Czy do okresu zasiłkowego wliczać zwolnienie lekarskie, które przypada na okres urlopu wychowawczego
REKLAMA
RADA
Za okres od 25 do 30 czerwca 2007 r. pracownicy nie przysługują żadne świadczenia. Nie wlicza się go również do 182-dniowego okresu zasiłkowego pracownicy.
UZASADNIENIE
Zasiłek chorobowy przysługuje w związku z chorobą pracownika w trakcie ubezpieczenia chorobowego albo w wyjątkowych przypadkach już po ustaniu zatrudnienia. Urlop wychowawczy jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. Tytuł do ubezpieczenia trwa, ponieważ aktualna jest umowa o pracę, tylko ubezpieczenie chorobowe zostało zawieszone na czas urlopu. Pracownik nie ma możliwości w okresie urlopu wychowawczego przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, ponieważ w tym okresie podlega wyłącznie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz zdrowotnemu, jeżeli nie ma innego tytułu do ubezpieczeń.
Państwa pracownica zachorowała w trakcie wykorzystywania urlopu wychowawczego, dlatego za okres od 25 do 30 czerwca 2007 r. nie przysługują jej żadne świadczenia. Zwolnienie lekarskie w tym przypadku nie jest również potrzebne do usprawiedliwienia jej nieobecności w pracy, ponieważ urlop wychowawczy jest usprawiedliwioną nieobecnością w pracy.
Jeżeli zwolnienie lekarskie obejmuje równocześnie okres, za który nie wypłacono i za który wypłacono świadczenia, to należy na zwolnieniu lekarskim albo odrębnej kartce sporządzić notatkę służbową w tej sprawie.
Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przysługują pracownicy od dnia powrotu do pracy, czyli od 1 lipca 2007 r. W przypadku przerwy w ubezpieczeniu chorobowym spowodowanym urlopem wychowawczym, pracownik, żeby uzyskać prawo do świadczeń chorobowych po powrocie z urlopu wychowawczego pracownik nie musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu 30 dni. Świadczenia przysługują od pierwszego dnia powrotu do pracy. Na zwolnieniu lekarskim jest kod „B”, dlatego za cały okres zwolnienia lekarskiego przysługują jej świadczenia w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Podstawa prawna:
- art. 4 ust. 1 pkt 1, ust. 2, art. 6 ust. 1, art. 12 ust. 2 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
- art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
- art. 66 ust. 1 pkt 32, art. 85 ust. 15 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat