REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

noworodek wcześniak urlop macierzyński wymiar urlopu poród dziecko matka rodzic nowelizacja kodeks pracy
Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Urlop macierzyński będzie wydłużony 

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zgodnie z nowelizacją wydłużony zostanie urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. W przypadku rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, będzie to maksymalnie 15 tygodni. Dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji – maksymalnie osiem tygodni.

REKLAMA

Autopromocja

Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy między kolejnymi hospitalizacjami dziecka.

Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym.

Zmieni się także wysokość zasiłku macierzyńskiego w czasie dodatkowego urlopu – wyniesie on 100 proc. podstawy zasiłku.

Posłowie zagłosowali za wydłużeniem urlopu macierzyńskiego 

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 428 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt nowelizacji jest odpowiedzią na petycję, która wpłynęła w listopadzie 2023 r. do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jej autorem była Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. Podpisy pod nią złożyło blisko 16 tys. osób.

Według danych GUS w 2023 r. urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego blisko 20 tys. przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży.

Co dalej z nowelizacją Kodeksu pracy

Uchwalona przez Sejm ustawa nowelizująca Kodeks pracy trafi teraz do Senatu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

Sejm zadecydował: Będą zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta?

27 listopada Sejm uchwalił zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowelizacja zakłada m.in. zmniejszenie minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Od 2025 r. Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Co jeszcze uchwalił Sejm?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. Od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. To nie wszystkie zmiany, które uchwalił Sejm.

Emerytury czerwcowe od 2009 roku - co dalej? Kiedy wyrównanie? [Projekt]

Najnowsze informacje o emeryturach czerwcowych - jest projekt w sprawie emerytur czerwcowych od 2009 do 2019 roku. Został złożony przez PiS. Co dalej z zaniżonymi emeryturami po wyroku TK? Kiedy będzie wyrównanie?

Za 2 lata dyrektywa o pracy platformowej zostanie wdrożona. Kurierzy chcą elastyczności

Dyrektywa o pracy platformowej ma ujednolicić zasady współpracy za pośrednictwem platform typu Wolt, Uber czy Glovo. Co się zmieni? Kurierzy chcą zachowania elastyczności pracy. To dla nich ważniejsze nawet od wyższych zarobków. Za 2 lata przepisy dyrektywy mają zostać wdrożone.

Wynagrodzenia pracowników samorządowych - będą kompleksowe zmiany

Samorządowcy zgłosili postulaty zmian w zakresie wynagrodzeń pracowników samorządowych, w tym również dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej. W rozmowach nad zmianami legislacyjnymi mają wziąć udział przedstawiciele MRPiPS oraz MSWiA.

REKLAMA

Podwyżki pensji. Ale różnice między grupami pracowników to kwoty rzędu 100 zł

„Kilka miesięcy temu prosiliśmy resort (MRPiPS), żeby kompleksowo rozwiązać kwestię wynagradzania pracowników samorządowych poczynając od wójtów, burmistrzów, prezydentów, po pracowników urzędów samorządowych jak i innych instytucji w których są pracownicy samorządowi. Prosiliśmy, żeby szybko się odbyło, a niestety nic się nie odbyło a dostaliśmy kolejną tabelkę dotyczącą wynagrodzeń i jak zobaczycie państwo jakie są równice pomiędzy poszczególnymi grupami, to będziecie państwo zdziwieni, bo te różnice wynoszą najczęściej 100 zł. To będzie gigantyczne spłaszczenie wynagrodzeń” – mówił sekretarz strony samorządowej KWRiST Marek Wójcik.

3317,70 zł za pracownika – tyle od grudnia wyniesie obowiązkowa wpłata na PFRON

Wzrosła wysokość przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale bieżącego roku. Konsekwencje tego wzrostu odczują pracodawcy – już od grudnia będą musieli dokonywać wyższych obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA