reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy należy przerwać 26-dniowy urlop, jeżeli pracownik w jego trakcie wypowiedział umowę o pracę

Czy należy przerwać 26-dniowy urlop, jeżeli pracownik w jego trakcie wypowiedział umowę o pracę

Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony poprosiła o udzielenie jej od 22 stycznia br. całego tegorocznego urlopu w wymiarze 26 dni. Następnie w jego trakcie 31 stycznia wypowiedziała nam umowę o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Umowa rozwiąże się 28 lutego 2007 r. Czy w takiej sytuacji powinniśmy przerwać urlop pracownicy? Jeżeli tego nie zrobimy, wykorzysta więcej urlopu niż jej się będzie u nas należało.

RADA
Mogą Państwo przerwać urlop wypoczynkowy pracownicy, odwołując ją z urlopu tylko wtedy, gdy jej obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Nie ma natomiast przeszkód, aby pracownica wykorzystała cały urlop wypoczynkowy udzielony jeszcze przed złożeniem przez nią wypowiedzeniu umowy o pracę, mimo że w tej sytuacji ten urlop należy się jej u Państwa w mniejszym wymiarze.

UZASADNIENIE
Pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z początkiem stycznia danego roku kalendarzowego. W styczniu może też wystąpić do pracodawcy o udzielenie urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, a pracodawca może mu go udzielić.

W omawianej sytuacji wypowiedzenie zostało złożone przez pracownicę w trakcie udzielonego i wykorzystywanego urlopu wypoczynkowego (31 stycznia pracownica przebywała już 8. dzień na urlopie). Pracownicy przysługiwałby urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym za 2 miesiące zatrudnienia, tj. 5 dni, gdyby rozpoczęła jego wykorzystywanie dopiero po złożeniu wypowiedzenia.

W takim przypadku ma bowiem zastosowanie zasada, zgodnie z którą w roku kalendarzowym, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy.

Jednak gdy pracownica przebywa już na urlopie, nie ma przeszkód, aby go kontynuowała. Wykorzysta wówczas więcej dni urlopu niż jej się u Państwa należy i nie będzie jej już przysługiwał urlop w tym roku, jeżeli podejmie pracę u kolejnego pracodawcy.

W przedstawionej sytuacji mają Państwo jednak prawo skorzystania z możliwości odwołania pracownicy z urlopu wypoczynkowego. Przepisy prawa pracy dają pracodawcy taką możliwość, jeżeli obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Sytuacja, w której pracodawca odbiera oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę już po udzieleniu pracownicy urlopu wypoczynkowego, jest moim zdaniem okolicznością nieprzewidzianą w chwili jego rozpoczęcia.

Pracownica może zostać zobowiązana przez pracodawcę do przerwania urlopu i do przekazania obowiązków swojemu następcy oraz rozliczenia się z pracodawcą z powierzonych materiałów i mienia, np. samochodu służbowego, telefonu komórkowego.

WAŻNE!
Powodem odwołania z urlopu wypoczynkowego nie może być uniknięcie wykorzystania przez pracownika większej liczby dni urlopu, niż mu przysługuje u danego pracodawcy.
Odwołanie pracownicy z urlopu wypoczynkowego może nastąpić już 1 lutego br. Wówczas wykorzysta ona 8, a nie 26 dni urlopu wypoczynkowego. Odwołanie z urlopu ma charakter polecenia, które wiąże pracownicę. Ma ona obowiązek przerwać urlop i stawić się w zakładzie pracy, nawet jeżeli uważa, że jej obecność nie jest niezbędna.

Jeżeli pracownica nie zastosuje się do polecenia, jej zachowanie może być uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jej winy.


Podstawa prawna:
- art. 153 § 2, art. 1551 § 1 pkt 1, art. 167 i art. 1671 Kodeksu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama