| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop na zapas

Urlop na zapas

Do końca roku zostały mi tylko 2 dni urlopu. Nadarzyła się jednak wspaniała okazja „last minute” wyjechania za niewielkie pieniądze na 2 tygodnie do Meksyku. Zgłosiłem się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mi urlopu z przysługującego mi wymiaru z puli przyszłorocznej. Pracodawca odmówił mi jednak, twierdząc, że do przyszłorocznego urlopu nie nabyłem jeszcze prawa, w związku z tym postąpiłby sprzecznie z przepisami. Czy rzeczywiście tak jest, a ja muszę zrezygnować z wycieczki mojego życia?

RADA
Pana pracodawca postąpił zgodnie z prawem. Nie oznacza to jednak, że musi Pan z wyjazdu rzeczywiście rezygnować albo uciekać się do oszukiwania pracodawcy i w celu zrealizowania swoich marzeń „uciekać na zwolnienie lekarskie”.

UZASADNIENIE
Wyjściem z sytuacji może okazać się prawo zwrócenia się do pracodawcy o udzielenie na ten czas urlopu bezpłatnego. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby pracodawca z własnej woli udzielił Panu w danym roku dłuższego niż przysługujący, zgodnie z przepisami prawa pracy, urlopu – wszystko zależy w tym przypadku od jego dobrej woli.

Pracodawca nie może jedynie udzielać urlopu w wymiarze niższym niż stanowi art. 154 § 1 k.p. (20 i 26 dni), natomiast może dowolnie kształtować długość urlopu, wydłużając normę wyrażoną w tym przepisie, co jest zgodne z art. 18 k.p.

Zasadą jest, że urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo. Już z tej reguły, wyrażonej w art. 161 k.p., jednoznacznie wynika, że pracodawca nie ma możliwości zgodnego z prawem udzielenia Panu urlopu niejako „na zapas”, tzn. udzielenia w określonym roku kalendarzowym urlopu wypoczynkowego na poczet urlopu, do którego pracownik nabywa prawo dopiero z dniem 1 stycznia następnego roku kalendarzowego czy nawet kilku następnych lat.

Takie porozumienie pracodawcy z pracownikiem, w którym strony ustalą, że w danym roku pracodawca udzieli pracownikowi na poczet przysługujących pracownikowi w przyszłości urlopów wypoczynkowych urlopu w wymiarze nawet niższym niż wymiar urlopu, do którego pracownik nabędzie prawo dopiero w przyszłości, choćby było zawarte z zastrzeżeniem zrzeczenia się przez pracownika z uprawnienia do tego urlopu w następnym roku, należy uznać za bezwzględnie nieważne i naruszające normę art. 161 k.p.

Gdyby jednak do takiej sytuacji mimo wszystko doszło, nie pozbawia to pracownika uprawnienia do domagania się w kolejnym roku urlopu przysługującego mu rzeczywiście za dany rok, a pracodawca nie będzie miał żadnych środków obronnym przed takim żądaniem pracownika.

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK