REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy zleceniobiorca nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego

Bogdan Majkowski

REKLAMA

Podpisaliśmy umowę zlecenia z osobą, która jest zatrudniona w innej firmie na podstawie umowy o pracę zawartej na pełny etat. Osoba ta wystąpiła do nas z wnioskiem o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym z tytułu zlecenia. W jaki sposób dokonać takiego zgłoszenia?

RADA
Osoba ta nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego z tytułu wykonywania zlecenia. Państwa zakład nie może więc zgłosić jej do tego ubezpieczenia, mimo że wystąpiła ze stosownym wnioskiem.

UZASADNIENIE

W przypadku zleceniobiorcy będącego równocześnie pracownikiem innego zakładu, zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu zlecenia są uzależnione od wysokości wynagrodzenia osiąganego ze stosunku pracy. Gdy jest ono niższe od minimalnego wynagrodzenia, to ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu zlecenia są obowiązkowe.

Natomiast w sytuacji, gdy wynagrodzenie z umowy o pracę odpowiada (w przeliczeniu na okres miesiąca) co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia, zleceniobiorca nie podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom, ale może wystąpić z wnioskiem o przystąpienie do nich na zasadzie dobrowolności.

W przypadku gdy ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne, nie ma możliwości przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Tylko w sytuacji, gdy ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe, ubezpieczony może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Zleceniobiorca, z którym podpisali Państwo umowę, jest zatrudniony w innej firmie na pełny etat. Oznacza to, że z tytułu pozostawania w stosunku pracy otrzymuje pobory odpowiadające co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu, które w br. wynosi 936 zł lub 748,80 zł - w okresie pierwszego roku ubezpieczenia. Z tego powodu umowa zlecenia nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnym i rentowymi. Zleceniobiorca może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalno-rentowych, ale nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dlatego nie mogą Państwo dokonać takiego zgłoszenia.

Osoba ta miałaby prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego wówczas, gdyby z tytułu pozostawania w stosunku pracy osiągała (w przeliczeniu na okres miesiąca) przychód niższy od podanych wyżej stawek wynagrodzenia minimalnego. Sytuacja taka mogłaby wystąpić np. w razie zatrudnienia na niepełny etat i osiągania z tego tytułu proporcjonalnie pomniejszonego wynagrodzenia minimalnego.

Ustalając obowiązek ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy nie przelicza się podstawy wymiaru składek, jeśli umowa o pracę została zawarta na niepełny etat. Przeliczeń takich dokonuje się tylko wówczas, gdy pracownik otrzymał za dany miesiąc niepełne wynagrodzenie np. z powodu pobytu na zwolnieniu lekarskim lub rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca.

Zleceniobiorca powinien złożyć Państwu stosowne oświadczenie o wysokości wynagrodzenia osiąganego z racji świadczenia pracy w innej firmie w ramach stosunku pracy. Najczęściej oświadczenia takie stanowią jeden z elementów gotowych wzorów umów lub rachunków.

Przykład:
Spółka z o.o. podpisała umowy zlecenia z dwiema osobami zatrudnionymi w innych firmach na podstawie umów o pracę. Jedna z nich jest zatrudniona na pełny etat, a druga na 1/4 etatu. Obie wyraziły chęć przystąpienia do ubezpieczeń z tytułu zlecenia. Ze złożonych oświadczeń wynika, że pierwsza z nich zarabia w macierzystym zakładzie pracy 1450 zł, a druga 300 zł.
Zleceniodawca może zgłosić pierwszego zleceniobiorcę do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych, rentowych oraz ewentualnie obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego. Natomiast osoba ta nie ma prawa do ubezpieczenia chorobowego. Drugi zleceniobiorca powinien zostać zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych oraz ewentualnie obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego i może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.


Podstawa prawna:

  • art. 9 ust. 1 i ust. 1a, art. 11, art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA