reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop podwójnie proporcjonalny

Urlop podwójnie proporcjonalny

Od 1 marca 2007 r. zostałam zatrudniona na czas nieokreślony na 3/4 etatu. Kadrowa poinformowała mnie, że w odniesieniu do urlopu wypoczynkowego (przysługuje mi 20 dni urlopu) będzie on „podwójnie proporcjonalny”. Chciałabym się dowiedzieć, co to oznacza, i czy jest to nowa instytucja związana ze zmianami w Kodeksie pracy? 

RADA
Nie. Instytucja urlopu podwójnie proporcjonalnego nie jest nowa i nie wiąże się z ostatnimi zmianami w Kodeksie pracy. Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, biorąc za podstawę wymiar urlopu – 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy (art. 154 § 2 k.p.).

UZASADNIENIE

W ten sposób ujednolicone zostały sytuacje, w których pracownik wykonywał pracę codziennie w zmniejszonej liczbie godzin i sytuację, gdy pracownik wykonywał pracę wyłącznie w niektóre dni tygodnia w podstawowym dobowym wymiarze czasu pracy – 8 godzin.

Podstawa wymiaru urlopu wypoczynkowego tej pracownicy wynosi 20 dni. Jeżeli pracownik zatrudniony jest u pracodawcy w wymiarze 3/4 etatu, to zgodnie z zasadą proporcjonalności jego wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 15 dni (3/4 z 20 dni = 15 dni).

Wymiar ten jest niezależny od tego, czy będzie pracował tylko w niektóre dni tygodnia po 8 godzin, czy też będzie pracował 5 dni w tygodniu w wymiarze 3/4 podstawowej normy dobowej czasu pracy, czyli 6 godzin.

W tym aspekcie urlop jest proporcjonalny do wymiaru czasu pracy, w jakim została Pani zatrudniona. Ponadto kolejna proporcjonalność wynika z faktu, że została Pani zatrudniona 1 marca 2007 r. i nie przepracuje Pani pełnego roku kalendarzowego u pracodawcy. Przepracuje Pani 10 miesięcy (marzec–grudzień) zamiast 12 (styczeń–grudzień).

A zatem urlop wypoczynkowy zostanie udzielony proporcjonalnie do długości zatrudnienia w 2007 r. u tego pracodawcy. Jeżeli nie dojdzie do wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy, będzie Pani przysługiwać urlop za 10 miesięcy kalendarzowych 2007 r.

Zagadnienie zobowiązań urlopowych pracodawców w takich sytuacjach reguluje art. 1551 k.p. Artykuł 1551 § 21 k.p. stosuje zasadę proporcjonalności do sytuacji, gdy pracownik podejmuje pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.

W tym przypadku u kolejnego pracodawcy urlop wypoczynkowy ustala się proporcjonalnie do końca okresu zatrudnienia – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca roku kalendarzowego lub do końca danego roku kalendarzowego albo w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

A zatem urlop wypoczynkowy za 10 miesięcy 2007 r. będzie ustalany zgodnie z zasadą proporcjonalności do długości zatrudnienia. Podstawę do ustalania konkretnego wymiaru urlopu stanowi wartość ustalona dla zatrudnienia na 3/4 etatu, czyli 15 dni.

10/12 z 15 dni urlopu (przysługującego dla pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu) = 12,5 dnia.

W tym przypadku stosuje się regulację art. 1553 k.p., zgodnie z którą przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia; jednakże urlop w ten sposób ustalony nie może przekroczyć wymiaru urlopu pracownika przysługującego na mocy art. 154 § k.p.

A zatem przysługuje Pani 13 dni urlopu wypoczynkowego i jest to urlop „podwójnie proporcjonalny”. Taki charakter będzie miał on tylko w 2007 r., pod warunkiem że w kolejnych latach przepracuje Pani 12 miesięcy u tego pracodawcy.

 
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama