REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy zleceniobiorca nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego

Bogdan Majkowski

REKLAMA

Podpisaliśmy umowę zlecenia z osobą, która jest zatrudniona w innej firmie na podstawie umowy o pracę zawartej na pełny etat. Osoba ta wystąpiła do nas z wnioskiem o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym z tytułu zlecenia. W jaki sposób dokonać takiego zgłoszenia?

RADA
Osoba ta nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego z tytułu wykonywania zlecenia. Państwa zakład nie może więc zgłosić jej do tego ubezpieczenia, mimo że wystąpiła ze stosownym wnioskiem.

UZASADNIENIE

W przypadku zleceniobiorcy będącego równocześnie pracownikiem innego zakładu, zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu zlecenia są uzależnione od wysokości wynagrodzenia osiąganego ze stosunku pracy. Gdy jest ono niższe od minimalnego wynagrodzenia, to ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu zlecenia są obowiązkowe.

Natomiast w sytuacji, gdy wynagrodzenie z umowy o pracę odpowiada (w przeliczeniu na okres miesiąca) co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia, zleceniobiorca nie podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom, ale może wystąpić z wnioskiem o przystąpienie do nich na zasadzie dobrowolności.

W przypadku gdy ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne, nie ma możliwości przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Tylko w sytuacji, gdy ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe, ubezpieczony może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Zleceniobiorca, z którym podpisali Państwo umowę, jest zatrudniony w innej firmie na pełny etat. Oznacza to, że z tytułu pozostawania w stosunku pracy otrzymuje pobory odpowiadające co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu, które w br. wynosi 936 zł lub 748,80 zł - w okresie pierwszego roku ubezpieczenia. Z tego powodu umowa zlecenia nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnym i rentowymi. Zleceniobiorca może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalno-rentowych, ale nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dlatego nie mogą Państwo dokonać takiego zgłoszenia.

Osoba ta miałaby prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego wówczas, gdyby z tytułu pozostawania w stosunku pracy osiągała (w przeliczeniu na okres miesiąca) przychód niższy od podanych wyżej stawek wynagrodzenia minimalnego. Sytuacja taka mogłaby wystąpić np. w razie zatrudnienia na niepełny etat i osiągania z tego tytułu proporcjonalnie pomniejszonego wynagrodzenia minimalnego.

Ustalając obowiązek ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy nie przelicza się podstawy wymiaru składek, jeśli umowa o pracę została zawarta na niepełny etat. Przeliczeń takich dokonuje się tylko wówczas, gdy pracownik otrzymał za dany miesiąc niepełne wynagrodzenie np. z powodu pobytu na zwolnieniu lekarskim lub rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca.

Zleceniobiorca powinien złożyć Państwu stosowne oświadczenie o wysokości wynagrodzenia osiąganego z racji świadczenia pracy w innej firmie w ramach stosunku pracy. Najczęściej oświadczenia takie stanowią jeden z elementów gotowych wzorów umów lub rachunków.

Przykład:
Spółka z o.o. podpisała umowy zlecenia z dwiema osobami zatrudnionymi w innych firmach na podstawie umów o pracę. Jedna z nich jest zatrudniona na pełny etat, a druga na 1/4 etatu. Obie wyraziły chęć przystąpienia do ubezpieczeń z tytułu zlecenia. Ze złożonych oświadczeń wynika, że pierwsza z nich zarabia w macierzystym zakładzie pracy 1450 zł, a druga 300 zł.
Zleceniodawca może zgłosić pierwszego zleceniobiorcę do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych, rentowych oraz ewentualnie obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego. Natomiast osoba ta nie ma prawa do ubezpieczenia chorobowego. Drugi zleceniobiorca powinien zostać zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych oraz ewentualnie obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego i może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.


Podstawa prawna:

 • art. 9 ust. 1 i ust. 1a, art. 11, art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA