REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni moment na wykorzystanie urlopu zaległego!

Ostatni moment na wykorzystanie urlopu zaległego! / fot. Shutterstock
Ostatni moment na wykorzystanie urlopu zaległego! / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To już ostatni moment na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego. Pracownik powinien wykorzystać go do 30 września. Czy wystarczy, że rozpocznie wykorzystywanie urlopu zaległego dnia 30 września?

Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września

Zgodnie z przepisami prawa pracy urlop zaległy to dni urlopu wypoczynkowego, które nie zostały wykorzystane w roku kalendarzowym nabycia do nich prawa. Jeśli więc pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku i nabył do nich prawo z dniem 1 stycznia 2019 r., nie wykorzystał wszystkich tych dni do końca 2019 r. to w 2020 r. te pozostałe dni stają się urlopem zaległym. Artykuł Kodeksu pracy traktujący o konieczności wykorzystania tego urlopu zaległego do końca września roku następnego (a więc urlop zaległy z 2019 r. musi być wykorzystany do końca września 2020 r.) ma na celu przeciwdziałanie "zbieraniu" urlopu wypoczynkowego. Co do zasady urlop wypoczynkowy ma być wykorzystywany na bieżąco, w roku w którym pracownik nabył do niego prawo. Jego funkcja to przecież zapewnienie pracownikowi odpowiedniego odpoczynku. Ma on wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne każdego człowieka.

Autopromocja

Prawo do wypoczynku gwarantuje także najwyższa rangą ustawa w Polsce - Konstytucja RP w art. 66 ust. 2. Każdy ma prawo do corocznego, płatnego odpoczynku. Powinno więc odpoczywać się co roku, tymczasem zdarzało się w praktyce, że pracownicy gromadzili dni urlopowe i nie korzystali z dłuższych urlopów latami.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Kara grzywny dla pracodawcy

W świetle art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jest to więc obowiązek pracodawcy, aby tego dopilnować. W przeciwnym razie naruszy przepisy prawa pracy, a co za tym idzie naraża się na karę grzywny od 1000 zł do 30000 zł (art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Nawet wniosek pracownika o udzielenie urlopu zaległego w terminie późniejszym, nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności.

30 września może być początkiem wykorzystywania zaległego urlopu

Czy nie jest już za późno? Pracownicy mają większą liczbę dni zaległego urlopu niż 2. Nie zdążą wykorzystać wszystkich przed końcem września 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownica ma jeszcze 5 dni urlopu zaległego z 2019 r. Nie zdąży już wykorzystać pełnego urlopu przed 30 września 2020 r. Nic się nie stanie. Zgodnie z wyjaśnieniami PIP dopełnienie obowiązku wykorzystania urlopu zaległego do końca września to także rozpoczęcie korzystania z niego w dniu 30 września. Wystarczy więc, aby 30 września był pierwszym dniem urlopu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

REKLAMA

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Czy w Boże Ciało idzie się do pracy

Co to jest za święto Boże Ciało? Kiedy wyapda Boże Ciało? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy w Boże Ciało idzie się do pracy? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Komu przysługuje rekompensata za pracę w Boże Ciało?

REKLAMA