Kategorie

Kiedy zleceniobiorca nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego

Bogdan Majkowski
Podpisaliśmy umowę zlecenia z osobą, która jest zatrudniona w innej firmie na podstawie umowy o pracę zawartej na pełny etat. Osoba ta wystąpiła do nas z wnioskiem o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym z tytułu zlecenia. W jaki sposób dokonać takiego zgłoszenia?

RADA
Osoba ta nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego z tytułu wykonywania zlecenia. Państwa zakład nie może więc zgłosić jej do tego ubezpieczenia, mimo że wystąpiła ze stosownym wnioskiem.

UZASADNIENIE

W przypadku zleceniobiorcy będącego równocześnie pracownikiem innego zakładu, zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu zlecenia są uzależnione od wysokości wynagrodzenia osiąganego ze stosunku pracy. Gdy jest ono niższe od minimalnego wynagrodzenia, to ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu zlecenia są obowiązkowe.

Natomiast w sytuacji, gdy wynagrodzenie z umowy o pracę odpowiada (w przeliczeniu na okres miesiąca) co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia, zleceniobiorca nie podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom, ale może wystąpić z wnioskiem o przystąpienie do nich na zasadzie dobrowolności.

W przypadku gdy ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne, nie ma możliwości przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Tylko w sytuacji, gdy ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe, ubezpieczony może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Zleceniobiorca, z którym podpisali Państwo umowę, jest zatrudniony w innej firmie na pełny etat. Oznacza to, że z tytułu pozostawania w stosunku pracy otrzymuje pobory odpowiadające co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu, które w br. wynosi 936 zł lub 748,80 zł - w okresie pierwszego roku ubezpieczenia. Z tego powodu umowa zlecenia nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnym i rentowymi. Zleceniobiorca może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalno-rentowych, ale nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dlatego nie mogą Państwo dokonać takiego zgłoszenia.

Osoba ta miałaby prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego wówczas, gdyby z tytułu pozostawania w stosunku pracy osiągała (w przeliczeniu na okres miesiąca) przychód niższy od podanych wyżej stawek wynagrodzenia minimalnego. Sytuacja taka mogłaby wystąpić np. w razie zatrudnienia na niepełny etat i osiągania z tego tytułu proporcjonalnie pomniejszonego wynagrodzenia minimalnego.

Ustalając obowiązek ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy nie przelicza się podstawy wymiaru składek, jeśli umowa o pracę została zawarta na niepełny etat. Przeliczeń takich dokonuje się tylko wówczas, gdy pracownik otrzymał za dany miesiąc niepełne wynagrodzenie np. z powodu pobytu na zwolnieniu lekarskim lub rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca.

Zleceniobiorca powinien złożyć Państwu stosowne oświadczenie o wysokości wynagrodzenia osiąganego z racji świadczenia pracy w innej firmie w ramach stosunku pracy. Najczęściej oświadczenia takie stanowią jeden z elementów gotowych wzorów umów lub rachunków.

Przykład:
Spółka z o.o. podpisała umowy zlecenia z dwiema osobami zatrudnionymi w innych firmach na podstawie umów o pracę. Jedna z nich jest zatrudniona na pełny etat, a druga na 1/4 etatu. Obie wyraziły chęć przystąpienia do ubezpieczeń z tytułu zlecenia. Ze złożonych oświadczeń wynika, że pierwsza z nich zarabia w macierzystym zakładzie pracy 1450 zł, a druga 300 zł.
Zleceniodawca może zgłosić pierwszego zleceniobiorcę do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych, rentowych oraz ewentualnie obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego. Natomiast osoba ta nie ma prawa do ubezpieczenia chorobowego. Drugi zleceniobiorca powinien zostać zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych oraz ewentualnie obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego i może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.


Podstawa prawna:

 • art. 9 ust. 1 i ust. 1a, art. 11, art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?