REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć i ustalić prawo do odroczonego urlopu rodzicielskiego

Anna Szocińska
Jak rozliczyć i ustalić prawo do odroczonego urlopu rodzicielskiego/fot. Shutterstock
Jak rozliczyć i ustalić prawo do odroczonego urlopu rodzicielskiego/fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

Warunkiem skorzystania z 16 tygodni odroczonego urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie przynajmniej jednej części urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego.

Problem

Jedna z naszych pracownic od czerwca 2015 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego, a następnie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Za czas tych urlopów otrzymała zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru. Bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego skorzystała z 14 tygodni urlopu rodzicielskiego, za który otrzymała 60% zasiłku macierzyńskiego. Pracownica powróciła do pracy w lutym 2016 r. (w tym miesiącu zakończyła część urlopu rodzicielskiego). Pozostało jej do wykorzystania 18 tygodni urlopu rodzicielskiego, o które będzie wnioskować od drugiej połowy kwietnia 2019 r. Czy może skorzystać z tego urlopu, jeżeli dziecko od września 2018 r. uczęszcza do przedszkola? Jeżeli tak, to z jakiego okresu powinniśmy ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego?

Rada

Państwa pracownica może wykorzystać pozostały urlop rodzicielski na dziecko, jednak w wymiarze nie wyższym niż 16 tygodni. Fakt uczęszczania dziecka do przedszkola nie ma w tym przypadku znaczenia. Za okres urlopu rodzicielskiego pracownicy przysługuje zasiłek w wysokości 60% podstawy wymiaru. Jego wysokość należy ustalić na podstawie wynagrodzenia należnego pracownicy za okres od kwietnia 2018 r. do marca 2019 r.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata

Uzasadnienie

Urlopu rodzicielskiego, który w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie wynosi 32 tygodnie, nie trzeba wykorzystywać w całości bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Pracownica ma prawo skorzystać z części tego urlopu także później, w dogodnym dla siebie czasie, pod warunkiem że nastąpi to do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat (art. 1821c Kodeksu pracy). Uczęszczanie dziecka Państwa pracownicy do przedszkola nie ma znaczenia przy korzystaniu przez nią z urlopu rodzicielskiego. Pracodawca jest zobowiązany wyrazić zgodę na urlop rodzicielski, jeżeli zostaną spełnione warunki do nabycia prawa do tego urlopu. Państwa pracownica spełnia te warunki. Wymiar urlopu rodzicielskiego, który można wykorzystać później, nie bezpośrednio po wykorzystaniu poprzedniej części urlopu rodzicielskiego, jest ograniczony. Wynosi on maksymalnie 16 tygodni (art. 1821c § 3 Kodeksu pracy).

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Ponadto aby nabyć prawo do takiego odroczonego urlopu rodzicielskiego, pracownik bezpośrednio po urlopie macierzyńskim musi wykorzystać część urlopu rodzicielskiego trwającą minimum 6 tygodni. Urlop rodzicielski można wykorzystać nie więcej niż w czterech częściach stanowiących wielokrotność tygodnia i żadna z tych części nie powinna być krótsza niż 8 tygodni. Wynika z tego, że odroczony urlop rodzicielski pracownica może podzielić tylko na dwie części. Co ważne, nie jest wymagane, aby ostatnia część odroczonego urlopu trwała 8 tygodni. Przepisy przewidują bowiem wyjątek od zasady podziału urlopu rodzicielskiego na części trwające co najmniej 8 tygodni, jeśli ostatnia część z puli urlopu rodzicielskiego będzie krótsza z powodu wydłużenia pierwszych części ponad 8 tygodni (art. 1821c § 4 Kodeksu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński za ten urlop przysługują, co do zasady, w następującym wymiarze i wysokości:

 • 100% podstawy wymiaru za okres 6 tygodni urlopu rodzicielskiego oraz
 • 60% podstawy wymiaru za okres 26 tygodni urlopu rodzicielskiego lub
 • 80% podstawy wymiaru za okres 32 tygodni urlopu rodzicielskiego (w przypadku tzw. długiego wniosku).

Pracownica skorzystała jednorazowo z 20 tygodni urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Gdy dziecko skończyło 4 lata, zawnioskowała o kolejne 10 tygodni odroczonego urlopu rodzicielskiego. Ostatnia przysługująca jej część tego urlopu będzie wynosić 2 tygodnie (32 tygodnie - 20 tygodni - 10 tygodni), z której może skorzystać.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Warunkiem skorzystania z 16 tygodni odroczonego urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie przynajmniej jednej części urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego. Nie ma konkretnych wymagań co do maksymalnej długości trwania pierwszej części urlopu rodzicielskiego przypadającej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Wystarczy, aby nie była ona krótsza niż:

 • 6 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) lub
 • 8 tygodni (w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie), lub
 • 3 tygodnie (w razie przyjęcia przez pracownika dziecka na wychowanie).

Odroczony urlop rodzicielski przepadnie, jeżeli bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracownik nie rozpocznie urlopu rodzicielskiego. Wniosek o udzielenie odroczonego urlopu rodzicielskiego należy złożyć najpóźniej na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem tego urlopu. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia. Pracownica ma również prawo zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy, przy czym za okres, z którego zrezygnowała, zasiłek macierzyński jej nie przysługuje.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zasiłek za okres odroczonej części urlopu rodzicielskiego należy ustalać na ogólnych zasadach. Ponieważ w omawianym przypadku między okresami pobierania zasiłku wystąpiła znaczna przerwa, dłuższa niż 3 miesiące kalendarzowe (od lutego 2016 r. do marca 2019 r.), podstawę zasiłkową, co do zasady, trzeba obliczyć z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu. Przy założeniu, że Państwa pracownica rozpocznie urlop w kwietniu 2019 r. i w okresie ostatnich 3 miesięcy kalendarzowych nie była niezdolna do pracy z powodu choroby, podstawę tę stanowi wynagrodzenie uzyskane za okres od kwietnia 2018 r. do marca 2019 r. Zasiłek będzie jej przysługiwał w wysokości 60% podstawy wymiaru.

Pracownica, która urodziła dziecko w 2016 r. i w połowie 2017 r. powróciła do pracy, złożyła wniosek o udzielenie jej pozostałej części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 16 tygodni (112 dni) od 15 kwietnia 2019 r. W styczniu 2019 r. przez 5 dni była niezdolna do pracy z powodu choroby. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego jest taka sama jak dla niezdolności do pracy w styczniu 2019 r. (pomiędzy okresami pobierania zasiłków przerwa nie przekroczyła 3 miesięcy kalendarzowych). Podstawę wymiaru zasiłku stanowi kwota 3537,89 zł (przeciętne wynagrodzenie uzyskane przez pracownicę z okresu od stycznia do grudnia 2018 r. pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika, tj. o 13,71% podstawy ich wymiaru). Stawka dzienna zasiłku (100%) wynosi 117,93 zł (3537,89 zł : 30 = 117,93 zł), a 60% tej stawki - 70,76 zł (117,93 zł x 60%) za każdy dzień odroczonego urlopu rodzicielskiego.

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

  Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

  Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

  Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  REKLAMA

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  REKLAMA

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA