W naszej firmie pracodawca finansuje nam składkę ubezpieczenia emerytalnego (III filar). Umowa ubezpieczeniowa zawarta jest z firmą, a nie z poszczególnymi pracownikami. Kwota składki stanowi przychód pracownika i jest doliczona do wynagrodzenia brutto, a następnie, po odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne i podatku, potrącana jest z wynagrodzenia i odprowadzana do funduszu emerytalnego. Pracodawca finansuje te składki również osobom przebywającym na urlopach wychowawczych. Czy uzyskiwanie takiego przychodu przez osobę przebywającą na urlopie wychowawczym jest równoznaczne z podjęciem pracy zarobkowej i powoduje utratę dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem?
RADA
Finansowanie przez pracodawcę składek na III filar ubezpieczenia emerytalnego pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym nie jest okolicznością powodującą utratę przez pracownika prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.
UZASADNIENIE
Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego nie przysługuje, jeżeli osoba przebywająca na urlopie wychowawczym podjęła lub kontynuuje
zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Pojęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 22 ustawy.
Oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego,
umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W definicji tej nie mieści się więc opisany przez Czytelnika przychód z tytuł opłacania przez pracodawcę składek na III filar ubezpieczenia emerytalnego.
Czytelnik może bez przeszkód pobierać
zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.
Podstawa prawna:• art. 3 pkt 22, art. 10 ust. 5 pkt 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych – j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992