przez pracodawcę upomnienia, nagany lub kary grzywny na podstawie art. 108 k.p.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencje odwołania z urlopu

W świetle art. 167 § 2 k.p. koszty poniesione przez pracownika, pozostające w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu, obciążają pracodawcę. Kosztami tymi są np. zwrot zapłaty za niewykorzystany w związku z odwołaniem  urlopu pobyt w ośrodku wczasowym, w hotelu, a także koszty podróży prywatnej z miejsca pobytu w czasie urlopu do miejsca pracy. Zwrot kosztów ponoszonych przez pracodawcę obejmuje także koszty bezpośrednie dotyczące niewykorzystania urlopu przez najbliższych pracownika tzn. przez rodzinę, jeżeli w związku z decyzją pracodawcy zostali oni pozbawieni możliwości wykorzystania całego okresu wypoczynkowego pracownika.

Warto zauważyć, iż Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 marca 2017 r. (Sygnatura akt II PK 26/16) ustosunkował się do pracownika przebywającego na urlopie wypoczynkowym, który został zawiadomiony o odwołaniu go z urlopu drogą elektroniczną. Zdaniem SN pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie ma obowiązku codziennego sprawdzania, kontrolowania poczty elektronicznej, zwłaszcza jeżeli strony wcześniej nie praktykowały tego sposobu komunikacji.

Kiedy nabywamy prawo do urlopu wypoczynkowego ?

Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik uzyskuje z upływem miesiąca pracy oraz prawo do kolejnych urlopów 1 stycznia albo później, w chwili podjęcia pracy przez pracownika. W sytuacji ustania lub nawiązania nowego stosunku pracownik ma prawo do urlopu proporcjonalnego u dotychczasowego pracodawcy i ewentualnie u nowego pracodawcy stosownie do liczby przepracowanych miesięcy.

Warto zwrócić uwagę także na wymiar urlopu, który oznacza liczbę dni przysługujących pracownikowi w danym roku kalendarzowym w celu wypoczynku. W zależności od okresu zatrudnienia  wynosi on 20 dni, który należy się po roku pracy oraz 26 dni po upływie 10 lat pracy. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy także wymiar urlopu, wlicza się okres poprzedniego zatrudnienia, nie biorąc pod uwagę przerw w zatrudnieniu oraz sposobu ustania stosunku pracy. 

W przypadku jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy w dwóch lub więcej stosunkach pracy okresów wypadających w tym samym czasie nie sumuje się.

W świetle art. 155 § 1 k.p. do okresu pracy wlicza się także okres nauki.

Urlop obejmuje wszystkie dni kalendarzowe, z wyjątkiem niedziel oraz świąt, a także dni wolnych od pracy, które wynikają z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy.

Jeżeli dniami pracującymi dla danego pracownika są niedziele i święta są one wliczane do wymiaru urlopu.

Na jakie dni udziela się urlopu wypoczynkowego ?

Urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, może być to zarówno dzień powszedni, a także w niedzielę i święta, zgodnie z obowiązującym go rozkładem pracy. Jeden dzień urlopu odpowiada ośmiu godzinom pracy.

Opracowano na podstawie:

  1. Kodeks pracy;

  2. Wyrok SN z dnia 8 marca 2017 r. II PK 26/16;
  3. Ludwik Florek, Prawo Pracy, Beck, Warszawa 2015;
  4. Małgorzata Gersdorf, Krzysztof Rączka, Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach, LexisNexis, Warszawa 2011.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA