Czy pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński
REKLAMA
RADA
Pracownica ma rację. Nie musi składać wniosku o urlop macierzyński. Urlopu należy udzielić jej na podstawie zaświadczenia o dacie odbycia porodu wystawionego przez uprawnionego lekarza.
UZASADNIENIE
Przepisy prawa pracy nie ustanawiają obowiązku składania wniosku o urlop macierzyński. Sam fakt urodzenia dziecka powoduje rozpoczęcie korzystania z urlopu macierzyńskiego. Pracodawcę należy jednak poinformować o tym, że pracownica urodziła dziecko. Jeżeli pracownica nie korzystała z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.
WAŻNE!
Urlop macierzyński przysługuje każdej pracownicy bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę.
Pracodawca nie może odmówić pracownicy udzielenia urlopu macierzyńskiego. Może go jedynie nie udzielić w pełnym przysługującym pracownicy wymiarze, jeżeli wcześniej następuje rozwiązanie umowy o pracę np. w wyniku upływu terminu, na jaki umowa o pracę została zawarta. Urlop macierzyński nie przedłuża bowiem umowy o pracę.
Składanie wniosku o urlop macierzyński nie jest konieczne także wtedy, gdy pracownica chce rozpocząć wykorzystywanie tego urlopu 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. W tym przypadku powinna ona jedynie poinformować w dowolnej formie (ustnie, pisemnie) pracodawcę o zamiarze rozpoczęcia wykorzystywania urlopu macierzyńskiego oraz przedstawić zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu.
Powinno być ono wystawione przez lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad kobietą. Po porodzie kobiecie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania przysługującego jej wymiaru, tj. 18, 20 lub 28 tygodni tego urlopu. W takiej sytuacji pracownica również nie musi składać żadnego wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego.
Pisemny wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego musi natomiast złożyć pracownik-ojciec dziecka, który chce skorzystać z tego urlopu po wykorzystaniu przez matkę dziecka co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Podstawa prawna:
- art. 180, art. 1831 Kodeksu pracy.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat