Jak naliczyć składki od umowy o dzieło zawartej z własnym pracownikiem
REKLAMA
Ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także wysokość składek na ubezpieczenia społeczne powinni Państwo traktować wynagrodzenie z umowy o dzieło jak przychód z umowy o pracę. Natomiast zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy liczyć odrębnie od przychodu z umowy o pracę i umowy o dzieło. Pracownika nie należy zgłaszać do ubezpieczeń społecznych z tytułu zawartej umowy o dzieło.
UZASADNIENIEUmowa o pracę i umowa o dzieło są zawsze odrębnym źródłem przychodów stanowiących podstawę do naliczenia podatku dochodowego. Do zakwalifikowania przychodu do określonego źródła istotny jest wyłącznie rodzaj umowy. Bez znaczenia pozostaje kwestia podmiotów, między którymi takie umowy zostały zawarte.
Inaczej jest przy kwalifikacji podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Gdy umowa o dzieło została zawarta między podmiotami, które łączy równocześnie stosunek pracy, przychody z obydwu umów – umowy o pracę i umowy o dzieło – traktuje się do celów ubezpieczeń społecznych jak przychody z umowy o pracę.
Odmienny sposób traktowania przychodów z umowy o pracę i umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą do celów ustalenia wysokości składek i zaliczki na podatek ma wpływ na sposób ustalania ich wysokości. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ustala się jako sumę przychodów z tych umów i od niej nalicza się składki na te ubezpieczenia.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat