Kategorie

Urlop podwójnie proporcjonalny

Ewa Wronikowska
Od 1 marca 2007 r. zostałam zatrudniona na czas nieokreślony na 3/4 etatu. Kadrowa poinformowała mnie, że w odniesieniu do urlopu wypoczynkowego (przysługuje mi 20 dni urlopu) będzie on „podwójnie proporcjonalny”. Chciałabym się dowiedzieć, co to oznacza, i czy jest to nowa instytucja związana ze zmianami w Kodeksie pracy? 
RADA
Nie. Instytucja urlopu podwójnie proporcjonalnego nie jest nowa i nie wiąże się z ostatnimi zmianami w Kodeksie pracy. Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, biorąc za podstawę wymiar urlopu – 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy (art. 154 § 2 k.p.).

UZASADNIENIE

W ten sposób ujednolicone zostały sytuacje, w których pracownik wykonywał pracę codziennie w zmniejszonej liczbie godzin i sytuację, gdy pracownik wykonywał pracę wyłącznie w niektóre dni tygodnia w podstawowym dobowym wymiarze czasu pracy – 8 godzin.

Podstawa wymiaru urlopu wypoczynkowego tej pracownicy wynosi 20 dni. Jeżeli pracownik zatrudniony jest u pracodawcy w wymiarze 3/4 etatu, to zgodnie z zasadą proporcjonalności jego wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 15 dni (3/4 z 20 dni = 15 dni).

Wymiar ten jest niezależny od tego, czy będzie pracował tylko w niektóre dni tygodnia po 8 godzin, czy też będzie pracował 5 dni w tygodniu w wymiarze 3/4 podstawowej normy dobowej czasu pracy, czyli 6 godzin.

W tym aspekcie urlop jest proporcjonalny do wymiaru czasu pracy, w jakim została Pani zatrudniona. Ponadto kolejna proporcjonalność wynika z faktu, że została Pani zatrudniona 1 marca 2007 r. i nie przepracuje Pani pełnego roku kalendarzowego u pracodawcy. Przepracuje Pani 10 miesięcy (marzec–grudzień) zamiast 12 (styczeń–grudzień).

A zatem urlop wypoczynkowy zostanie udzielony proporcjonalnie do długości zatrudnienia w 2007 r. u tego pracodawcy. Jeżeli nie dojdzie do wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy, będzie Pani przysługiwać urlop za 10 miesięcy kalendarzowych 2007 r.

Zagadnienie zobowiązań urlopowych pracodawców w takich sytuacjach reguluje art. 1551 k.p. Artykuł 1551 § 21 k.p. stosuje zasadę proporcjonalności do sytuacji, gdy pracownik podejmuje pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.

W tym przypadku u kolejnego pracodawcy urlop wypoczynkowy ustala się proporcjonalnie do końca okresu zatrudnienia – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca roku kalendarzowego lub do końca danego roku kalendarzowego albo w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

A zatem urlop wypoczynkowy za 10 miesięcy 2007 r. będzie ustalany zgodnie z zasadą proporcjonalności do długości zatrudnienia. Podstawę do ustalania konkretnego wymiaru urlopu stanowi wartość ustalona dla zatrudnienia na 3/4 etatu, czyli 15 dni.

10/12 z 15 dni urlopu (przysługującego dla pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu) = 12,5 dnia.

W tym przypadku stosuje się regulację art. 1553 k.p., zgodnie z którą przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia; jednakże urlop w ten sposób ustalony nie może przekroczyć wymiaru urlopu pracownika przysługującego na mocy art. 154 § k.p.

A zatem przysługuje Pani 13 dni urlopu wypoczynkowego i jest to urlop „podwójnie proporcjonalny”. Taki charakter będzie miał on tylko w 2007 r., pod warunkiem że w kolejnych latach przepracuje Pani 12 miesięcy u tego pracodawcy.

 
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.