REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Terminy, Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy urlop wypoczynkowy może przepaść?

Urlop wypoczynkowy może przepaść. Kiedy tak się dzieje? Co na to Kodeks pracy?

Kiedy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne składa się w określonym terminie. Kiedy złożyć druk ZUS ZNp-7? Jakie dokumenty dołączyć? Jak złożyć wniosek online na PUE ZUS?

13 emerytura w 2021 roku

13 emerytura w 2021 roku - kiedy wypłata? Trzynastka będzie wypłacana na wiosnę. Kiedy dokładnie? Ile wynosi netto? Dla kogo jest trzynasta emerytura?

PPK - jak naliczać wpłaty?

Wpłaty na PPK odprowadzane są od wynagrodzenia pracownika. Jak naliczać wpłaty? Jaka jest podstawa wymiaru wpłat? Jakie wynagrodzenie bierze się pod uwagę? Czy to też abonament medyczny? Kiedy dokonać pierwszej wpłaty? Czy przychód z tytułu wpłat na PPK jest opodatkowany? Przykładowa lista płac znajduje się poniżej.

Rezygnacja z PPK - co ile lat?

Co ile lat rezygnacja z PPK powinna być składana? Obowiązek ten dotyczy pracownika, który nie chce być uczestnikiem programu. Jak zrezygnować z PPK przed podpisaniem umowy o prowadzenie PPK, a jak po przystąpieniu do PPK?

KRUS wysyła PITy

KRUS wysyła PITy za 2020 r. Musi to zrobić do 1 marca 2021 r. Kto otrzyma PIT? Jakie formularze są rozsyłane? Do kiedy można się rozliczyć? Co zrobić, aby zmienić organizację, której przekazuje się 1%? Czy można skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Mały ZUS plus 2021 - ostatni dzwonek na zgłoszenie!

Mały ZUS plus w 2021 roku obejmie tych przedsiębiorców, którzy zgłoszą się do ZUS najpóźniej 1 lutego. Ile osób się zapisało? Jakie korzyści daje mały ZUS plus? Kto się zgłasza, a kto nie musi? Przez jaki okres można być na małym ZUS-ie? Jak się zgłosić i jakie dokumenty należy przygotować?

Choroba na przełomie miesiąca - jak liczyć podstawę zasiłkową?

Choroba pracownika na przełomie miesiąca w przypadku zawarcia nowej umowy od kolejnego miesiąca może powodować wątpliwości przy wyliczaniu podstawy wymiaru chorobowego. Jak liczyć w takim przypadku podstawę zasiłkową, gdy brak jest przerwy między kolejnymi umowami o pracę? Artykuł zawiera przykład wraz z wyjaśnieniami.

ZUS IWA 2021 – do kiedy się składa i jak się wypełnia?

ZUS IWA składa się do końca stycznia 2021 roku. Informacja ta jest składana za 2020 r. i jest konieczna do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe na 2021 rok. Kto składa ZUS IWA? Jak wypełnia się druk? Kiedy ZUS ustali wysokość stopy procentowej?

Wniosek o zwolnienie z ZUS za lipiec-wrzesień tylko do 15 stycznia

Wniosek o zwolnienie z ZUS za lipiec-wrzesień 2020 r. można złożyć tylko do 15 stycznia 2021 r. Kto może starać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS za ten okres? Jak złożyć wniosek?

11 stycznia - ostatni dzień na wniosek o wyższą emeryturę!

Wniosek o wyższą emeryturę można złożyć tylko do poniedziałku 11 stycznia 2021 r. Taką możliwość mają osoby urodzone w roku 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę. Kto musi złożyć wniosek? A komu ZUS przeliczy emeryturę z urzędu?

Plan urlopów 2021

Plan urlopów na 2021 r. zawiera wszystkie urlopy wypoczynkowe u danego pracodawcy zaplanowane na cały rok kalendarzowy. Do kiedy trzeba go sporządzić? Czy to jest obowiązek? Co z wnioskiem urlopowym pracownika? Czy trzeba uwzględnić 14-dniowy urlop? Kiedy Kodeks pracy dopuszcza przesunięcie terminu urlopu? Czy można tworzyć plan na okres krótszy niż rok? Jak podać plan urlopów do wiadomości pracowników?

PPK 2021 - najmniejsze firmy i instytucje publiczne

PPK w 2021 r. zacznie obowiązywać w najmniejszych firmach i instytucjach publicznych. To IV i ostatni etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co trzeba zrobić, aby przystąpić do PPK? Kiedy należy podpisać stosowne umowy? Co oznacza niedotrzymanie terminu?

Wnioski ZUS z Tarczy 6.0 - terminy

Tarcza 6.0 przewiduje wsparcie z ZUS w postaci zwolnienia ze składek i postojowego. Aby je otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek. Kiedy można składać wnioski? Poznaj terminy.

Nieutworzenie PPK w terminie – konsekwencje

Nieutworzenie PPK w terminie do 27 października 2020 r. przez pracodawców z II i III etapu wdrażania programu pociąga za sobą pewne konsekwencje. PFR zweryfikuje, czy wywiązali się z tego obowiązku i wezwie spóźnionych. Utworzenie PPK na wezwanie PFR nie wyłącza odpowiedzialności pracodawcy za naruszenie terminu. Jakie kary grożą za niewywiązanie się z obowiązku utworzenia PPK?

Naliczanie składek PPK [PORADNIK]

Naliczanie składek PPK to ostatnio częsty przedmiot pytań i wątpliwości kadr. Czy składka powinna być zaokrąglona do 10 gr? Kiedy przedstawicielstwo zagranicznej spółki powinno zawrzeć umowę o prowadzenie i zarządzanie PPK? Czy wpłaty do PPK pobiera się także od dofinansowania z NFZ? Czy przystąpienie do PPK wymaga zmiany wysokości wynagrodzenia członka zarządu? Co w przypadku finansowania składek za czas przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy? Jak prawidłowo naliczyć pierwszą składkę PPK? Poradnik wskazuje konkretny przykład, jak zrobić to krok po kroku.

PPK – kiedy pierwsza wpłata?

Pierwsza wpłata do PPK powinna zostać pobrana już od pierwszego wynagrodzenia po zapisaniu się do programu. Wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) naliczane są procentowo od wynagrodzenia uczestnika PPK. Kiedy najpóźniej trafi na rachunek uczestnika PPK?

Kiedy PPK dla pracowników sektora publicznego?

Od przyszłego roku pracownicze plany kapitałowe będą dostępne również dla zatrudnionych w sektorze publicznym. Pracodawcy należący do tego sektora do 10 kwietnia 2021 r. powinni zapisać swoich pracowników do tego programu.

Zadłużenie w ZUS i formy spłaty - informacja dla płatników

Zadłużenie w ZUS należy opłacić do 30 listopada 2020 r. wraz z odsetkami. Jak obliczyć odsetki? Jakie są dostępne formy spłaty długu? Czy można rozłożyć go na raty? ZUS przesyła w tym temacie informacje do płatników składek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca od 9 listopada 2020 r. Czy przewidziano termin końcowy? Rząd zdecydował się na powrót zasiłku ze względu na zamknięcie szkół dla klas 1-3, dla których przewidziano zdalne nauczanie. Kto może otrzymać dodatkowy zasiłek?

Sektor publiczny i umowa o zarządzanie PPK w 2020 r.

Pracodawca z sektora publicznego może podpisać umowę o zarządzanie PPK jeszcze w 2020 r. W razie podpisania przez podmiot zatrudniający umowy o zarządzanie PPK przed 1 stycznia 2021 r., powinna ona wejść w życie najwcześniej z tą datą. Podpisanie umowy o zarządzanie PPK w przyszłym roku może wiązać się z obowiązkiem stosowania nowych przepisów o zamówieniach publicznych.

Deklaracje rozliczeniowe do zwolnienia ze składek ZUS - termin

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. może być pozytywnie rozpatrzony jedynie po przedstawieniu ZUS deklaracji rozliczeniowych. Termin na dokonanie tego obowiązku to koniec października 2020 r.

Roboty w księgowości i kadrach

Roboty zastąpią pracowników w księgowości i kadrach. Pierwszy proces, który ma być całkowicie zrobotyzowany, to naliczanie i zamykanie listy płac. W czym konkretnie pomogą algorytmy robotyzacyjne? Ludzie będą jednak niezbędni do kontroli robotów.

27 października - termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK

27 października 2020 r. mija ostateczny termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK. Jeśli pracodawca do 25 września nie wybrał w porozumieniu z przedstawicielami pracowników instytucji finansowej zarządzającej PPK, musi zrobić to sam. Co grozi za niedotrzymanie terminu 27 października?

Czy przy ponownym zatrudnieniu pracownika trzeba zakładać nowe akta osobowe

Zatrudnialiśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 sierpnia 2019 r. do 29 lutego 2020 r. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku technika farmaceutycznego. Umowa o pracę rozwiązała się z upływem czasu, na jaki była zawarta. Po 6-miesięcznej przerwie od 1 września 2020 r. ponownie nawiązaliśmy stosunek pracy z byłym pracownikiem w niepełnym wymiarze czasu pracy na tym samym stanowisku. Czy akta osobowe tego pracownika powinny być kontynuowane, czy należy założyć nową dokumentację?

Bezpłatne szkolenie online: “Praca zdalna z perspektywy działów HR. Aspekty prawne” (cz. I)

Zapraszamy na najbliższe bezpłatne szkolenie online dla branży hr "Praca zdalna z perspektywy działów HR. Aspekty prawne", które odbędzie się 9 października 2020 r. o godz. 10:30. Patronat nad cyklem szkoleń objął portal Infor.pl.

Pracownicze Plany Kapitałowe w małych i średnich firmach – ostatni dzwonek (wywiad)

Dobiega końca drugi i trzeci etap wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) w firmach. W październiku 2020 r. kolejne podmioty, tym razem zatrudniające co najmniej 20 osób, zobligowane są do wprowadzenia PPK w swoich zakładach pracy. Na temat wdrażania PPK w małych i średnich firmach redaktor Emilia Panufnik (infor.pl) rozmawia z Sylwią Prokorym, Dyrektor Biura Redakcyjnego PFR Portal PPK.

Praca działu kadr w czasie epidemii

Praca działu kadr z czasie epidemii zmieniła się diametralnie.: kontakty z pracownikami zostały zmniejszone do minimum, zmieniona została organizacja pracy, a proces cyfryzacji znacznie przyspieszył. Czy praca zdalna i model hybrydowy wymusiły przebudowę systemów kadrowych? Jak działu kadr poradziły sobie w czasie lockdownu?

Nieobecność pracownika a zawiadomienie o zastosowaniu kary porządkowej

Stosując kary porządkowe, pracodawcy często stają przed dylematem, co zrobić w sytuacji, gdy po wysłuchaniu pracownika, jest on nieobecny w pracy, a zbliża się termin, w którym powinna być wymierzona kara. Nieobecność podwładnego nie pozbawia pracodawcy możliwości wykonywania swoich uprawnień. W artykule tłumaczymy, jakie działania powinien podjąć, by mógł skorzystać ze swoich praw .

Komu zgłosić dyskryminację w pracy?

Co trzeci Polak doświadcza dyskryminacji w pracy. Najczęściej jest to nierówne traktowanie ze względu na wiek, wygląd i płeć. Mimo ubiegłorocznej nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyskryminacji i mobbingu, wciąż jest problem z sygnalizowaniem takich przypadków. Pracownicy nie wiedzą, komu zgłosić dyskryminację w pracy.

Ostatni moment na wykorzystanie urlopu zaległego!

To już ostatni moment na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego. Pracownik powinien wykorzystać go do 30 września. Czy wystarczy, że rozpocznie wykorzystywanie urlopu zaległego dnia 30 września?

Aspekty prawne pracy zdalnej – 3 bezpłatne szkolenia on-line dla branży HR!

Zapraszamy na cykl bezpłatnych szkoleń online dla branży HR. Będą to spotkania dotyczące prawnych aspektów pracy zdalnej. Zaczynają się 9 października 2020 r. Patronat nad szkoleniami objął portal Infor.pl.

PPK: Minął termin na konsultacje z pracownikami - co zrobić?

Dnia 25 września 2020 r. minął termin na konsultacje z pracownikami wyboru instytucji zarządzającej PPK. Czy z niedopełnieniem obowiązku konsultacji wiąże się sankcja finansowa? Co zrobić, gdy pracodawca nie wybrał na czas instytucji finansowej w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych?

PPK – Jak ustalić liczbę osób zatrudnionych?

Co do zasady, to kiedy należy wprowadzić PPK, zależy od stanu zatrudnienia. Ustawa wprowadza własną definicję osoby zatrudnionej. Jak obliczyć stan zatrudnienia na potrzeby określenia wielkości podmiotu zatrudniającego?

PPK i biura rachunkowe - 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi

Biura rachunkowe zajmują się wdrażaniem swoich klientów do PPK. Dla podmiotów zatrudniających od 20 do 249 pracowników muszą zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 27 października 2020 r., a umowę o prowadzenie PPK do 10 listopada 2020 r. O co najczęściej księgowi pytają Compensę Życie – jedną z instytucji finansowych PPK? Oto 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Jak krok po kroku przystąpić do PPK?

Jesienią 2020 r. do PPK mają obowiązek przystąpić podmioty zatrudniające od 20 do 249 osób. Jest to ogromna rzesza średnich i małych firm. Przed nimi bardzo ważne zadanie. Artykuł zawiera poradnik Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group, jak krok po kroku przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy

Każdy pracodawca musi przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Terminy przystąpienia do PPK są uzależnione od liczby osób zatrudnianych przez daną firmę. Najwięksi pracodawcy już wybrali instytucje finansowe zarządzające PPK i dokonują wpłat na konta pracowników będących uczestnikami programu. Teraz czas na średnie i mniejsze firmy. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group zapewnia, że szybsze zawarcie umów o zarządzanie PPK umożliwi sprawne i bezproblemowe wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmach.

Projekt nowej ustawy o OFE jest już gotowy

Projekt nowej ustawy o przekształceniu OFE w IKE jest już gotowy i w najbliższym czasie zostanie przedstawiony. Modyfikacji ulegną terminy wprowadzanych zmian.

Zwrot nadpłaconych składek ZUS za kwiecień i maj 2020 r.

Zwrot nadpłaconych składek ZUS za kwiecień i maj 2020 r. będzie dokonywany już od 20 września 2020 r. Płatnicy mogą też mieć je zaliczone na poczet przyszłych składek.

30 września 2020 r. upływa termin na wykorzystanie zaległych urlopów

30 września 2020 r. upływa termin na wykorzystanie zaległych urlopów wypoczynkowych. Urlop zaległy to urlop uzyskany w poprzednich latach. Czy Tarcza antykryzysowa zniosła ten termin?

Czy wrześniową ratę odpisu na zfśs można skorygować według faktycznego stanu zatrudnienia

Chcemy zminimalizować ryzyko nadpłaty środków socjalnych podczas robienia ich ostatecznej korekty na koniec 2020 r. Czy obliczając drugą ratę odpisów na zfśs, którą nasza jednostka przekaże do 30 września, można już uwzględnić faktyczny stan przeciętnego zatrudnienia w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. oraz planowane zmiany kadrowe, mające nastąpić do końca roku? - pyta Czytelniczka z Mławy.

Od 20 września 2020 r. wyrównywanie nadpłat składek ZUS

Prezes ZUS informuje, że 20 września 2020 r. rusza projekt wyrównywania nadpłat składek na ubezpieczenie. Osoby, które miały nadpłatę składek, otrzymają zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.

Do 30 września 2020 r. należy przekazać II ratę odpisu na zfśs

Pracodawcy, którzy w 2020 r. mieli obowiązek utworzenia zfśs, powinni przekazać do 30 września 2020 r. na rachunek funduszu pozostałą kwotę odpisu podstawowego i ewentualne zwiększenia. Podmioty, które utworzyły fundusz dobrowolnie, środki na jego działalność mogą przekazać w innym dowolnie ustalonym terminie, przy czym również na wyodrębnione konto funduszu. W 2020 r. maksymalna podstawa odpisu wynosi 4134,02 zł.

Terminy w PPK

W jakim terminie pracodawca ma obowiązek wprowadzić PPK? Kiedy należy podpisać umowę o zarządzanie PPK? Kiedy należy podpisać umowę o prowadzenie PPK?

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie KRUS w IV kwartale 2020 r.

Znana jest już wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie KRUS w IV kwartale 2020 r. Jaki jest ostateczny termin ich opłacenia?

Najlepiej wdrożyć PPK jeszcze we wrześniu

Dla zatrudniających od 20 do 249 pracowników najlepiej wdrożyć PPK jeszcze we wrześniu. Do 27 października 2020 r. umowy o zarządzanie PPK musi podpisać kilkadziesiąt tysięcy firm.

Wniosek o dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa pracy tylko do końca sierpnia 2020 r.

Wniosek o dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa pracy można złożyć w ZUS tylko do 31 sierpnia (poniedziałek) 2020 r. Od czego zależy wysokość dofinansowania? Kto może je otrzymać?

Jak przechowywać dokumentację PPK?

Oficjalny portal PPK poinformował, jak należy przechowywać dokumentację PPK. Czy robić to na tych samych zasadach jak dokumentację pracowniczą? Gdzie i jak długo przechowywać dokumentację dotyczącą PPK?

Dodatek solidarnościowy - wniosek tylko do 31 sierpnia 2020 r.

Ustawa o dodatku solidarnościowym wskazuje, kiedy przysługuje nowe świadczenie dla osób, które utraciły pracę po 15 marca 2020 r. Poniedziałek 31 sierpnia 2020 r. jest terminem ostatecznym na składanie wniosku do ZUS. Kto może jeszcze ubiegać się o dodatek w wysokości 1400 zł?

Przetwarzanie i przechowywanie orzeczeń o niepełnosprawności pracownika

Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych pracodawcy zwracają się z pytaniami dotyczącymi orzeczeń o niepełnosprawności pracownika. Zastanawiają się, na jakiej podstawie prawnej mają je przetwarzać oraz gdzie przechowywać.

REKLAMA