Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa o pracę.
Ważne dla pracodawcy zmiany w ustawie o PIP
Aktualizacja: 18.10.2011
W razie stwierdzenia naruszenia prawa pracodawcy mogą liczyć, w szczególnych przypadkach, na odstąpienie przez inspektora pracy od zastosowania przysługujących mu środków prawnych a przy „lżejszych” przewinieniach na wydanie tzw. polecenia ustnego. Takie zmiany w ustawie o PIP wprowadzono w wyniku ostatniej nowelizacji. »
Zasady udzielania dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem
Aktualizacja: 13.01.2016
Poza urlopem macierzyńskim, ojcowskim i wychowawczym, pracownicy-rodzice mają jeszcze wiele innych uprawnień. Jednym z nich jest zwolnienie od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. »
Czy pracownik musi zawsze wykonywać polecenia pracodawcy
Aktualizacja: 13.10.2011
Wykonywanie poleceń przełożonych należy do obowiązków każdego pracownika. Jednak władza pracodawcy wydawania poleceń pracownikom nie ma charakteru absolutnego, gdyż zakres podporządkowania pracowników ogranicza się do poleceń zgodnych z prawem i umową o pracę. »
Ochrona stosunku pracy nowo zatrudnionego pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego
Aktualizacja: 12.10.2011
Zatrudniliśmy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. W poprzedniej firmie korzystał on z ochrony przed zwolnieniem z pracy przez 3 miesiące w związku z obniżonym wymiarem etatu. Pracownik również u nas poprosił o obniżenie wymiaru czasu pracy. Przez jaki okres w takim przypadku będzie mu przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy w naszej firmie? »
Przedłużenie umowy terminowej choremu pracownikowi
Aktualizacja: 11.10.2011
Zatrudniliśmy pracownicę na podstawie umowy na czas określony od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Pracownica ta uległa wypadkowi w czasie pracy w marcu 2010 r., była na zwolnieniu lekarskim 182 dni, tj. do 15 września 2010 r. Następnie od 16 września przyznano jej świadczenie rehabilitacyjne do końca marca 2011 r. Czy umowa o pracę rozwiąże się 31 grudnia 2010 r. i czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia jej trwania do końca świadczenia rehabilitacyjnego? »
Ubezpieczenie małżonka wspólnika zatrudnionego przez spółkę cywilną
Aktualizacja: 11.10.2011
Czy małżonek wspólnika spółki cywilnej zatrudniony przez spółkę na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności? »
Działalność gospodarcza - zatrudnienie członka rodziny
Aktualizacja: 12.10.2011
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie szkoleń dla firm. Obecnie rozszerzam ofertę szkoleń, a w związku z tym potrzebuję pomocy przy przygotowywaniu programów szkoleń i rozsyłaniu zaproszeń. Czy do wykonywania tych czynności mogę zatrudnić na część etatu moją żonę? »
Jak uzyskać refundację kosztów zatrudnienia bezrobotnego
Aktualizacja: 11.10.2011
Pracodawca, który zatrudnił bezrobotnego skierowanego do pracy przez urząd pracy, może ubiegać się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, jak również składek na ubezpieczenia społeczne. Maksymalna wysokość dofinansowania do utworzenia stanowiska dla bezrobotnego wynosi 20 196,66 zł. »
Przeliczenie emerytury po zwolnieniu się z pracy
Aktualizacja: 04.10.2011
Emeryci kontynuujący pracę, którym ZUS zawiesił świadczenie od 1 października 2011 r., będą mogli ubiegać się o ponowne obliczenie swojej emerytury, najwcześniej po 18 miesiącach zawieszenia świadczenia i dopiero po zwolnieniu się z pracy. »
Badania okulistyczne dla kierujacych pojazdami - zmiana przepisów
Aktualizacja: 07.10.2011
Zgodnie z nowymi przepisami pracownika, który posiada prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T i kieruje pojazdem w ramach obowiązków służbowych, należy skierować na konsultację okulistyczną oraz badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia. »
Przedłużenie aneksem umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy
Aktualizacja: 03.10.2011
Nie jest dopuszczalne aneksowanie umów o pracę zawartych na czas wykonania określonej pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2011 r., I UK 316/10). »
Definicja „pracownika” w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń
Aktualizacja: 06.10.2011
Pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Z reguły osoba taka będzie również pracownikiem w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych. Ale nie zawsze. »
Czy pracownika można przenieść z jednego do dwóch zakładów
Aktualizacja: 03.10.2011
Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na pełny etat w zakładzie obsługi szkół. Ze względu na zmiany organizacyjne chcemy go przenieść do dwóch innych zakładów obsługi. W jednym pracowałby na 3/4 etatu, a w drugim na 1/4 etatu. Czy możemy tak zrobić? »
Określenie miejsca pracy pracownika
Aktualizacja: 29.09.2011
Chcemy zatrudnić pracownika na stanowisku elektryka. Siedziba firmy mieści się w Wołominie, ale pracownik ten będzie świadczył usługi zarówno w siedzibie firmy, jak i na terenie całej Warszawy. Jak powinniśmy określić jego miejsce pracy w umowie o pracę? Czy jest różnica między miejscem pracy a miejscem wykonywania pracy? »
Umowy śmieciowe nie są idealne, ale dzięki nim wiele osób pracuje
Aktualizacja: 03.10.2011
Szef Europarlamentu Jerzy Buzek uważa, że w ciągu 2-3 lat w sposób prawny powinien zostać rozwiązany na szczeblu UE problem umów śmieciowych. Polityk zaznaczył, że nie uważa ich za idealne, ale pozwalają one wielu milionom na pracę. »
Wniosek o odroczenie składek za XI