REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Kiedy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?
Kiedy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne składa się w określonym terminie. Kiedy złożyć druk ZUS ZNp-7? Jakie dokumenty dołączyć? Jak złożyć wniosek online na PUE ZUS?

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Jeśli minęło 182 dni pobierania zasiłku chorobowego (lub 270 dni w przypadku kobiety w ciąży lub niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy czy choroby zawodowej), a ubezpieczony jest wciąż niezdolny do pracy, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Aby uzyskać świadczenie, składa się wniosek na druku ZUS ZNp-7. Do wniosku należy przygotować wymienione niżej dokumenty.

Autopromocja

Więcej na temat świadczenia rehabilitacyjnego dowiesz się w artykule: Świadczenie rehabilitacyjne 2021 – wysokość, dokumenty

Kiedy złożyć wniosek? 

Wniosek ZUS ZNp-7 należy złożyć nie później niż 6 tygodni przed ukończeniem pobierania zasiłku chorobowego, a więc przed upływem 182 dni (lub 270 dni). Wówczas nie będzie okresu bez otrzymywania jakiegokolwiek świadczenia. Skończy się zasiłek chorobowy, a zacznie świadczenie rehabilitacyjne. Maksymalnym terminem złożenia wniosku jest 18 miesięcy po upływie okresu zasiłkowego czyli po upływie 182 dni. Jeżeli zaistniały okoliczności uniemożliwiające złożenie wniosku we wskazanym terminie, wówczas należy zrobić to w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym te okoliczności ustały.

ZUS ZNp-7

Pobierz wniosek o świadczenie rehabilitacyjne >>>

Po złożeniu wniosku wraz z załącznikami oraz przeprowadzeniu badania o przyznaniu świadczenia orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokumenty

Lista dokumentów niezbędnych do przyznania świadczenia:

 • zaświadczenie o stanie zdrowia (OL-9) – druk wypełnia lekarz prowadzący leczenie,
 • wywiad zawodowy z twojego miejsca pracy (OL-10) – druk wystawia płatnik składek. Nie jest konieczny, gdy niezdolność do pracy powstała po okresie ubezpieczenia, wniosek składany jest o przedłużenie  świadczenia rehabilitacyjnego  lub ubezpieczony prowadzi działalność pozarolniczą,
 • oświadczenie (Z-10) – jeśli składasz wniosek o świadczenie i nie masz już ubezpieczenia chorobowego, 
 • zaświadczenie płatnika składek, jeśli świadczenie wypłaca ZUS (UWAGA! Zaświadczenie to nie jest konieczne, gdy zostało złożone przy ustalaniu zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS, a okoliczności w nim podane się nie zmieniły).
  1.  Z-3 w przypadku pracowników,
  2.  Z-3b w przypadku ubezpieczonych, którzy prowadzą pozarolniczą działalność, ubezpieczonych, którzy z nimi współpracują oraz duchownych,
  3.  Z-3a w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS (PDF)

Złożenie wniosku online

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne można złożyć online poprzez PUE ZUS.

Jeśli załatwiasz sprawę przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Jak zrobić to krok po kroku?

 1. logowanie na PUE ZUS;
 2. katalog usług -> „Złożenie dokumentu ZUS Np.-7”;
 3. wypełnienie wniosku i wysyłka do ZUS;
 4. przygotowanie dokumentów z powyższej listy;
 5. złożenie dokumentów we właściwej ze względu na miejsce zamieszkania jednostce ZUS.

Przewidziano trzy możliwości dostarczenia dokumentów do ZUS: osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika oraz pocztą.

Podstawa prawna: 

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  REKLAMA

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  REKLAMA