reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Nie wszystkie umowy terminowe z kobietami w ciąży przedłużane są do dnia porodu

Nie wszystkie umowy terminowe z kobietami w ciąży przedłużane są do dnia porodu

Pracownicy w ciąży zatrudnionej na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc albo na podstawie umowy na czas zastępstwa, której umowa nie ulega przedłużeniu do dnia porodu, nie przysługuje zasiłek macierzyński.

Celem zawarcia umowy o pracę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy i umowy na okres próbny jest nawiązanie stosunku pracy na ustalony przez strony okres. Po jego upływie umowa rozwiązuje się. Ulega ona jednak przedłużeniu do dnia porodu, gdy jej stroną jest pracownica w ciąży, a termin rozwiązania umowy przypadłby po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Przedłużenie z mocy prawa umów terminowych nie dotyczy jednak:
• umowy na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca,
• umowy na czas zastępstwa nieobecnego pracownika.

Należy podkreślić, że przedłużenie do dnia porodu nie dotyczy umowy na czas zastępstwa, o której mowa w art. 25 par. 1 k.p. Jeśli natomiast zawarto zwykłą umowę na czas określony w związku z koniecznością zastąpienia nieobecnego pracownika, umowa ta ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.

Wyjaśnić też trzeba, że przedłużenie do dnia porodu z mocy prawa drugiej umowy na czas określony zawartej z tym samym pracodawcą nie powoduje, że przedłużenie uważa się za zawarcie umowy na czas nieokreślony (art. 251 par. 2 k.p.). Taki skutek następuje w razie przedłużenia umowy w drodze uzgodnienia między stronami, a nie z mocy prawa.

Po przedłużeniu do dnia porodu umowy o pracę zawartej: na czas określony, na czas wykonania określonej pracy czy na okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc była pracownica nie może korzystać ani z urlopu macierzyńskiego, ani z wychowawczego, gdyż urlopy te przysługują pracownicom, czyli kobietom pozostającym w stosunku pracy (umowa o pracę musi trwać nadal).

Jednakże na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przez okres równy urlopowi macierzyńskiemu, który przysługiwałby kobiecie, gdyby pracowała, ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Pracownicy, która urodziła dziecko w czasie trwania umowy terminowej, przysługuje urlop macierzyński, tak jak pracownicy zatrudnionej na czas nieokreślony. Jednakże w analizowanej sytuacji umowa rozwiązuje się w terminie ustalonym i tym samym urlop macierzyński ulega skróceniu. Zasiłek macierzyński przysługuje jednak nadal przez okres urlopu macierzyńskiego, który przysługiwałby kobiecie, gdyby nie nastąpiło ustanie zatrudnienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama