Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek
REKLAMA
REKLAMA
- Projekt nowelizacji rozporządzenia
- Uzupełniający urlop macierzyński
- Nowe kody dotyczące uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
- Wejście w życie rozporządzenia
Projekt nowelizacji rozporządzenia
W MRPiPS trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz. U. z 2023 r. poz. 2032 ze zm.). Konieczność nowelizacji rozporządzenia wynika ze zmian Kodeksu pracy, które wprowadzają uzupełniający urlop macierzyński.
REKLAMA
Uzupełniający urlop macierzyński
19 marca 2025 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1871). Nowelizacja przyznaje rodzicom prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Urlop będą mogli wykorzystać pracujący rodzice:
- dzieci przedwcześnie urodzonych,
- dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.
Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany w wymiarze do 8 albo do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.
Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wyniesie dla:
- pracowników-rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;
- pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;
- pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
Za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwał zasiłek macierzyński na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780).
Nowe kody dotyczące uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Projektowane zmiany w rozporządzeniu mają umożliwić płatnikom składek prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych oraz rozliczanie składek, co wymaga dodania nowych kodów w załączniku nr 25 do rozporządzenia dotyczących okresu uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, za który pobierany jest zasiłek macierzyński.
Zmiany w załączniku nr 25 polegają na dodaniu w części XI „Kod świadczenia/przerwy” w dziale 3. „Rodzaje świadczenia i przerwy” nowych kodów:
- „341 – zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego”;
- „342 – wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego”.
Projektowane przepisy przewidują, że w razie przekazywania dokumentów dotyczących okresów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, będą stosowane kody tytułu ubezpieczenia, obowiązujące w okresach, za które dokumenty te zostały przekazane.
Wejście w życie rozporządzenia
W projekcie rozporządzenia założono, że wejdzie ono w życie z dniem 19 marca 2025 r. Taka data wejścia w życie rozporządzenia jest związana z datą wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającej uzupełniający urlop macierzyński.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat