Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu staż pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące staż pracy.
Aktualizacja: 10.05.2013
Wysokość emerytury pomostowej (przyznawanej za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze) zależy od wysokości zarobków i długości stażu ubezpieczeniowego wnioskodawcy, a niekiedy również od kwoty składek emerytalnych zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS. Istotne znaczenie ma także data zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia. »
Dla kogo renta z tytułu niezdolności do pracy?
Aktualizacja: 11.06.2012
Osoba ubiegająca się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy musi legitymować się odpowiednim stażem ubezpieczeniowym. »
Renta dla osób z długim stażem pracy
Aktualizacja: 31.05.2012
Osoby, które mają długi staż pracy, mogą na preferencyjnych warunkach uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy. ZUS nie wymaga od nich powstania tej niezdolności w określonym czasie oraz udowodnienia co najmniej 5-letniego stażu w ostatnim 10-leciu. »
Czy osoba pobierająca rentę wypadkową uzyska prawo do wcześniejszej emerytury
Aktualizacja: 19.12.2011
Nasz pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w grudniu br. ukończy 60 lat. Posiada orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy – w związku z wypadkiem przy pracy, któremu uległ w maju 1995 r., i z ogólnego stanu zdrowia. Pracownik ma 27-letni staż pracy (wypracowany też po wypadku) i pobiera rentę wypadkową. Czy będzie mógł uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach? Praca ta jest pracą wymienioną w wykazie A załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. Jeżeli tak, to jakie dokumenty należy skompletować? »
Czy osoba, która nadal pracuje, ma prawo do renty rodzinnej
Aktualizacja: 17.12.2008
Zmarł mąż naszej 47-letniej pracownicy, który przez 10 lat był pracownikiem innej firmy. Na wychowaniu pracownicy pozostała córka w wieku 15 lat, która nadal się uczy. Czy pracownica ma prawo do renty po zmarłym mężu? Czy jeśli otrzyma na siebie rentę rodzinną, będzie mogła nadal pracować? »
ZUS może obliczyć rentę z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniom
Aktualizacja: 19.12.2008
Podstawa wymiaru renty może być ustalona z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniom, jeśli wnioskodawca nie może udowodnić dziesięciu kolejnych lat osiągania przychodu, od którego były opłacane składki. Jeśli niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 lat życia, jest to możliwe tylko wówczas, gdy krótki okres ubezpieczenia wynika z pełnienia służby wojskowej albo korzystania z urlopu wychowawczego. »
25-letni staż uprawnia do renty z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 19.12.2008
Mężczyźnie całkowicie niezdolnemu do pracy przysługuje z tego tytułu renta , jeśli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy. »
Kto i kiedy może przejść z renty na świadczenie przedemerytalne
Aktualizacja: 17.12.2008
Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, które zostały zwolnione z pracy lub ogłosiły upadłość swojej firmy, nie mogą ubiegać się z tego tytułu o świadczenie przedemerytalne. Świadczenie to przysługuje bowiem, gdy ustanie prawo do renty pobieranej przynajmniej przez pięć lat. »
Po rencie można starać się o świadczenie przedemerytalne
Aktualizacja: 17.12.2008
Nie jest możliwe zrezygnowanie z renty i przejście na świadczenie przedemerytalne. Osoby pobierające rentę mogą otrzymać to świadczenie, gdy prawo do niej ustanie. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »