REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Terminy w PPK - kiedy wprowadzić PPK w firmie? / fot. Shutterstock
Terminy w PPK - kiedy wprowadzić PPK w firmie? / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakim terminie pracodawca ma obowiązek wprowadzić PPK? Kiedy należy podpisać umowę o zarządzanie PPK? Kiedy należy podpisać umowę o prowadzenie PPK?

PPK - termin wdrożenia

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych[1] weszła w życie w dniu 1 stycznia 2019 roku, jednak nie jest stosowana od początku wobec wszystkich podmiotów, których mają dotyczyć jej regulacje. Określa cztery fazy obejmowania kolejnych grup podmiotów zatrudniających obowiązkiem jej stosowania. Zgodnie z założeniem ustawodawcy etapy miały następować po sobie z interwałem sześciu miesięcy, zaczynając od 1 lipca 2019 roku, kończąc na 1 stycznia 2021 roku. Daty te mają swoje przełożenie na terminy, w których podmioty zatrudniające są zobowiązane zawrzeć umowy o zarządzanie PPK oraz o prowadzenie PPK.

REKLAMA

Autopromocja

Z uwagi na to, że podmioty zatrudniające z pierwszej fazy, czyli najwięksi pracodawcy już wprowadzili, poniżej znajduje się opis terminów dla tych podmiotów, które są w trakcie wdrażania PPK lub będą wdrażać PPK w ostatniej czwartej fazie.

Polecamy: INFORLEX Pracownicze Plany Kapitałowe

Z punktu widzenia podmiotu zatrudniającego i osób zatrudnionych na etapie wdrażania PPK wyróżniamy trzy istotne terminy:

  • I. Datę, od kiedy ustawa jest stosowana wobec podmiotu zatrudniającego.
  • II. Maksymalny termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK.
  • III. Maksymalny termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK.
  • IV. Stosowanie ustawy.

Druga faza wdrażania PPK dotyczy podmiotów, które wg stanu na dzień 30 czerwca 2019 roku zatrudniały co najmniej 50 osób zatrudnionych. Ustawę stosuje się wobec nich od 1 stycznia 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzecia faza wdrażania PPK dotyczy podmiotów, które wg stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku zatrudniały co najmniej 20 osób zatrudnionych. Do nich ustawę stosuje się od 1 lipca 2020 r.

Czwarta faza wdrażania PPK dotyczy pozostałych podmiotów zatrudniających nieobjętych ustawą we wcześniejszych fazach, zatrudniających co najmniej jedną osobę zatrudnioną. Obowiązek wprowadzenia przez nich PPK zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2021 r.

Tabela terminów PPK

Faza

Liczba osób zatrudnionych

Data stosowania ustawy

Maksymalna data podpisania umowy o zarządzanie PPK

Maksymalna data podpisania umowy o prowadzenie PPK

I

≥ 250 na dzień 31 grudnia 2018 r.

1 lipca 2019 r.

25 października 2019 r.

12 listopada 2019 r.

II

≥ 50 na dzień 30 czerwca 2019 r.

1 stycznia 2020 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

III

≥ 20 na dzień 31 grudnia 2019 r.

1 lipca 2020 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

IV

> 0

1 stycznia 2021 r.

23 kwietnia 2021 r.

10 maja 2021 r.

Jednostki sektora finansów publicznych

1 stycznia 2021 r.

26 marca 2021 r.

10 kwietnia 2021 r.

  1. Termin zawarcia umowy o zarządzanie.

Podmiot zatrudniający zawiera umowę o zarządzanie PPK nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Maksymalne terminy zawarcia tych umów kształtują się następująco dla odpowiednich faz:

II faza – 27 października 2020 r.

Pierwotna data, kiedy podmiot zatrudniający powinien ostatecznie zawrzeć umowę o zarządzanie tj. 24 kwietnia 2020 r. w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 i pandemią choroby COVID-19 została przesunięta. Ustawodawca, uchwalając tzw. Tarczę Antykryzysową 1.0[2], dokonał zrównania terminów II i III fazy. Zmiana weszła w życie w dniu 31 marca 2020 r., oznacza to, że przesunięcie terminów nie dotyczy podmiotów, które wcześniej zawarły umowę o zarządzanie PPK. Nie wpływa także na sytuację pracowników, dla których pracodawcy umowy o prowadzenie PPK już zawarli. Zapowiedź jak i informacja o zmianach  ustawy publikowana była na portalu mojeppk.pl w dziale aktualności.

III faza – 27 października 2020 r.

IV faza

  • 23 kwietnia 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających nieuwzględnionych w pierwszych trzech fazach.
  • 26 marca 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających będących jednostkami sektora finansów publicznych (bez względu na liczbę osób zatrudnionych).
  1. Termin zawarcia umowy o prowadzenie.

Co do zasady podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu rezygnację z dokonywania wpłat do PPK, na podstawie deklaracji, złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną.

W tzw. okresie przejściowym maksymalne terminy kształtują się następująco dla odpowiednich faz.

II faza – 10 listopada 2020 r.

III faza – 10 listopada 2020 r.

IV faza

  • 10 maja 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających nieuwzględnionych w pierwszych trzech fazach.
  • 10 kwietnia 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających będących jednostkami sektora finansów publicznych.

Uwaga! Termin 10 kwietnia 2021 r. na zawarcie umowy o prowadzenie PPK przez podmioty sektora publicznego przypada na sobotę. Zastosowania nie będzie tu jednak miała reguła wynikająca z art. 115 kodeksu cywilnego, która wskazuje, że jeśli termin przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Oznacza to, że jeśli umowę o prowadzenie przedsiębiorca planuje podpisać przed 10 kwietnia 2021 roku, odpowiednio wcześniej powinien zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, jako że podmiot zatrudniający powinien zawrzeć umowę o zarządzanie PPK nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

[1] Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1342).

[2] Art. 54 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568 z późn. zm.).

Łukasz Skoczeń, radca prawny, ekspert PFR Portal PPK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA