reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Jestem księgową w firmie reklamowej. Jedna z osób zatrudnionych przez nas w ramach prac interwencyjnych zamierza ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Czy prawo do tego świadczenia zostanie jej przyznane od razu po upływie okresu, na jaki zawarliśmy z tą osobą umowę o pracę?

RADA
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje od następnego dnia po złożeniu wniosku. Osoba ta może nabyć prawo do świadczenia, jednak nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pod warunkiem złożenia wniosku w wymaganym terminie. W okresie tych 6 miesięcy uwzględnia się okres wykonywania prac interwencyjnych.

UZASADNIENIE
Osoba, która po rozwiązaniu stosunku pracy zamierza ubiegać się o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego, powinna zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Urząd pracy ustala wówczas, czy posiada ona status osoby bezrobotnej oraz prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego może natomiast zostać przyznane dopiero po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych pod warunkiem, że osoba ubiegająca się o świadczenie nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna, a w okresie pobierania zasiłku nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia.

Wniosek o przyznanie świadczenia składa się w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania na pobyt stały.

WAŻNE!
Jednym z warunków przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego jest złożenie wniosku w odpowiednim terminie.

Osoba, która ubiega się o świadczenie przedemerytalne po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, wniosek o przyznanie świadczenia musi złożyć w terminie 30 dni od wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu potwierdzającego fakt pobierania zasiłku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby zainteresowanej, ZUS może przywrócić termin złożenia wniosku.

W przypadku osoby, która w tym czasie była zatrudniona m.in. w ramach prac interwencyjnych i zatrudnienie to ustało po upływie okresu 6 miesięcy, w którym uwzględnia się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i wykonywania pracy, termin do złożenia wniosku wynosi 14 dni i jest liczony od dnia ustania tego zatrudnienia.

Zagrożenie
Termin 14 dni nie podlega przywróceniu.

Do wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego należy dołączyć kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (na druku ZUS Rp-6), dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe (m.in. świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenia itp.), dokumenty potwierdzające wysokość osiąganego wynagrodzenia (zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7, kserokopie kart wynagrodzeń, legitymację ubezpieczeniową itp.), dokument wydany przez powiatowy urząd pracy potwierdzający co najmniej 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz dokument, na podstawie którego będzie można ustalić przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy.


Podstawa prawna:
•  art. 2, art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama