Kategorie

Jak naliczyć składki od umowy o dzieło zawartej z własnym pracownikiem

Magdalena Wypijewska
Z pracownikiem naszego zakładu podpisaliśmy dodatkowo umowę o dzieło (z przeniesieniem praw autorskich) od 1 czerwca br. Wynagrodzenie z umowy o pracę w wysokości 2300 zł i wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło w wysokości 500 zł wypłacimy mu 29 czerwca. Jakie składki i jaką zaliczkę na podatek należy naliczyć od tych umów? Czy w obydwu przypadkach należy uznać, że są to przychody ze stosunku pracy? Czy pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy o dzieło?
RADA
Ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także wysokość składek na ubezpieczenia społeczne powinni Państwo traktować wynagrodzenie z umowy o dzieło jak przychód z umowy o pracę. Natomiast zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy liczyć odrębnie od przychodu z umowy o pracę i umowy o dzieło. Pracownika nie należy zgłaszać do ubezpieczeń społecznych z tytułu zawartej umowy o dzieło.

UZASADNIENIEUmowa o pracę i umowa o dzieło są zawsze odrębnym źródłem przychodów stanowiących podstawę do naliczenia podatku dochodowego. Do zakwalifikowania przychodu do określonego źródła istotny jest wyłącznie rodzaj umowy. Bez znaczenia pozostaje kwestia podmiotów, między którymi takie umowy zostały zawarte.

Inaczej jest przy kwalifikacji podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Gdy umowa o dzieło została zawarta między podmiotami, które łączy równocześnie stosunek pracy, przychody z obydwu umów – umowy o pracę i umowy o dzieło – traktuje się do celów ubezpieczeń społecznych jak przychody z umowy o pracę.

Odmienny sposób traktowania przychodów z umowy o pracę i umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą do celów ustalenia wysokości składek i zaliczki na podatek ma wpływ na sposób ustalania ich wysokości. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ustala się jako sumę przychodów z tych umów i od niej nalicza się składki na te ubezpieczenia.

W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego jedynie podstawę wymiaru składki na to ubezpieczenie do wykazania w raporcie rozliczeniowym ustala się jako sumę tych przychodów. Składkę na to ubezpieczenie należy liczyć odrębnie od przychodu z obydwu umów, co wiąże się z odrębnym liczeniem zaliczki na podatek od tych przychodów, z której może być sfinansowana część składki na ubezpieczenie zdrowotne z poszczególnych źródeł (7,75% podstawy jej wymiaru).

W dokumentach rozliczeniowych składanych za pracownika w ZUS za czerwiec br. powinni Państwo wykazać:

• podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w kwocie 2800 zł (suma wynagrodzeń z obydwu umów),

składki finansowane przez pracownika na ubezpieczenia:
– emerytalne: 2800 zł × 9,76% = 273,28 zł,
– rentowe: 2800 zł × 6,5% = 182 zł,
– chorobowe: 2800 zł × 2,45% = 68,60 zł;
łącznie: 523,88 zł,

• podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jako sumę przychodów z obydwu umów pomniejszoną o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika:
2800 zł – 523,88 zł = 2276,12 zł.

Do celów rozliczenia zaliczki na podatek pracownika konieczne będzie natomiast odrębne wyliczenie składek i podatku od przychodów z każdej umowy (tabela).

Rozliczenie podatku dochodowego z tytułu umowy o pracę (przyjmując, że pracodawca stosuje podstawowe koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową):

koszty uzyskania przychodu 108,50 zł

• podstawa obliczenia zaliczki na podatek dochodowy (wynagrodzenie – składki na ubezpieczenia społeczne – koszty uzyskania przychodu); po zaokrągleniu do pełnego złotego 1761 zł

zaliczka na podatek (19% – ulga podatkowa) 286,88 zł

• zaliczka na podatek pomniejszona o składkę na ubezpieczenie zdrowotne (7,75%); po zaokrągleniu do pełnego złotego 142 zł

wynagrodzenie netto 1559,40 zł

Rozliczenie podatku dochodowego z tytułu umowy o dzieło:
koszty uzyskania przychodu (50% przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika) 203,23 zł

• podstawa obliczenia zaliczki na podatek dochodowy (przychód pomniejszony o składki finansowane przez pracownika i koszty uzyskania przychodu); po zaokrągleniu do pełnego złotego 203 zł

• zaliczka na podatek (podstawa opodatkowania × 19%) 38,57 zł

• zaliczka na podatek dochodowy pomniejszona o składkę na ubezpieczenie zdrowotne (7,75% podstawy wymiaru); po zaokrągleniu do pełnego złotego 7 zł

wynagrodzenie netto 362,87 zł
Pracownik z własnych środków sfinansuje różnicę składki na ubezpieczenie zdrowotne:

• z tytułu umowy o pracę: 168,27 zł – 144, 90 zł = 23,37 zł,

• z tytułu umowy o dzieło: 36,58 zł – 31,50 zł = 5,08 zł.


Podstawa prawna:
• art. 8 ust. 2a, art. 18 ust. 1a, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• art. 79 ust. 1, art. 81 ust. 1 i ust. 6 ustawy z 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),
• art. 10 ust. 1 pkt 1 i pkt 2, art. 13 pkt 8 lit. a, art. 22 ust. 9, art. 27b ust. 1 i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

 
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?