Świadczenie rodzicielskie, czyli kosiniakowe w 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest tzw. „kosiniakowe”?
Świadczenie rodzicielskie (potocznie zwane kosiniakowym) to jedno ze świadczeń rodzinnych i zostało uregulowane w art. 17 c ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
REKLAMA
Świadczenie przyznawane jest osobom, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego. Są to osoby bezrobotne (niezależnie czy są zarejestrowane w Urzędzie Pracy czy nie), studiujące czy zatrudnione na umowie o dzieło, zlecenia.
Ponadto o przyznanie świadczenia mogą starać się osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, pod warunkiem, że nie pobierają zasiłku macierzyńskiego.
Komu przysługuje
Świadczenie rodzicielskie przysługuje określonym w ustawie osobom:
- matce albo ojcu dziecka,
- opiekunowi faktycznemu dziecka w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia;
- rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia;
- osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia.
W przypadku ojca dziecka będzie mu przysługiwało świadczenie w razie:
- skrócenia okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka,
- śmierci matki dziecka,
- porzucenia dziecka przez matkę.
Przyznawane na określony czas
Okres pobierania świadczenia rodzicielskiego uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Świadczenie jest wypłacane przez rok po urodzeniu dziecka , tj. przez 52 tygodnie.
W przypadku urodzenia wieloraczków ten okres będzie wydłużony do:
- 65 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub w przypadku objęcia opieką dwojga dzieci;
- 67 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub objęcia opieką trojga dzieci;
- 69 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub objęcia opieką czworga dzieci;
- 71 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci.
Świadczenie przysługuje od dnia porodu lub przysposobienia/objęcia dziecka opieką.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania
Wysokość świadczenia
Świadczenie rodzicielskie wynosi 1000 zł netto miesięcznie. Nie jest uzależnione od kryterium dochodowego, nie podlega opodatkowaniu, ani innym obciążeniom.
Zbieg świadczeń
W przypadku zbiegu uprawnień do następujących świadczeń:
- świadczenia rodzicielskiego lub
- świadczenia pielęgnacyjnego, lub
- specjalnego zasiłku opiekuńczego, lub
- dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, lub
- zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów
- przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną.
Kto nie otrzyma świadczenia
Osoby, które otrzymują zasiłek macierzyński nie będą mogły skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego. Ponadto w sytuacji, gdy jeden rodzic otrzymuje zasiłek macierzyński, drugi rodzic nie będzie mógł skorzystać ze świadczenia. Świadczenie nie będzie również przysługiwało, jeżeli pobierane jest za granicą świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia rodzicielskiego.
Wniosek
Wniosek o świadczenie rodzicielskie można składać w instytucjach gminnych oraz przez internet. Należy go złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka przysposobionego od miesiąca objęcia dziecka opieką. W przypadku złożenia wniosku po terminie prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat