Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS 2023 - jakie cele i plany?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
ZUS 2023 - jakie cele i plany?
ZUS 2023 - jakie cele i plany?
shutterstock
Jakie ZUS ma cele i plany na 2023 rok? Jakie zadania będą realizowane? Co to jest PUE ZUS? Czym jest mLegitymacja ZUS? Ile wynosiły wydatki ZUS na świadczenia w 2022 roku? Czy będzie 13-tka w kwietniu 2023 roku?
rozwiń >

Technologia i elektronizacja systemów w ZUS

Jak podkreśla prezes ZUS Gertruda Uścińska jednym z ważniejszych celów na 2023 rok jak i kolejne lata jest elektronizacja systemów funkcjonujących w ZUS. Dotychczas dobrze funkcjonującym systemem jest Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. ZUS planuje zintegrować PUE z serwisem gov.pl. ZUS od kilku lat funkcjonuje już jak nowoczesny e-urzęd, a wiele spraw można załatwić on-line, nie wychodząc z domu.

Jak podaje ZUS: „Od wielu lat ZUS rozwija jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów informatycznych z bazą danych o wielkości 170 terabajtów i przetwarzający 900 mln dokumentów rocznie. Redukujemy dług technologiczny, przechodzimy na rozwiązania chmurowe, automatyzujemy obsługę spraw, rozwijamy analitykę big data i wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizach i kontrolach. Podnosimy także poziom integracji z rejestrami innych instytucji publicznych.”. Na smartfonach działa też aplikacja mZUS przez którą np. rodzice mogą składać wnioski o świadczenia rodzicielskie, np. 500+, dobry start 300+.

Co to jest PUE ZUS?

PUE ZUS to elektroniczna platforma, która umożliwia użytkownikom dostęp on-line do danych zapisanych na kontach w ZUS. Platforma umożliwia szybkie i łatwe generowanie oraz przesyłanie drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Portal obsługuje niemalże 11 mln profili klientów. Na PUE ZUS znajdują się różnego typu wzory dokumentów, pism i wniosków. Poprzez PUE ZUS można umówić się na wizytę w ZUS. W ramach PUE ZUS funkcjonuje Elektroniczna Skrzynka Podawcza ZUS, jako systemem służący do przesyłania dokumentów elektronicznych do ZUS, dostępnym w ramach portalu PUE. Co bardzo istotne od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeżeli płatnik się nie zarejestruje, ZUS z urzędu założy konto na PUE ZUS.

Czym jest mLegitymacja ZUS?

Jak deklaruje ZUS już w styczniu 2023 roku, każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację, potwierdzającą fakt bycia emerytem. Dzięki zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji mObywatel na urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu, np. na telefonie będzie można korzystać z mLegitymacji, która ma taki sam status jak tradycyjna legitymacja. Aby dodać dokument do aplikacji, wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”. Emeryt czy rencista chcąc skorzystać z ulg będzie więc mógł pokazać elektroniczny dokument na telefonie a nie będzie musiał posiadać tradycyjnej legitymacji przy sobie. ZUS wyda automatycznie już tylko legitymację w wersji elektronicznej mLegitymację (nie tradycyjnej plastikowej karty) osobom, które uzyskają prawo do świadczeń z ZUS w 2023 roku. Nie każdy emeryt czy rencista posiada smartfona, internet czy też nie zawsze potrafi posługiwać się aplikacjami. ZUS umożliwia więc złożenie wniosku o przyznanie wersji plastikowej karty emeryta czy rencisty. Należy wówczas złożyć wniosek na formularzu ERL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosiły wydatki ZUS na świadczenia w 2022 roku?

Jak wskazuje ZUS, sumarycznie wydatki na świadczenia dla osób pobierających emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2022 rok miały wartość ok. 270 mld zł. Co do pozostałych świadczeń, tj. między innymi zasiłków chorobowych, macierzyńskich czy opiekuńczych wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to łącznie było to w 2022 roku ponad 30 mld zł. Kwota jest tak wysoka, ponieważ jak wynika ze statystyk ZUS w 2022 roku wypłaconych było około 5 mln zasiłków, a liczba osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia długoterminowe, to ponad 8,5 mln.

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku

W 2023 roku ZUS zwaloryzuje renty i emerytury. Szacuje się, że w tym roku wskaźnik marcowej waloryzacji świadczeń może osiągnąć nawet 13,8 proc. Dodatkowo przepisy gwarantują podwyżkę o co najmniej 250 zł. Łącznie w skali kraju waloryzacja zwiększy wydatki na świadczenia o ponad 40 mld zł. W czerwcu 2023 roku ZUS planuje zwaloryzować składki na kontach emerytalnych 25 mln Polaków. Od marca 2023 roku najniższa emerytura i renta mają wynieść 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł na rękę.

Czy będzie 13-tka w kwietniu 2023 roku?

Tak, ZUS w kwietniu 2023 roku wypłaci 13-emeryturę, tj. dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. ZUS wypłaci to świadczenie osobom, które według stanu na dzień 31 marca 2023 roku będą uprawnione do:

 • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,

 • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,

 • renty szkoleniowej,

 • renty socjalnej,

 • renty rodzinnej,

 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,

 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,

 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,

 • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Ile wyniesie 13-tka w 2023 roku?

13-tka w 2023 rok wyniesie 1445,48 zł netto (1588,44 zł brutto).

Pracodawca nie będzie już rozliczał i opłacał składek?

ZUS planuje tworzyć rozwiązania umożliwiające płatności mobilne składek. Jak podkreśla ZUS: „Będziemy też pracować nad tym, aby zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców kolejne obowiązki i odpowiedzialność związane z ustalaniem podstawy wymiaru i rozliczaniem składek czy wypłatą zasiłków. Liczymy, że przygotowywane przez nas zmiany ułatwią przedsiębiorcom rozliczenia z ZUS.”

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Matylda
  2023-01-05 13:30:09
  Fajnie przedstawia się portal „płatnik ZUS” dużo wiadomości bieżących, bardzo polecam. Ja otrzymałam go od konsultanta wiedzy i praktyki, warto do nich zadzwonić
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym jest urlop na żądanie?

Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb?

Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb? Okazuje się, że szczególne uprawnienia przysługują rodzinie tylko w związku ze śmiercią strażaka w akcji ratowniczej. 

Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Związkowcy – podwyższać, pracodawcy – zamrozić

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli. 

Dzień Matki. Co należy się matkom

Dzień Matki to dobra okazja, by przypomnieć, z jakich świadczeń pieniężnych korzystają matki i ojcowie. Co należy się rodzicom mającym dzieci?

Dzień Matki. Łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy to wyzwanie

Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami. Dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy. 

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne: zmiany zasad i stawek

Świadczenie wspierające zmienia kształt na etapie prac sejmowych. Obecnie przewiduje się kilka progów. Planowane są kwoty od 635 zł do ponad 3 tys. zł. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne.

Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

Webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 12 czerwca 2023 roku. Polecamy!

IT. Idealna branża dla mam?

Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

Chorwacja: Świętowanie z pasją

Chorwacja, malownicze państwo położone na wybrzeżu Adriatyku, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż, ale także z bogatej kultury i tradycji. Jednym z aspektów, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, są dni wolne od pracy obchodzone w tym kraju. 

Chorwacja – Dni wolne 2023

Chorwacja znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych od pracy w roku. Nie licząc niedziel kalendarz chorwackich dni świątecznych obejmuje trzynaście dni w roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chorwacji?

Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

Zwolnienia w branży IT

Od początku 2023 roku w branży technologicznej dokonano zwolnień dziesiątek tysięcy specjalistów. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.

Centrum technologiczne Visa w Polsce

Visa uruchomi w Polsce nowoczesny Hub Technologiczny. Będzie to piąte tego typu centrum Visa na świecie i pierwsze w Europie.

Minister Maląg o egzaminie ósmoklasisty

Przed wami bardzo ważne dni. Jestem przekonana, że wykonana przez was ogromna praca w trakcie roku szkolnego przyniesie zamierzone rezultaty - napisała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, życząc ósmoklasistom powodzenia na egzaminie.

Zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 czerwca 2023 r. zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach/rencistach uprawnionych do emerytur/rent rolniczych wypłacanych przez KRUS w tzw. zbiegu z emeryturą/rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Visa zatrudni 1500 specjalistów w Polsce w globalnym hubie technologiczno-produktowym

Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak przekazano, w ciągu najbliższych kilku lat w hubie ma pracować 1500 specjalistów z obszaru technologii.

Oszuści podszywają się pod ZUS

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Doświadczenia przedsiębiorców

Dla młodych osób, myślących o rozpoczęciu prowadzenia własnej firmy, powinno być ważne podpatrywanie doświadczonych, odnoszących sukcesy przedsiębiorców. „Możemy odpowiedzieć na wszystkie ich pytania i wskazać najlepsze drogi rozwoju” – przekonuje Beata Drzazga, motywator, inspirator, doradca biznesowy.