REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy w PPK

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Skoczeń
Ekspert PFR Portal PPK
Terminy w PPK - kiedy wprowadzić PPK w firmie? / fot. Shutterstock
Terminy w PPK - kiedy wprowadzić PPK w firmie? / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakim terminie pracodawca ma obowiązek wprowadzić PPK? Kiedy należy podpisać umowę o zarządzanie PPK? Kiedy należy podpisać umowę o prowadzenie PPK?

PPK - termin wdrożenia

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych[1] weszła w życie w dniu 1 stycznia 2019 roku, jednak nie jest stosowana od początku wobec wszystkich podmiotów, których mają dotyczyć jej regulacje. Określa cztery fazy obejmowania kolejnych grup podmiotów zatrudniających obowiązkiem jej stosowania. Zgodnie z założeniem ustawodawcy etapy miały następować po sobie z interwałem sześciu miesięcy, zaczynając od 1 lipca 2019 roku, kończąc na 1 stycznia 2021 roku. Daty te mają swoje przełożenie na terminy, w których podmioty zatrudniające są zobowiązane zawrzeć umowy o zarządzanie PPK oraz o prowadzenie PPK.

REKLAMA

Z uwagi na to, że podmioty zatrudniające z pierwszej fazy, czyli najwięksi pracodawcy już wprowadzili, poniżej znajduje się opis terminów dla tych podmiotów, które są w trakcie wdrażania PPK lub będą wdrażać PPK w ostatniej czwartej fazie.

Polecamy: INFORLEX Pracownicze Plany Kapitałowe

Z punktu widzenia podmiotu zatrudniającego i osób zatrudnionych na etapie wdrażania PPK wyróżniamy trzy istotne terminy:

  • I. Datę, od kiedy ustawa jest stosowana wobec podmiotu zatrudniającego.
  • II. Maksymalny termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK.
  • III. Maksymalny termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK.
  • IV. Stosowanie ustawy.

Druga faza wdrażania PPK dotyczy podmiotów, które wg stanu na dzień 30 czerwca 2019 roku zatrudniały co najmniej 50 osób zatrudnionych. Ustawę stosuje się wobec nich od 1 stycznia 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzecia faza wdrażania PPK dotyczy podmiotów, które wg stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku zatrudniały co najmniej 20 osób zatrudnionych. Do nich ustawę stosuje się od 1 lipca 2020 r.

Czwarta faza wdrażania PPK dotyczy pozostałych podmiotów zatrudniających nieobjętych ustawą we wcześniejszych fazach, zatrudniających co najmniej jedną osobę zatrudnioną. Obowiązek wprowadzenia przez nich PPK zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2021 r.

Tabela terminów PPK

Faza

Liczba osób zatrudnionych

Data stosowania ustawy

Maksymalna data podpisania umowy o zarządzanie PPK

Maksymalna data podpisania umowy o prowadzenie PPK

I

≥ 250 na dzień 31 grudnia 2018 r.

1 lipca 2019 r.

25 października 2019 r.

12 listopada 2019 r.

II

≥ 50 na dzień 30 czerwca 2019 r.

1 stycznia 2020 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

III

≥ 20 na dzień 31 grudnia 2019 r.

1 lipca 2020 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

IV

> 0

1 stycznia 2021 r.

23 kwietnia 2021 r.

10 maja 2021 r.

Jednostki sektora finansów publicznych

1 stycznia 2021 r.

26 marca 2021 r.

10 kwietnia 2021 r.

  1. Termin zawarcia umowy o zarządzanie.

Podmiot zatrudniający zawiera umowę o zarządzanie PPK nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Maksymalne terminy zawarcia tych umów kształtują się następująco dla odpowiednich faz:

II faza – 27 października 2020 r.

Pierwotna data, kiedy podmiot zatrudniający powinien ostatecznie zawrzeć umowę o zarządzanie tj. 24 kwietnia 2020 r. w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 i pandemią choroby COVID-19 została przesunięta. Ustawodawca, uchwalając tzw. Tarczę Antykryzysową 1.0[2], dokonał zrównania terminów II i III fazy. Zmiana weszła w życie w dniu 31 marca 2020 r., oznacza to, że przesunięcie terminów nie dotyczy podmiotów, które wcześniej zawarły umowę o zarządzanie PPK. Nie wpływa także na sytuację pracowników, dla których pracodawcy umowy o prowadzenie PPK już zawarli. Zapowiedź jak i informacja o zmianach  ustawy publikowana była na portalu mojeppk.pl w dziale aktualności.

III faza – 27 października 2020 r.

IV faza

  • 23 kwietnia 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających nieuwzględnionych w pierwszych trzech fazach.
  • 26 marca 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających będących jednostkami sektora finansów publicznych (bez względu na liczbę osób zatrudnionych).
  1. Termin zawarcia umowy o prowadzenie.

Co do zasady podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu rezygnację z dokonywania wpłat do PPK, na podstawie deklaracji, złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną.

W tzw. okresie przejściowym maksymalne terminy kształtują się następująco dla odpowiednich faz.

II faza – 10 listopada 2020 r.

III faza – 10 listopada 2020 r.

IV faza

  • 10 maja 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających nieuwzględnionych w pierwszych trzech fazach.
  • 10 kwietnia 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających będących jednostkami sektora finansów publicznych.

Uwaga! Termin 10 kwietnia 2021 r. na zawarcie umowy o prowadzenie PPK przez podmioty sektora publicznego przypada na sobotę. Zastosowania nie będzie tu jednak miała reguła wynikająca z art. 115 kodeksu cywilnego, która wskazuje, że jeśli termin przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Oznacza to, że jeśli umowę o prowadzenie przedsiębiorca planuje podpisać przed 10 kwietnia 2021 roku, odpowiednio wcześniej powinien zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, jako że podmiot zatrudniający powinien zawrzeć umowę o zarządzanie PPK nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

[1] Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1342).

[2] Art. 54 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568 z późn. zm.).

Łukasz Skoczeń, radca prawny, ekspert PFR Portal PPK

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

REKLAMA

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

REKLAMA

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA