REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenia rodzinne, Urlop rodzicielski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop rodzicielski - zmiany 2022/2023

Urlop rodzicielski czekają zmiany w 2022 lub 2023 roku. Czy urlop rodzicielski będzie dłuższy o 2 miesiące? Do 2 sierpnia 2022 r. Polska musi implementować unijną dyrektywę.

Jakie prawa ma ojciec?

Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Tata wybiera urlop ojcowski

Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

REKLAMA

4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

Urlopy rodzicielskie 2022 - ważne zmiany

Urlopy rodzicielskie w 2022 r. czekają ważne zmiany. Urlop rodzicielski dla ojca będą określać nowe zasady. Polska musi dostosować Kodeks pracy do unijnej dyrektywy work-life balance.

Urlop rodzicielski - będą nowe przepisy?

Urlop rodzicielski w Polsce mogą czekać zmiany. Przepisy UE nie zezwalają na uzależnienie prawa do urlopu rodzicielskiego od warunku zatrudnienia w chwili narodzin lub przysposobienia dziecka - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 25 lutego 2021 r. w sprawie C 129/20.

Urlop macierzyński - ile trwa i czy jest płatny

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Dlaczego więc mówi się o rocznym urlopie macierzyńskim? Ile więc trwa? Od kiedy się go liczy? Czy jest płatny? Ile czasu ma pracodawca na zgłoszenie urlopu macierzyńskiego? Czy na macierzyńskim można pracować? Co po urlopie macierzyńskim?

REKLAMA

Niebieska Karta UE - co to jest, jak uzyskać?

Niebieska Karta UE przysługuje pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje. Blue Card wiąże się z licznymi przywilejami osób wyjeżdżających do pracy za granicę. Co to właściwie jest? Jak ją uzyskać?

Urlop rodzicielski w 2022 r. - 2 miesiące tylko dla ojca

Urlop rodzicielski w 2022 r. czekają duże zmiany. 2 miesiące urlopu będzie mógł wykorzystać tylko ojciec dziecka. Celem Dyrektywy work-life balance ma na celu zapewnienie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym rodziców oraz wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Mama w pracy – jakie masz prawa? (wywiad cz. II)

Jednym z podstawowych uprawnień rodzicielskich jest urlop macierzyński i rodzicielski (nazywane łącznie rocznym urlopem macierzyńskim). Kiedy złożyć o nie wniosek? Ile wynosi zasiłek macierzyński? Czy można pracować w trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak.

ZUS: zasiłek po urodzeniu dziecka coraz częściej wypłacany tacie

ZUS płaci coraz więcej zasiłków dla tatusiów, którzy korzystają z urlopów związanych z rodzicielstwem. "Dzisiaj widok taty z dzieckiem w wózku nikogo nie dziwi jak i nie zaskakuje fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama wraca do pracy" – przekonuje Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownicą w ciąży z powodu likwidacji pracodawcy

Zatrudniamy 8 pracowników, w tym 1 kobietę we wczesnej ciąży, oraz 4 zleceniobiorców. Prowadzona przez nas działalność zostanie niebawem zlikwidowana. Pracownica w ciąży ma wątpliwości, czy po rozwiązaniu umowy o pracę nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Dyrektywa unijna o urlopach rodzicielskich - czy jesteśmy na nią gotowi?

Dyrektywa work-life balance czyli unijna dyrektywa o urlopach rodzicielskich ma wejść w życie do połowy 2022 r. Będzie dotyczyła także urlopu ojcowskiego i elastycznej organizacji pracy. Czy jesteśmy na nią gotowi?

Wynagrodzenie pracowników wracających do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem

Po powrocie z urlopu związanego z rodzicielstwem pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, jakie by otrzymywał, gdyby nie wystąpiła przerwa urlopowa. Oznacza to, że jeśli podczas urlopu w zakładzie nastąpiły podwyżki wynagrodzenia, to należy uwzględnić ich wpływ na wysokość wynagrodzenia pracownika. Analogicznie będzie w przypadku obniżenia pensji - wynagrodzenie pracownika wracającego do pracy po przerwie urlopowej będzie niższe niż przed tą przerwą.

Planowane zmiany w Kodeksie pracy - czas pracy, urlopy rodzicielskie, warunki pracy 2021/2022

Nowelizacja poszczególnych działów Kodeksu pracy m.in. w sprawie czasu pracy, badań trzeźwości pracowników - takie zmiany zapowiada wiceminister pracy Stanisław Szwed w wywiadzie dla DGP. Ponadto do sierpnia 2022 roku należy wprowadzić zmiany w prawie wynikające z dyrektywy w sprawie urlopów rodzicielskich czy warunków pracy.

Wniosek o roczny urlop macierzyński 2020 – wzór

Pracownica, która urodziła dziecko, poza urlopem macierzyńskim może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Dopiero te dwa rodzaje urlopów po zsumowaniu wynoszą prawie rok (52 tygodnie). Zapoznaj się z wnioskiem o „roczny urlop macierzyński”.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2020 roku - podwyżka

Świadczenie pielęgnacyjne w 2020 roku wzrosło o 247 zł. Wcześniej wzrosła też wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Czy w 2021 r. również nastąpiła podwyżka świadczeń? Komu przysługują te świadczenia?

Zasiłek pielęgnacyjny od 1 listopada 2019 r. - podwyżka, o ile wzrośnie

1 listopada 2019 r. nastąpi podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego. Jest to kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego. Pierwsza miała miejsce 1 listopada 2018 r. W sumie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wzrośnie o 62,84 zł, czyli o ok. 40 proc. Sprawdź szczegóły komu przysługuje zasiłek, jak się o niego ubiegać.

Dodatek dla samotnej matki w 2020 roku

Ile wyniesie dodatek dla samotnej matki w okresie od 1 listopada 2019 roku do 31 października 2020 roku? Jaki jest próg dochodowy w celu otrzymania dodatku w okresie zasiłkowym 2019/2020?

Zmiany dla pracowników od 7 września 2019 r.

Zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji pracowników, wydłużenie terminu związanego ze sprostowaniem świadectwa pracy na wniosek pracownika - to zmiany, które obowiązują od 7 września 2019 r. Jakie inne zmiany objęły pracowników?

Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy od 7 września 2019 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany (przed i po) w przepisach Kodeksu pracy, które wchodzą w życie 7 września 2019 r. Zmiany dotyczą świadectwa pracy, dyskryminacji, mobbingu, szczególnych uprawnień dla członków rodziny, przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.

Rodzice na urlopie ojcowskim, macierzyńskim, rodzicielskim

Urlop ojcowski coraz bardziej popularny. Tylko w pierwszej połowie 2019 r. z urlopu ojcowskiego skorzystało prawie 89 tys. ojców. Jak kształtują się pozostałe urlopy związane z rodzicielstwem?

TK: świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby niepełnosprawnej z ustalonym prawem do renty

Trybunał Konstytucyjny orzekł za niezgodny z Konstytucją przepis, który stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje opiekunowi osoby niepełnosprawnej z ustalonym prawem do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Zdaniem TK, przepis ten narusza prawa do szczególnej pomocy ze strony państwa rodzinom znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.

Duża popularność urlopu ojcowskiego

W okresie od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. Ojcowie mogą również skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

Zmiany w urlopach ojcowskich i rodzicielskich - nowa dyrektywa UE

Co najmniej dwa miesiące urlopu rodzicielskiego dla ojca - takie zmiany przewiduje nowa dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym.

Jak rozliczyć i ustalić prawo do odroczonego urlopu rodzicielskiego

Warunkiem skorzystania z 16 tygodni odroczonego urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie przynajmniej jednej części urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński - wsparcie dla rodziców

Osoby, które korzystają z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego oraz są objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Mama w pracy - prawa i przywileje

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracujących matek, m.in. urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy. Mamom przysługują również inne programy wsparcia, jak np. becikowe, ulgi podatkowe, świadczenie rodzicielskie, czy 500plus.

Nowe zasady udzielania urlopów rodzicielskich

Co najmniej 10 dni płatnego urlopu ojcowskiego, dwa miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego, 5 dni urlopu opiekuńczego - to nowe rozwiązania, które znalazły się w przepisach dyrektywy w sprawie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Polska będzie musiała dostosować się do przepisów w ciągu trzech lat.

Jak liczyć zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP po urlopie macierzyńskim

Obowiązujące przepisy przewidują kilka sytuacji w których pracodawca opłacający składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za swoich pracowników, będzie zwolniony z obowiązku ich opłacania.

Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczeń społecznych. Podaje się w nim m.in. wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawę prawną jego udzielenia.

Minimum 4-miesięczny urlop dla każdego z rodziców

Minimum 4-miesięczny, płatny urlop rodzicielski dla każdego z rodziców w całej Unii Europejskiej - takie założenia wprowadza dyrektywa o równowadze między życiem rodzinnym i zawodowym. Dyrektywa przewiduje również 5 dni urlopu opiekuńczego.

Tata na urlopie - duża popularność urlopu rodzicielskiego

Rośnie popularność urlopów rodzicielskich. W styczniu 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 18,1 tys. ojców. Dla porównania, w styczniu 2018 r. z urlopu takiego skorzystało 17,3 tys. ojców.

Nowa dyrektywa ws. urlopu rodzicielskiego

Dyrektywa przewiduje, że część urlopu rodzicielskiego wykorzystywać będzie mogła tylko mama, a część - tylko tata. Polska wypracowała kompromis w tej sprawie.

Urlop rodzicielski dla ojca 2019

Pracownik, w tym ojciec dziecka, ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 albo 34 tygodni. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek.

Duże zmiany w urlopach rodzicielskich, wychowawczych i opiece

Na pracowników czekają ważne zmiany w zasadach przysługiwania urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego - wynika z projektu dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Ponadto pracownicy mają zyskać 5 dni urlopu na opiekę nad krewnym.

Wniosek o roczny urlop macierzyński i rodzicielski 2019 - wzór

"Roczny urlop macierzyński" obejmuje dwa urlopy: macierzyński i rodzicielski. Jakie są zasady jego udzielenia? Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie "rocznego urlopu macierzyńskiego".

Urlop rodzicielski 2019 – wniosek, dokumenty

Urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek pracownika. Ważny jest termin złożenia wniosku. Do wniosku o urlop rodzicielski należy dołączyć odpowiednie dokumenty.

Świadczenie rodzicielskie, czyli kosiniakowe w 2019 r.

W 2019 r. rodzice mogą nadal skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego, tzw. kosiniakowe. Ile wynosi świadczenie rodzicielskie w 2019 roku? Kto może je otrzymać?

Zasiłek wychowawczy w 2019 r. - ile wynosi, dla kogo

Zasiłek wychowawczy jest jednym z dodatków do zasiłku rodzinnego i przysługuje w określonych przypadkach. Ile wynosi zasiłek wychowawczy w 2019 roku i kto może się o niego ubiegać?

Zasiłek pielęgnacyjny w 2019 r. - wysokość, aktualny wniosek

Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego będzie dwuetapowa. Pierwsza nastąpi od 1 listopada 2018 r., a kolejna w listopadzie 2019 r. Sprawdź szczegóły komu przysługuje zasiłek, jak się o niego ubiegać. Pobierz aktualny wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego na okres 2018/2019.

Urlop rodzicielski 2019 – zasady korzystania, wzór wniosku

Urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek rodzica. Jakie są zasady korzystania oraz wymiar urlopu rodzicielskiego w 2019 roku? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami i pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego.

Dodatek dla samotnej matki w 2019 roku

Dodatek dla samotnej matki (potocznie zwany zasiłkiem dla samotnej matki) od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r. wynosi 193 zł miesięcznie. Jakie warunki należy spełnić by otrzymać ten rodzaj dodatku?

Dodatek wychowawczy w okresie urlopu wychowawczego w 2019 r.

W czasie urlopu wychowawczego rodzice mogą liczyć na specjalny dodatek do zasiłku rodzinnego - dodatek wychowawczy. Jakie warunki należy spełnić by ubiegać się o świadczenie? Ile wynosi dodatek w 2019 roku?

Urlopy dla rodziców w 2019 r. – macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, ojcowski

Rodzicom-pracownikom przysługują różne rodzaje urlopów do wykorzystania w celu opieki nad dzieckiem. Kodeks pracy reguluje m.in. zasady udzielania urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Warto wiedzieć, jak w 2019 r. kształtują się uprawnienia pracowników w tym zakresie.

Zasiłek macierzyński za część urlopu rodzicielskiego u kolejnego pracodawcy

Za czas urlopu rodzicielskiego należy się zasiłek macierzyński. Pracownica nie wykorzystała pełnego wymiaru zasiłku za czas urlopu rodzicielskiego u poprzedniego płatnika. Złożyła wniosek o udzielenie 2 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić zasiłek macierzyński za tę część urlopu?

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2018/2019

Podstawowym warunkiem przyznania każdego dodatku jest uprawnienie do zasiłku rodzinnego. Jaka jest wysokość dodatków i progów dochodowych w nowym okresie zasiłkowym 2018 – 2019?

O jakie świadczenia rodzinne i dodatki można wnioskować 2018/2019

Od 1 lipca 2018 r. trwa przyjmowanie wniosków o świadczenia dla rodzin na nowy okres świadczeniowy 2018-2019. Wnioski można również składać w formie papierowej.

Wnioski o świadczenia rodzinne 2018/2019

Od 1 lipca 2018 r. wnioski o świadczenia rodzinne można składać przez internet, natomiast od 1 sierpnia br. wnioski można również składać w formie papierowej w urzędzie. Okres zasiłkowy trwa od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r.

REKLAMA