reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy do okresu zasiłkowego wliczać zwolnienie lekarskie, które przypada na okres urlopu wychowawczego

Czy do okresu zasiłkowego wliczać zwolnienie lekarskie, które przypada na okres urlopu wychowawczego

Pracownica do 30 czerwca była na urlopie wychowawczym. Z końcem czerwca minęły 3 lata tego urlopu. Pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie od 25 czerwca do 31 lipca 2007 r. W związku z tym nie wróciła do pracy. Na zwolnieniu jest kod „B”. Pracownica poinformowała nas, że może być na zwolnieniu przez całą ciążę. Jak potraktować okres od 25 do 30 czerwca? Czy przysługują jej jakieś świadczenia za ten okres? Czy wliczyć go do okresu zasiłkowego?

RADA
Za okres od 25 do 30 czerwca 2007 r. pracownicy nie przysługują żadne świadczenia. Nie wlicza się go również do 182-dniowego okresu zasiłkowego pracownicy.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy przysługuje w związku z chorobą pracownika w trakcie ubezpieczenia chorobowego albo w wyjątkowych przypadkach już po ustaniu zatrudnienia. Urlop wychowawczy jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. Tytuł do ubezpieczenia trwa, ponieważ aktualna jest umowa o pracę, tylko ubezpieczenie chorobowe zostało zawieszone na czas urlopu. Pracownik nie ma możliwości w okresie urlopu wychowawczego przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, ponieważ w tym okresie podlega wyłącznie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz zdrowotnemu, jeżeli nie ma innego tytułu do ubezpieczeń.

Państwa pracownica zachorowała w trakcie wykorzystywania urlopu wychowawczego, dlatego za okres od 25 do 30 czerwca 2007 r. nie przysługują jej żadne świadczenia. Zwolnienie lekarskie w tym przypadku nie jest również potrzebne do usprawiedliwienia jej nieobecności w pracy, ponieważ urlop wychowawczy jest usprawiedliwioną nieobecnością w pracy.

Jeżeli zwolnienie lekarskie obejmuje równocześnie okres, za który nie wypłacono i za który wypłacono świadczenia, to należy na zwolnieniu lekarskim albo odrębnej kartce sporządzić notatkę służbową w tej sprawie.

Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przysługują pracownicy od dnia powrotu do pracy, czyli od 1 lipca 2007 r. W przypadku przerwy w ubezpieczeniu chorobowym spowodowanym urlopem wychowawczym, pracownik, żeby uzyskać prawo do świadczeń chorobowych po powrocie z urlopu wychowawczego pracownik nie musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu 30 dni. Świadczenia przysługują od pierwszego dnia powrotu do pracy. Na zwolnieniu lekarskim jest kod „B”, dlatego za cały okres zwolnienia lekarskiego przysługują jej świadczenia w wysokości 100% podstawy wymiaru.


Podstawa prawna:

  • art. 4 ust. 1 pkt 1, ust. 2, art. 6 ust. 1, art. 12 ust. 2 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 32, art. 85 ust. 15 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama