| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy należy wstrzymać wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia

Czy należy wstrzymać wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia

Pracownica jest u nas zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Poza tym wykonuje zlecenia polegające na opracowywaniu tekstów. Ma zamiar wykonywać zlecenie również w trakcie urlopu macierzyńskiego. Twierdzi, że nie będzie to kolidowało z opieką nad dzieckiem. Czy w takiej sytuacji pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z naszego zakładu?

RADA
Pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z zakładu pracy, ponieważ wykonywanie w tym czasie innej pracy nie powoduje utraty prawa do tego zasiłku.

UZASADNIENIE
To, czy pracownica w trakcie urlopu i zasiłku macierzyńskiego będzie się zajmowała wyłącznie dzieckiem czy np. podejmie dodatkowe zatrudnienie, zależy tylko od niej. Pracodawca nie może zawiesić albo pozbawiać pracownicy prawa do zasiłku macierzyńskiego z tego powodu.

WAŻNE!
Wypłatę zasiłku macierzyńskiego można wstrzymać tylko w sytuacji, gdy pracownica odda dziecko na wychowanie, ale po wykorzystaniu przez pracownicę co najmniej 8 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego po porodzie.

Pracodawca nie może, tak jak w przypadku urlopu wychowawczego, decydować o wstrzymaniu prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego, gdy pracownica zaprzestała stałej opieki nad dzieckiem.

Urlop wychowawczy zostanie przerwany, a pracownica jest zobowiązana wrócić do pracy, jeżeli zaprzestanie stałej opieki nad dzieckiem. Natomiast prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego nie jest uzależnione od zaprzestania wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Nie ma przeszkód, aby pracownica wykonywała pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego np. na podstawie umowy zlecenia również na Państwa rzecz.

Zasiłek macierzyński przysługuje także zleceniobiorcom, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, niezależnie od okresu tego ubezpieczenia.

W przypadku zasiłku macierzyńskiego nie jest wymagany 180-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego, ponieważ prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania.

Przykład:
Maria J. jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia na okres 6 miesięcy, tj. do 31 grudnia 2006 r. Podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie ma prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ nie ma 180-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego. Od 1 grudnia przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Urodziła dziecko 15 grudnia 2006 r. Maria J. ma prawo do zasiłku chorobowego, mimo że do ubezpieczenia chorobowego przystąpiła w miesiącu, w którym urodziła dziecko.


Podstawa prawna:
• art. 192 Kodeksu pracy,
• art. 29 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 37, poz. 887 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »