Rodzice na urlopie ojcowskim, macierzyńskim, rodzicielskim
REKLAMA
REKLAMA
W pierwszej połowie tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 88,5 tys. mężczyzn. To o 2,9 tys. osób więcej niż jeszcze w pierwszych sześciu miesiącach 2018 r.
REKLAMA
Coraz więcej mężczyzn wybiera dwutygodniowy urlop ojcowski. Panowie mogą go podzielić na dwie części i wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej sytuacji zawodowej jest matka i czy związek jest sformalizowany.Urlop ojcowski jest płatny w 100%. Ojciec dostaje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
W okresie od stycznia do czerwca tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 88,5 tys. osób, to o 2,9 tys. mężczyzn więcej nie w tym samym okresie roku ubiegłego (85,6 tys.).
W pierwszej połowie tego roku 2,5 tys. ojców wybrało także zalety urlopu rodzicielskiego, który trwa w sumie 32 tygodnie. Rodzice mogą podzielić się tym czasem opieki, ale także zdecydować się na pełne 32 tygodnie tylko dla mamy lub tylko dla taty. W pierwszym półroczu tego roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 280,9 tys. kobiet.
Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie.
Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić między sobą. W okresie od stycznia do czerwca tego roku z tej możliwości skorzystało 5,9 tys. ojców. Na urlopie macierzyńskim było 228,8 tys. mam.
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat