REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy będą zmiany w Kodeksie pracy? Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, zadeklarowała, że w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński. Powinien on być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek i płatny w 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

Upadłość lub likwidacja pracodawcy. To złe wiadomości dla matek (i ojców) na urlopie macierzyńskim. Urlop nie chroni wtedy przed zwolnieniem

Urlop macierzyński co do zasady zapewnia pracownicy, która na nim przebywa szczególną ochronę przed przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Ochrona ta polega na tym, że pracodawca nie ma prawa zwolnić z pracy matki korzystającej z urlopu macierzyńskiego. Inaczej jest wtedy, gdy zostanie ogłoszona upadłość pracodawcy bądź następuje jego likwidacja. 

ZUS: Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale trzeba złożyć wniosek. W jakim terminie?

ZUS informuje, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ale uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

Urlopy macierzyńskie dla matek wcześniaków to priorytet resortu rodziny i pracy. Będą zmiany w przepisach?

Kwestia urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków to jeden z priorytetów resortu rodziny, pracy i polityki społecznej – zapewniła jego szefowa Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, że 15 lutego w tej sprawie odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami strony społecznej.

Urlop macierzyński dla matek wcześniaków - czy będą zmiany w 2024?

W dniu 15 stycznia 2024 roku miało miejsce w Sejmie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Opieki Okołoporodowej. Podczas tego posiedzenia przekazano posłom projekt ustawy nowelizującej przepisy w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem, tak aby z urlopu macierzyńskiego matki wcześniaków mogły korzystać od momentu opuszczenia przez dziecko szpitala, a nie od momentu urodzenia się dziecka. Czy dojdzie do nowelizacji w 2024? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - tak odpowiada na petycję: "(…) w mojej ocenie przyjęte w Polsce rozwiązania powinny w sposób szczególny regulować uprawnienia rodziców hospitalizowanych wcześniaków i noworodków w kontekście długości trwania urlopu macierzyńskiego (…)".

Urlop macierzyński 2024

Urlop macierzyński w 2024 roku – ile trwa i ile jest płatny? Czy możliwy jest w Polsce urlop macierzyński przed porodem? Ile urlopu przysługuje w przypadku zgonu dziecka? Pobierz wniosek o urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Prezentujemy wzór wniosku w doc. i pdf.

Mamy wcześniaków mówią: "Czujemy się okradane z urlopu macierzyńskiego" - czy będą zmiany w 2024?

Matki dzieci, które są wcześniakami spędzają urlop macierzyński w szpitalu, a nie w domu. Mamy mówią: "Czujemy się okradane z urlopu macierzyńskiego". Ich zdaniem Urlop macierzyński powinien zaczynać się wraz z wypisem dziecka ze szpitala, a nie od dnia porodu. Siedem organizacji rodzicielskich zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Razem dla Wcześniaków apeluje o pilne zmiany prawne, które pozwolą wydłużyć urlop macierzyński mamom wcześniaków o czas pobytu dziecka w szpitalu. 

Jesteś na zwolnieniu lekarskim albo urlopie macierzyńskim? Pracodawca nie odprowadzi za ten okres wpłat do PPK

Konstrukcja programu uniemożliwia odprowadzanie wpłat do PPK podczas zwolnień lekarskich czy urlopów macierzyńskich – powiedział prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.

Okres ochronny po macierzyńskim

Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

Jakie dokumenty potwierdzają prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Jakie dowody (dokumenty) są podstawą przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Jakie dokumenty trzeba przedstawić, by uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty uzasadniają przerwanie wypłacania zasiłku matce na rzecz wypłaty ojcu dziecka? Jak udokumentować prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, a jak prawo do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego? 

Nowe kody tytułów ubezpieczenia w dokumentach składanych do ZUS od 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 roku w dokumentach ubezpieczeniowych składanych do ZUS-u pojawią się nowe kody tytułów ubezpieczenia. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Urlop macierzyński. Kiedy można z niego zrezygnować

Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka. 

FUS i ZUS - jaka kondycja finansowa?

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Zakład Ubezpieczeń Społecznych - są podstawą polskeigo systemu zabezpieczenia społecznego. W ostatnim czasie wydano raport, z którego wynika jakie są koszty dla FUS, ile aktualnie jest ubezpieczonych i na jakich podstawach prawnych oraz ile wynosi przeciętna emerytura z ZUS? Dane są zaskakujące!

Urlop macierzyński. Czy zawsze chroni przez zwolnieniem

Stanowisko pracy kobiety w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w takim przypadku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Podpowiadamy, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego nie obowiązuje. 

Zasiłek macierzyński. Co zmieniło się w 2023

Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy, od 26 kwietnia 2023 r. zmienił się nie tylko wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem, ale zmianie uległy również przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, ile wynosi aktualny wymiar zasiłku macierzyńskiego.

Przerwa w urlopie macierzyńskim

Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu pod warunkiem, że sama mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14.

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą tzw. work-life balance

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą unijną dyrektywę dotyczącą tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską. Uwzględnił w niej część poprawek wniesionych przez Senat.

Senat wniósł 45 poprawek do noweli Kodeksu pracy (work-life balance)

Kodeks pracy - Senat wprowadził poprawki do noweli Kodeksu pracy, która wdraża unijną dyrektywę "work-life balance". Nowelizacja wprowadza m.in. prawo do urlopu z powodu siły wyższej oraz prawo do urlopu opiekuńczego.

Jak pogodzić pracę z byciem matką? GALERIA

Macierzyństwo a praca. W jaki sposób to pogodzić? Czy mamy chcą wracać po macierzyńskim na rynek pracy? Zobacz GALERIĘ!

Co wiesz o ZUS? KRZYŻÓWKA

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja państwowa zajmująca się w naszym kraju administrowaniem ubezpieczeniami społecznymi. Co dokładnie robi ZUS? Jakiego rodzaju świadczenia wypłaca? Dowiedz się więcej dzięki naszej krzyżówce. Zapraszamy!

Wiceminister: nie ma ofert pracy dla matek, które chciałyby wrócić do pracy na część etatu

Dużo kobiet nieaktywnych zawodowo z powodu konieczności opieki nad dziećmi, chętnie wróciłyby do pracy, ale na część etatu. Jednak takich ofert nie ma, bo większość spółek nie zatrudnia pracowników w takiej formie - wskazała w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Czy zajście w ciążę na wypowiedzeniu powoduje, że wypowiedzenie może zostać cofnięte?

W praktyce zdarzają się takie sytuacje, że kobiety chcąc utrzymać opłacalną dla nich pracę celowo zachodzą w ciąże, nawet już w okresie wypowiedzenia, byle tylko nie doszło do rozwiązania umowy. Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, dalej: KP) przyznają kobietom w ciąży szczególną ochronę.

Urlop ojcowski i macierzyński a zgon dziecka

Czy przysługuje urlop ojcowski pomimo zgonu dziecka? Czy urlop macierzyński przysługuje kobietom, które poroniły? Czy poronienie a urodzenie martwego dziecka to pojęcia tożsame? L4 czy zasiłek z ZUS przy poronieniu albo przy urodzeniu martwego dziecka?

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - dostarczanie pism przez ZUS

Nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która m.in. doprecyzowuje przepisy dotyczące dostarczania przez ZUS pism w postaci elektronicznej przyjął Senat bez poprawek w dniu 16 listopada.

Umowa o dzieło a zlecenia - różnice

Co jeżeli umowa kwalifikuję się i pod dzieło i pod zlecenie? Jakie są różnice między umową o dzieło a umową zlecenia? Czy ZUS ma uprawnienie co ustalenia rodzaju umowy?

Urlop macierzyński. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę?

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. Czy chroni przed zwolnieniem z pracy? W jakich przypadkach pracodawca może zwolnić pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę po urlopie macierzyńskim? Wyjaśniamy poniżej.

Wola stron przy umowie o dzieło a obowiązek ubezpieczenia społecznego

Czy można nazwać umowę – umową o dzieło, pomimo iż wypełnia przesłanki innej umowy, tylko po to, aby uniknąć obowiązku ubezpieczenia społecznego? Co jeśli wolą stron jest nieopłacanie składek na ubezpieczenie? Czy nazwa umowy i wola stron mają znaczenie?

Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce - czy podlegają ubezpieczeniom społecznym?

Polskie przepisy nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa czy miejsca zamieszkania. Istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku pracy czy innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych. Co ważne wykonywanie pracy w ramach tych umów musi odbywać się na obszarze Polski.

Jaka jest kondycja finansowa FUS?

Wskaźniki makroekonomiczne okazały się lepsze, niż przewidywali ekonomiści. Pozytywnie wpłynęło to także na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności FUS do wypłaty świadczeń.

Urlopy. Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców?

Obecnie obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, który 16 maja wprowadzono zamiast stanu epidemii. Nie spowoduje to jednak odwołania wielu przepisów szczególnych dotyczących prawa pracy. Więcej w urlopach zmieni nowelizacja Kodeksu Pracy, wprowadzając m.in. nowy rodzaj urlopu, który będzie przysługiwał pracownikowi z powodu działania siły wyższej.

Przerwa zawodowa związana z narodzeniem dziecka

Przerwa zawodowa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana; potoczne twierdzenia o "siedzeniu w domu" są krzywdzące i nieprawdziwe - powiedziała we wtorek wiceminister rodziny Barbara Socha podczas konferencji "Polka XXI w."

Więcej płatników składek i ubezpieczonych

Pod koniec kwietnia 2022 r. zarejestrowanych w ZUS płatników składek było 2,8 mln, a ubezpieczonych - 16,1 mln, w tym cudzoziemców - 970 tys. Liczby te rosną z miesiąca na miesiąc i są znacznie wyższe niż przed wybuchem epidemii.

Zasiłek macierzyński 2022 r.

Zasiłek macierzyński w 2022 roku – komu przysługuje i ile trwa? Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Sprawdź co się zmieniło w zasiłku macierzyńskim w 2022 roku!

PPK a urlop macierzyński

Czy pracodawca powinien zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby przebywającej na urlopie macierzyńskim? Jeśli tak, to czy pracodawca powinien naliczać za taką osobę wpłaty do PPK?

Urlopy związane z rodzicielstwem a urlop wypoczynkowy

Urlopy rodzicielskie przyznawane są w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Fakt przebywania na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym nie ma wpływu na urlop wypoczynkowy. Sprawdź, co z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym.

Jaki urlop w przypadku adopcji dziecka?

Czy w przypadku adopcji dziecka przysługuje urlop? Czy prawa rodziców adopcyjnych są takie same jak rodziców biologicznych? Jaki wymiar ma urlop dla pracownika przysposabiającego dziecko?

Urlop macierzyński matki i obniżony wymiar czasu pracy ojca

Urlop macierzyński matki i obniżony wymiar czasu pracy ojca na to samo dziecko - czy taka kombinacja jest możliwa? Odpowiada PIP.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Białorusią

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Białorusią zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku. Jakie niesie konsekwencje dla obywateli polskich i białoruskich? Jakich świadczeń dotyczy?

Zmiany w Kodeksie pracy 2022 r. już niedługo

Polska już niedługo musi wdrożyć dwie dyrektywy. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską. Przypomnieć należy, że oba dokumenty muszą zostać wdrożone odpowiednio do 1 i 2 sierpnia 2022 r.

Jaki urlop po urodzeniu dziecka w 2022?

Do sierpnia 2022 roku Polska musi zaimplementować dyrektywę work-life balance. Oznacza to, że zajdą zmiany w urlopach przysługujących rodzicom z racji opieki nad dzieckiem. Z jakich urlopów będą mogli skorzystać rodzice po urodzeniu dziecka?

Działalność gospodarcza a urlop wychowawczy i macierzyński

Działalność gospodarcza w trakcie urlopu wychowawczego i macierzyńskiego - czy opłaca się składki na ubezpieczenie społeczne i składkę zdrowotną?

Kto płaci za urlop macierzyński?

Kto płaci za urlop macierzyński - pracodawca czy ZUS? Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Długi wniosek o urlop macierzyński a przerwanie i późniejsze wykorzystanie

Długi wniosek o urlop macierzyński to łączny wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze. Czy możliwe jest przerwanie takiego urlopu i późniejsze wykorzystanie? Czy po przerwaniu urlopu z pozostałej części może skorzystać ojciec dziecka?

Doktorant – jakie ubezpieczenie?

Jakie ubezpieczenie obejmuje doktoranta szkoły doktorskiej? Doktoranci szkół doktorskich na mocy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zostali objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Co to znaczy w praktyce? Czy stypendium doktoranckie jest oskładkowane? Jakim ubezpieczeniom społecznym podlega doktorant szkoły doktorskiej?

Wysokość wynagrodzenia wpływa na powrót z macierzyńskiego

Jak wysokość wynagrodzenia kobiety wpływa na powrót z macierzyńskiego do pracy? Argumentem przemawiającym za powrotem do pracy jest również elastyczna praca (np. możliwość pracy na część etatu, praca zdalna czy elastyczne godziny pracy). Co zachęca kobiety do powrotu? Sprawdź wyniki sondażu CBOS.

Urodzenie martwego dziecka a urlop macierzyński

Urodzenie martwego dziecka - czy należy się urlop macierzyński? Polskie prawo przewiduje szczególne regulacje w zakresie udzielania dni wolnych od pracy dla matki, która urodziła martwe dziecko. W jakim wymiarze oraz na jakich zasadach przysługuje prawo do urlopu mowa w poniższym artykule.

Urlop macierzyński 2022

Urlop macierzyński w 2022 roku – ile trwa i ile jest płatny? Zasady udzielania urlopu nie zmieniły się. Ile wynosi urlop macierzyński przy bliźniakach? Jak napisać wniosek o roczny urlop macierzyński?

Liczba ubezpieczonych na 30 listopada - wypłata zasiłków

Liczba ubezpieczonych na 30 listopada decyduje o tym, kto wypłaca zasiłki w następnym roku. Jak ustalić liczbę ubezpieczonych na 30 listopada 2021 r.? Kto w 2022 r. będzie wypłacał zasiłki - pracodawca czy ZUS?

Ubezpieczenia społeczne - propozycje zmian

W związku m.in. ze starzeniem się społeczeństwa BCC przedstawia 3 zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Pierwsza dotyczy konieczności wydłużania aktywności zawodowej, druga wprowadzenia kryterium dochodowego do 13 emerytury, a trzecia promocji oszczędzania na cele emerytalne.

REKLAMA