REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wnioski o świadczenia rodzinne 2018/2019

Wnioski o świadczenia rodzinne 2018/2019/ Fot. Fotolia
Wnioski o świadczenia rodzinne 2018/2019/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2018 r. wnioski o świadczenia rodzinne można składać przez internet, natomiast od 1 sierpnia br. wnioski można również składać w formie papierowej w urzędzie. Okres zasiłkowy trwa od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r.

W tym roku po raz pierwszy w lipcu wnioski oświadczenia dla rodzin na nowy okres świadczeniowy można było składać jedynie przez internet.

Autopromocja

Od sierpnia wnioski można składać także papierowo w urzędzie.

Wnioski o wszystkie świadczenia dla rodzin można złożyć przez portal empatia.mrpips.gov.pl.

1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków online o wsparcie z programu „Rodzina 500+”, świadczenia rodzinne i te z funduszu alimentacyjnego, a także nowego świadczenia dobry start. Ujednolicenie terminu składania wniosków o różne formy wsparcia to z jednej strony oszczędność czasu dla rodzin, a z drugiej usprawnienie pracy urzędników, którzy szybciej rozpatrzą złożone przez rodziny wnioski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Online od lipca, a papierowo od sierpnia

Dzięki nowelizacji przepisów początkowy termin składania wniosków na każdy kolejny okres świadczeniowy został wyznaczony na 1 sierpnia, a w przypadku wniosków składanych on-line – od 2018 roku – na 1 lipca.

Kto składa wniosek?

Prawo do różnych form wsparcia dla rodzin jest ustalane na dany okres świadczeniowy. W przypadku programu „Rodzina 500+” świadczenie przyznawane jest na rok – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. W związku z rozpoczęciem nowego okresu świadczeniowego należy złożyć wniosek.

Podobne zasady obowiązują w odniesieniu do innych form wsparcia. Oznacza to, że wymóg złożenia wniosków dotyczy rodzin, które chcą dalej korzystać z różnych form wsparcia, jak i tych, które chcą dopiero zacząć je otrzymywać.

Pieniądze szybciej na koncie

Im wcześniej rodzina złoży wniosek, tym szybciej do niej trafi świadczenie. Ważne, aby nie przegapić terminu złożenia wniosku. W przeciwnym razie rodzina albo pozbawi się prawa do wybranego świadczenia (dotyczy to programu „Dobry Start”), albo otrzyma je od miesiąca w którym złoży wniosek ( a nie od początku nowego okresu świadczeniowego, czyli nie będzie zachowana ciągłość wypłat).

Jakie wnioski można złożyć przez portal empatia.mrpips.gov.pl?

Wnioski elektroniczne zostały przygotowane w formie przyjaznych i łatwych do wypełnienia kreatorów, które krok po kroku podpowiadają jakie i w jakim przypadku dane pole należy wypełnić. Wnioski o świadczenia dla rodzin, które można złożyć przez portal Emp@tia to:

  • Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (500+)
  • Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia dobry start (Dobry Start)
  • Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego;
  • Wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka "Becikowe"
  • Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego;
  • Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego;
  • Wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego;
  • Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego;
  • Wniosek o ustalenie prawa do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka dla osób, które otrzymywały do dnia 1 maja 2004 r. ustalone na siebie świadczenie na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym (Dz. U. z 1991 r. nr 45, poz. 200, z późn. zm.);
  • Wniosek o świadczenie rodzicielskie.
  • Wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia "Za życiem"
  • Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego;
  • Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny.
  • Wniosek o przyznanie pomocy społecznej dla siebie lub innej osoby

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Dodatkowo na portalu Emp@tia znajdziemy także:

Wniosek wygodnie przez bank

Co zrobić jeśli nie mamy założonego profilu zaufanego i nie możemy złożyć wniosku przez empatia.mrpips.gov.pl? Wniosek o świadczenie „Rodzina 500+” oraz o dobry start możemy złożyć w prosty sposób przez bankowość elektroniczną. Wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego swojego banku i tam znaleźć elektroniczny wniosek o świadczenie. Jakie banki oferują taką usługę?

Banki:

Dobry start

Rodzina 500+

Alior Bank S.A.

Tak

Tak

Bank PKO BP

Tak

Tak

Bank PKO BP / Inteligo

Tak

Tak

Bank Pocztowy S.A.

Tak

Tak

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. 

Tak

Tak

Bank Zachodni WBK S.A

-

Tak

BGŻ BNP Paribas S.A

-

Tak

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Tak

Tak

Euro Bank S.A.

-

Tak

Getin Noble Bank S.A.

Tak

Tak

ING Bank Śląski S.A.

Tak

Tak

mBank S.A.

Tak

Tak

Millennium S.A

Tak

Tak

Nest Bank S.A.

Tak

Tak

PEKAO S.A.

Tak

Tak

PLUS BANK S.A.

-

Tak

Raiffeisen Bank Polska S.A.

-

Tak

SGB-Bank S.A.

Tak

Tak

ZUS

-

Tak

Dodatkowo, przy składaniu wniosku o świadczenie „Rodzina 500+” wniosek elektroniczny możemy złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA