Nowe uprawnienie dla rodziców - uzupełniający urlop macierzyński
REKLAMA
REKLAMA
- Uzupełniający urlop macierzyński dla pracowników-rodziców
- Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
- Uzyskanie prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Uzupełniający urlop macierzyński dla pracowników-rodziców
29 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający uzupełniający urlop macierzyński. Pracujący rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji, będą mogli wykorzystać uzupełniający urlop macierzyński w jednej części, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
REKLAMA
Nowe uprawnienie będzie przysługiwać:
- pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g;
- pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g;
- pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych po ukończeniu 37 tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia do upływu 8 tygodnia po porodzie.
Uzupełniający urlop macierzyński będzie przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.
Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Projekt zakłada, że wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wyniesie do 8 albo do 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.
Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wyniesie:
- maksymalnie 15 tygodni – dla pracowników-rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie;
- maksymalnie 8 tygodni – dla pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie;
- maksymalnie 8 tygodni – dla pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
Uzyskanie prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Pracownik uzyska prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego jeżeli dziecko będzie hospitalizowane w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie przynajmniej przez 2 kolejne dni. Jeżeli hospitalizacja nastąpi 29 dnia od porodu, a dziecko wyszło ze szpitala po 3 dniach od porodu, pracownik nie będzie miał prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.
Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany na wniosek. Oznacza to, że to rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat