| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy i agenta

Ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy i agenta

Zleceniobiorców i agentów przedsiębiorca powinien zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, bez względu na długość okresu, na jaki ich zatrudnił. Gdyby jednak podlegali tym ubezpieczeniom z kilku tytułów, to zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek.

Obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym objęci są zleceniobiorcy, agenci oraz osoby zatrudnione na podstawie innej umowy o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia.

Ubezpieczeniami tymi są również obowiązkowo objęte osoby współpracujące ze zleceniobiorcą, agentem lub osobą zatrudnioną na innej umowie o świadczenie usług. Gdyby praca z tytułu tych umów wykonywana była w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, to wówczas osoby te są również obowiązkowo objęte ubezpieczeniem wypadkowym. Jednak w razie wykonywania tej pracy w innym miejscu ubezpieczeniu wypadkowemu nie podlegają.

WARTO WIEDZIEĆ
Objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym następuje od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym został on zgłoszony.

Ubezpieczenie chorobowe dla tych osób jest dobrowolne. Oznacza to, że wyłącznie od nich zależy, czy zostaną nim objęte. Z kolei ubezpieczenie zdrowotne zawsze jest dla nich obowiązkowe.

Dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym zleceniobiorca, agent lub osoba wykonująca umowę o świadczenie usług zostają objęci od dnia wskazanego we wniosku tylko wówczas, gdy do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego zostali zgłoszeni w terminach przewidzianych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Termin ten wynosi 7 dni od powstania tytułu do ubezpieczeń.

Natomiast dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje w następujących przypadkach:
• od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń. Nie może to jednak nastąpić wcześniej niż od dnia, w którym ten wniosek został złożony,
• od dnia, w którym ustał tytuł do podlegania tym ubezpieczeniom,
• w razie nieopłacenia w terminie składki na dobrowolne ubezpieczenie, od pierwszego dnia tego miesiąca kalendarzowego, w którym to miało miejsce.

Zleceniobiorców, agentów i osoby zatrudnione na umowie o świadczenie usług do ZUS zawsze zgłasza przedsiębiorca. Robi to zarówno wówczas, gdy są one objęte ubezpieczeniem obowiązkowym, jak i dobrowolnym.

Student i uczeń bez ubezpieczenia

Przedsiębiorca, który na zleceniu, umowie agencyjnej lub umowie o świadczenie usług zatrudnia studentów lub uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat, nie musi ich zgłaszać do ubezpieczeń społecznych. Osoby te nie są bowiem objęte tymi ubezpieczeniami.

Przyjmuje się, że uczniem jest osoba, która uczy się w tej samej szkole bądź ukończyła szkołę i rozpoczęła naukę w innej, gdzie rok szkolny rozpoczyna się również 1 września. Do celów ubezpieczeń społecznych status ucznia zachowuje ona zawsze do 31 sierpnia. Dlatego za ucznia do 31 sierpnia uważa się również osobę, która ukończyła już szkołę i nie uczy się dalej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »