Zasiłek pielęgnacyjny w 2019 r. - wysokość, aktualny wniosek
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek pielęgnacyjny 2019/2020 – nowa wysokość, wniosek
REKLAMA
Komu przysługuje
Podstawowym celem zasiłku pielęgnacyjnego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji.
Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje wyłącznie:
- niepełnosprawnemu dziecku,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia,
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom uprawnionym bez względu na wysokość dochodów.
Komu nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Ustawodawca określił również przypadki, w których zasiłek pielęgnacyjny nie będzie przysługiwał. Zatem zasiłku nie otrzyma osoba, która:
- posiada uprawnienia do dodatku pielęgnacyjnego,
- jest umieszczona w instytucji zapewniającej nieodpłatne całodobowe utrzymanie, np. dom pomocy społecznej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, placówka opiekuńczo-wychowawcza, areszt śledczy, zakład poprawczy.
Ponadto zasiłek nie zostanie przyznany, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Wysokość
Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego będzie odbywać się dwuetapowo. W pierwszym etapie, od 1 listopada 2018 r. zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie do kwoty 184,42 zł. W kolejnym etapie, od 1 listopada 2019 r. zasiłek będzie wynosił 215,84 zł. Jest to pierwsza podwyżka od 12 lat.
Okres pobierania zasiłku
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przyznawane jest:
- na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
- na czas nieokreślony, jeżeli orzeczenie wydano na stałe,
- na czas nieokreślony dla osób, które ukończyły 75 lat.
Wniosek
Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego można składać przez cały rok. Wniosek wraz z dokumentami i załącznikami należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy (zgodnie z miejscem zamieszkania osoby uprawnionej), czy też w jednostce wypłacającej świadczenia rodzinne (np. OPS).
Wymagane dokumenty:
- wniosek o zasiłek pielęgnacyjny,
- kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej,
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności w przypadku dziecka do lat 16,
- kopia orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności w przypadku osoby w wieku powyżej 16 lat,
- zaświadczenie z instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, że pobyt osoby uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego i udzielane jej świadczenia nie są w całości lub w części finansowane z budżetu państwa lub z Narodowego Funduszu Zdrowia – w przypadku przebywania osoby uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego w takiej instytucji.
Pobierz aktualny wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego na okres 2018/2019 -> WNIOSEK
Decyzja
Wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego powinien być rozpatrzony w ciągu 30 dni. Termin ten może zostać wydłużony celem przeprowadzenia szczegółowego postępowania wyjaśniającego. Postępowanie w sprawie przyznania zasiłku pielęgnacyjnego kończy się wydaniem decyzji administracyjnej. Od decyzji administracyjnej przysługuje prawo wniesienia odwołania.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych,
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat