REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS 2023 - jakie cele i plany?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
ZUS 2023 - jakie cele i plany?
ZUS 2023 - jakie cele i plany?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie ZUS ma cele i plany na 2023 rok? Jakie zadania będą realizowane? Co to jest PUE ZUS? Czym jest mLegitymacja ZUS? Ile wynosiły wydatki ZUS na świadczenia w 2022 roku? Czy będzie 13-tka w kwietniu 2023 roku?
rozwiń >

Technologia i elektronizacja systemów w ZUS

Jak podkreśla prezes ZUS Gertruda Uścińska jednym z ważniejszych celów na 2023 rok jak i kolejne lata jest elektronizacja systemów funkcjonujących w ZUS. Dotychczas dobrze funkcjonującym systemem jest Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. ZUS planuje zintegrować PUE z serwisem gov.pl. ZUS od kilku lat funkcjonuje już jak nowoczesny e-urzęd, a wiele spraw można załatwić on-line, nie wychodząc z domu.

Autopromocja

Jak podaje ZUS: „Od wielu lat ZUS rozwija jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów informatycznych z bazą danych o wielkości 170 terabajtów i przetwarzający 900 mln dokumentów rocznie. Redukujemy dług technologiczny, przechodzimy na rozwiązania chmurowe, automatyzujemy obsługę spraw, rozwijamy analitykę big data i wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizach i kontrolach. Podnosimy także poziom integracji z rejestrami innych instytucji publicznych.”. Na smartfonach działa też aplikacja mZUS przez którą np. rodzice mogą składać wnioski o świadczenia rodzicielskie, np. 500+, dobry start 300+.

Co to jest PUE ZUS?

PUE ZUS to elektroniczna platforma, która umożliwia użytkownikom dostęp on-line do danych zapisanych na kontach w ZUS. Platforma umożliwia szybkie i łatwe generowanie oraz przesyłanie drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Portal obsługuje niemalże 11 mln profili klientów. Na PUE ZUS znajdują się różnego typu wzory dokumentów, pism i wniosków. Poprzez PUE ZUS można umówić się na wizytę w ZUS. W ramach PUE ZUS funkcjonuje Elektroniczna Skrzynka Podawcza ZUS, jako systemem służący do przesyłania dokumentów elektronicznych do ZUS, dostępnym w ramach portalu PUE. Co bardzo istotne od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeżeli płatnik się nie zarejestruje, ZUS z urzędu założy konto na PUE ZUS.

Czym jest mLegitymacja ZUS?

Jak deklaruje ZUS już w styczniu 2023 roku, każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację, potwierdzającą fakt bycia emerytem. Dzięki zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji mObywatel na urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu, np. na telefonie będzie można korzystać z mLegitymacji, która ma taki sam status jak tradycyjna legitymacja. Aby dodać dokument do aplikacji, wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”. Emeryt czy rencista chcąc skorzystać z ulg będzie więc mógł pokazać elektroniczny dokument na telefonie a nie będzie musiał posiadać tradycyjnej legitymacji przy sobie. ZUS wyda automatycznie już tylko legitymację w wersji elektronicznej mLegitymację (nie tradycyjnej plastikowej karty) osobom, które uzyskają prawo do świadczeń z ZUS w 2023 roku. Nie każdy emeryt czy rencista posiada smartfona, internet czy też nie zawsze potrafi posługiwać się aplikacjami. ZUS umożliwia więc złożenie wniosku o przyznanie wersji plastikowej karty emeryta czy rencisty. Należy wówczas złożyć wniosek na formularzu ERL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosiły wydatki ZUS na świadczenia w 2022 roku?

Jak wskazuje ZUS, sumarycznie wydatki na świadczenia dla osób pobierających emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2022 rok miały wartość ok. 270 mld zł. Co do pozostałych świadczeń, tj. między innymi zasiłków chorobowych, macierzyńskich czy opiekuńczych wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to łącznie było to w 2022 roku ponad 30 mld zł. Kwota jest tak wysoka, ponieważ jak wynika ze statystyk ZUS w 2022 roku wypłaconych było około 5 mln zasiłków, a liczba osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia długoterminowe, to ponad 8,5 mln.

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku

W 2023 roku ZUS zwaloryzuje renty i emerytury. Szacuje się, że w tym roku wskaźnik marcowej waloryzacji świadczeń może osiągnąć nawet 13,8 proc. Dodatkowo przepisy gwarantują podwyżkę o co najmniej 250 zł. Łącznie w skali kraju waloryzacja zwiększy wydatki na świadczenia o ponad 40 mld zł. W czerwcu 2023 roku ZUS planuje zwaloryzować składki na kontach emerytalnych 25 mln Polaków. Od marca 2023 roku najniższa emerytura i renta mają wynieść 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł na rękę.

Czy będzie 13-tka w kwietniu 2023 roku?

Tak, ZUS w kwietniu 2023 roku wypłaci 13-emeryturę, tj. dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. ZUS wypłaci to świadczenie osobom, które według stanu na dzień 31 marca 2023 roku będą uprawnione do:

Ile wyniesie 13-tka w 2023 roku?

13-tka w 2023 rok wyniesie 1445,48 zł netto (1588,44 zł brutto).

Pracodawca nie będzie już rozliczał i opłacał składek?

ZUS planuje tworzyć rozwiązania umożliwiające płatności mobilne składek. Jak podkreśla ZUS: „Będziemy też pracować nad tym, aby zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców kolejne obowiązki i odpowiedzialność związane z ustalaniem podstawy wymiaru i rozliczaniem składek czy wypłatą zasiłków. Liczymy, że przygotowywane przez nas zmiany ułatwią przedsiębiorcom rozliczenia z ZUS.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Matylda
  2023-01-05 13:30:09
  Fajnie przedstawia się portal „płatnik ZUS” dużo wiadomości bieżących, bardzo polecam. Ja otrzymałam go od konsultanta wiedzy i praktyki, warto do nich zadzwonić
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

REKLAMA

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

REKLAMA

Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

REKLAMA