reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Dodatek dla samotnej matki w 2019 roku

Dodatek dla samotnej matki w 2019 roku

Dodatek dla samotnej matki (potocznie zwany zasiłkiem dla samotnej matki) od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r. wynosi 193 zł miesięcznie. Jakie warunki należy spełnić by otrzymać ten rodzaj dodatku?

Zasiłek rodzinny dla samotnej matki

Forma pomocy samotnym rodzicom uregulowana została w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Podstawowym świadczeniem dla samotnych matek jest zasiłek rodzinny.

O zasiłek rodzinny może ubiegać się matka, której miesięczny dochód nie przekracza 674 zł na osobę w rodzinie. W przypadku samotnej matki, która opiekuje się dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek przysługuje jeżeli dochód miesięczny nie przekracza 764 zł na jednego członka rodziny. Podane kryterium dochodowe, które jest podstawowym warunkiem przyznania zasiłku rodzinnego – obowiązuje od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r.

Od dnia 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 roku wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:

  1. 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
  2. 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
  3. 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Więcej na temat zasiłku rodzinnego przeczytasz -> Zasiłek rodzinny 2018/2019 - kryterium dochodowe, wysokość

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Samotna matka, która ma przyznane prawo do zasiłku rodzinnego może ubiegać się o dodatek do zasiłku rodzinnego – dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Ustawodawca określił kim jest samotna matka. Samotną matką w prawie polskim jest panna, wdowa, rozwódka lub kobieta pozostająca w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu. W przypadku rozwódki dodatek nie będzie przysługiwał, jeżeli wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z „byłym małżonkiem”.

👉 Webinarium Piotra Wojciechowskiego: Nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy - zmiany w obowiązkach pracodawców – Termin: 30 sierpnia

Dodatek ten przysługuje samotnie wychowującej matce w przypadku jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, ponieważ:

- drugi z rodziców dziecka nie żyje;
- ojciec dziecka jest nieznany;
- powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Wysokość dodatku

Od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r. dodatek dla samotnej matki wynosi 193 zł na dziecko, jednak nie może on przekroczyć 386 zł na wszystkie dzieci. Jeżeli dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności, dodatek może być zwiększony o 80 zł, nie wyżej jednak niż do 160 zł na wszystkie dzieci.

Oznacza to, że dodatek może być przyznany maksymalnie na dwoje dzieci (386 zł). Zatem jeżeli w rodzinie jest troje dzieci lub więcej dzieci dodatek będzie przysługiwał w wysokości 386 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama